Ile zarabia farma fotowoltaiczna?
Na pytanie, ile zarabia farma fotowoltaiczna, należy odpowiedzieć, że zysk jest uzależniony od wielkości instalacji, jej lokalizacji, dobranych komponentów.
Z czego składa się farma fotowoltaiczna?
Farma fotowoltaiczna składa się z paneli słonecznych i inwerterów. Pierwsze zawierają płytki krzemu, na które padają promienie słoneczne. W wyniku zjawiska fotoelektrycznego zachodzi przekształcenie energii słonecznej w energię elektryczną. Uzyskujemy prąd stały — inwerter zmienia go w prąd przemienny. Moc farmy fotowoltaicznej to moc wszystkich paneli. Możemy zastosować panele monokrystaliczne, polikrystaliczne i z krzemu amorficznego. Co do zasady stosuje się dwa pierwsze rozwiązanie. Farma wymaga też osprzętu i systemu montażowego.
Jak wygląda inwestycja w farmę fotowoltaiczną?
Pierwszym etapem jest uzyskanie warunków dzierżawy, jeśli Klient nie dysponuje własną nieruchomością. Jeśli ma działki, wybieramy tę, dzięki której fotowoltaika będzie działać najwydajniej. Nie może być osłonięta drzewami, powinna mieć szerokość przynajmniej 40 metrów i powierzchnię około 1,5 hektara. Musi do niej prowadzić utwardzona droga publiczna. Następnym etapem jest uzyskanie wymaganych pozwoleń (o nich za chwilę). Po otrzymaniu pozwolenia na budowę i wszelkich zezwoleń można przystąpić do inwestycji. Zgłaszamy montaż do operatora, podpisujemy umowę dystrybucyjną oraz przeprowadzamy odbiór końcowy i wykonujemy mapę geodezyjną. Na podstawie wcześniejszej promesy uzyskujemy koncesję od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Musimy stale monitorować działanie farmy, przeprowadzać jej przegląd i zabiegi konserwacyjne (odśnieżanie, naprawy, mycie).
Jakie są wymagane pozwolenia?
Niezbędne jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Urząd gminy lub urząd miasta wydaje instrukcję, jak należy zbudować farmę fotowoltaiczną, by jednocześnie zatroszczyć się o środowisko naturalne. Następnym etapem są zgody budowlane. Sprawdzamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uwzględniono możliwość budowy farmy fotowoltaicznej, inwestycja jest możliwa. Jeśli plan nie uwzględnia takiej możliwości, należy znaleźć inną nieruchomość. Jeśli nie wydano MPZP, uzyskujemy decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Do tego dochodzi konieczność uzyskania warunków przyłączenia farmy do sieci — działka musi posiadać warunki przyłączeniowe do zakładu energetycznego, wniosek składa się do operatora sieci dystrybucyjnej. Należy również uzyskać koncesję, którą wydaje Urząd Regulacji Energetyki. Inwestor musi zgłosić roboty budowlane w starostwie powiatowym. Proces jest dość czasochłonny, dlatego pośredniczymy w dopełnianiu tych formalności.
Ile kosztuje 1 hektar farmy fotowoltaicznej?
Budowa farmy fotowoltaicznej na powierzchni jednego hektara wymaga dość dużych nakładów finansowych — około 4 milionów złotych. Zachęcamy do kontaktu drogą mailową lub telefoniczną w celu uzyskania bardziej konkretnej wyceny.
Jakie są możliwości finansowania farm fotowoltaicznych?
Polska inwestuje w odnawialne źródła energii. Zwiększamy ich udział w miksie energetycznym w celu zmniejszenia zależności od spalania paliw kopalnych. Z tego powodu na budowę farm fotowoltaicznych przysługują dotacje, przede wszystkim przyznawane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomagamy Klientom w pozyskaniu dofinansowania.
Czy warto zainwestować w farmę fotowoltaiczną?
Tak, warto zainwestować w farmę PV z powodu wysokich zysków. Planując inwestycję, od razu wyliczamy, jakie będą szacunkowe przychody. Możemy przeprowadzić montaż na różne sposoby, w tym na trackerach, dzięki którym panele śledzą ruch słońca, co wprawdzie zwiększa koszty związane z budową, ale zwiększa także zyski. Inwestycja zwraca się po około 7-10 latach.
Dwie podstawowe metody na sprzedaż prądu to korzystanie z systemu aukcyjnego oraz umowy PPA (Power Purchase Agreement). Inwestor w drugim przypadku może korzystać z sieci elektroenergetycznej lub zbudować własną sieć prowadzącą do odbiorcy.