Jakie są zalety leasingu OZE?
- uniezależnienie od rosnących cen prądu lub opału,
- zachowanie płynności finansowej przez przedsiębiorstwo,
- ekonomiczna inwestycja,
- dostęp do zielonej energii,
nie tylko fotowoltaika — możesz wybrać inny przedmiot leasingu, np. stację ładowania samochodów elektrycznych, - raty leasingu pokrywasz z oszczędności na prądzie — instalacja fotowoltaiczna lub inny system OZE niemal same się spłacają,
- możliwość wpisania w koszty uzyskania przychodu,
- kompletne instalacje fotowoltaiczne zwracają się już po kilku latach,
- poprawa wizerunku przedsiębiorstwa — odpowiedzialność społeczna,
- oszczędności już na starcie — bez dużych nakładów finansowych,
- nie wpływa na zdolność kredytową,
- elastyczny okres finansowania,
- lżejszy start — promocyjne ceny na pierwsze miesiące trwania umowy leasingu,
- szeroki wybór przedmiotów leasingu.
Co wchodzi w skład leasingu OZE w FlexiPower Group?
Dzięki współpracy z Millenium Leasing możemy zaproponować nie tylko leasing fotowoltaiki. Leasingowi podlegają także inne instalacje OZE, które tworzą idealny komplet i uniezależniają Cię od dostawców energii.
Podstawową usługą jest leasing fotowoltaiki. Fotowoltaika — jedno z odnawialnych źródeł energii — produkuje prąd poprzez zjawisko fotoelektryczne — gdy fotony padają na płytki krzemu, powstaje prąd elektryczny. W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzi także inwerter, który ten prąd przekształca w przemienny, a także stelaże, okablowanie i zabezpieczenia.
- Stacja ładowania samochodów elektrycznych
Właściciel instalacji fotowoltaicznej może bezpłatnie zasilać swój samochód elektryczny. Proponujemy stacje ładowania samochodów elektrycznych, działające tak samo jak w przypadku instalacji fotowoltaicznej.
- Magazyny energii elektrycznej
Panele fotowoltaiczne w okresie letnim w słoneczne dni produkują nadwyżki prądu. Możesz oddawać je do sieci, ale bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest gromadzenie tej energii w akumulatorach. Leasing urządzeń fotowoltaicznych obejmuje także magazyny. Zwiększając autokonsumpcję, zwiększasz też swoją niezależność energetyczną — mniej korzystasz z prądu z sieci, dzięki czemu Twoje rachunki są jeszcze niższe.
Jeśli interesuje Cię leasing fotowoltaiki, sprawdź też pompy ciepła. Panele fotowoltaiczne mogą bowiem zasilać także te urządzenia. To systemy grzewcze pozyskujące energię cieplną z dolnego źródła — wody, gruntu lub powietrza. Czynnik roboczy przechodzi przez kilka etapów, w tym przez sprężarkę, która podnosi temperaturę. Następnie ulega on skropleniu i oddaje ciepło do instalacji grzewczej budynku. Sprężarka jest jedyną częścią pompy ciepła pobierającą energię elektryczną. Inwestując w instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła, zyskujesz niemal bezpłatne ogrzewanie.
Czy leasing fotowoltaiki się opłaca?
Samodzielny zakup paneli fotowoltaicznych może być dużym wydatkiem, jeśli zapotrzebowanie energetyczne Twojej firmy jest wysokie. Wielu Klientów pyta, jaki jest średni koszt instalacji fotowoltaicznej dla firmy. Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi — moc instalacji fotowoltaicznych ustala się w zależności od zużycia, które poznajemy na etapie projektowania. Ważny dlatego jest wybór rzetelnej firmy fotowoltaicznej. Na naszej stronie znajdziesz referencje i dowiesz się więcej o naszym doświadczeniu.
Jeśli chcesz uzyskać pełną niezależność energetyczną i myślisz nad inwestycją w pompę ciepła, taki system grzewczy także może być dużym wydatkiem. Dla małych firm przejście na zieloną energię jest opłacalne, ale wydatki mogą spowodować utratę płynności finansowej. W dużych firmach z kolei zwykle niezbędna jest wyższa moc systemu, co wpływa na koszt inwestycji. W obu przypadkach leasing instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła jest rozwiązaniem rozsądnym z ekonomicznego punktu widzenia.
Fotowoltaika znacząco obniża wydatki na energię elektryczną. Należy przy tym mieć na uwadze, że koszty energii elektrycznej będą jedynie rosnąć. Opłacalność systemu wzrasta z każdym rokiem. W leasingu paneli fotowoltaicznych instalacja spłaca się zasadniczo sama — generujesz oszczędności, dzięki którym spłacasz ratę. Później możesz wykupić panele fotowoltaiczne dla Twojej firmy.
Kto może skorzystać z leasingu OZE?
Na leasing paneli fotowoltaicznych lub innych instalacji OZE mogą zdecydować się różnego rodzaju przedsiębiorstwa. Nasza propozycja skierowana jest do firm — małych, średnich i dużych. Może to być również jednoosobowa działalność gospodarcza.
Leasingiem fotowoltaiki interesują się zwłaszcza firmy, w których zużywa się dużo energii elektrycznej — zakładach produkcyjnych, firmach z sektora IT, w branży spożywczej. To właśnie one najboleśniej odczuwają podwyżki cen prądu. W praktyce leasing fotowoltaiki stał się popularny w różnych branżach, a my proponujemy dodatkowo pompy ciepła, dzięki którym zaoszczędzisz na ogrzewaniu i które doskonale współpracują z fotowoltaiką.
Oprócz tego zachęcamy do współpracy wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, TBS-y i tym podobne instytucje.
Jakie są etapy procesu leasingu fotowoltaiki?
- Wysłanie wniosku z załącznikami.
- Sprawdzenie dokumentów wnioskującego i jego wiarygodności płatniczej.
- Weryfikacja dostawcy i przedmiotu leasingu.
- Podpisanie umowy.
- Montaż instalacji fotowoltaicznej.
Jakie są różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym?
Finansowanie fotowoltaiki lub innego OZE możesz dostosować do potrzeb swojego przedsiębiorstwa. Możesz wybrać:
- leasing operacyjny — to opcja dla płatników VAT. W przypadku leasingu operacyjnego niezbędna jest opłata wstępna. Wkład własny wynosi od 10 do 45% wartości przedmiotu. Okres leasingu operacyjnego wynosi od 48 do 96 miesięcy. Kwota VAT może zostać doliczona do raty leasingu. Odliczeniu może podlegać rata netto oraz 100% podatku VAT. Odpisów dokonuje firma leasingowa. W koszt uzyskania przychodu można wliczyć opłatę wstępną i manipulacyjną, prowizje, koszty eksploatacyjne, część odsetkową oraz kapitałową raty leasingu. Nie masz możliwości skorzystania z programów finansowania.
- leasing finansowy — w tym wypadku czas trwania umowy leasingu jest dowolny, zwykle od 6 do 60 miesięcy. Zwykle konieczna jest płatność podatku VAT z góry. W koszt uzyskania przychodu wlicza się część finansowa rat leasingowych i koszty eksploatacyjne fotowoltaiki. Możesz skorzystać z programów finansowania.
Rzadziej stosowanym instrumentem jest pożyczka leasingowa. W tym wypadku czas zawarcia umowy jest dowolny, a do KUP wlicza się do odsetki od zobowiązania oraz koszty eksploatacyjne paneli fotowoltaicznych.
Jak długo trwa umowa leasingowa dla fotowoltaiki?
W leasingu operacyjnym okres trwania umowy leasingu zwykle wynosi od 48 do 96 miesięcy. W leasingu finansowym jest większa dowolność.
Jakie dokumenty są potrzebne do leasingu fotowoltaiki?
Spółka musi przedstawić numer księgi wieczystej nieruchomości, na której umieszczone zostaną panele fotowoltaiczne lub inny system OZE. Oprócz tego niezbędny będzie: rachunek zysków, sprawozdanie finansowe za poprzedni rok, bilans finansowy za poprzedni rok, podsumowanie rachunku zysków i bilansu za obowiązujący kwartał obrachunkowy, zestawienie środków trwałych, wreszcie wniosek i załączniki zgodne z wymogami leasingodawcy.
Jednoosobowa działalność gospodarcza nie musi przedstawiać tylu dokumentów. W tym wypadku także musi dostarczyć numer księgi wieczystej nieruchomości, PIT za ubiegły rok wraz z załącznikami i UPO, zestawienie środków trwałych, rachunek zysków i bieżące podsumowanie roku. Do tego niezbędny będzie wniosek i, ponownie, wymagane przez leasingodawcę dodatkowe załączniki.
W procedurze uproszczonej zwykle nie trzeba dostarczać dokumentów finansowych.
Czy możliwe jest wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej?
- W leasingu finansowym możesz dokonać wcześniejszej spłaty w dowolnym momencie umowy za zgodą leasingodawcy. Musisz wtedy wpłacić na konto pozostałą kwotę leasingu.
- W leasingu operacyjnym paneli fotowoltaicznych korzystniejsze jest skończenie umowy przedterminowo po upływie 40% normatywnego okresu amortyzacji. Wtedy możesz nabyć panele za kwotę równą wartości zdyskontowanych przyszłych rat i cenę wykupu ustaloną w umowie. Może być naliczona opłata manipulacyjna. Jeśli ten okres nie minął, sprawa jest bardziej skomplikowana — niezbędna jest wycena przez rzeczoznawcę, którą opłaca leasingobiorca. Jeśli kwota rynkowa jest wyższa niż pozostałe do spłaty raty, w tej cenie będzie można wykupić panele. Jeśli nie — wykup odbywa się poprzez spłatę pozostałych rat.