Dotacja z budżetu miasta Pabianic na wymianę „Kopciucha”
Mieszkańcy Pabianic muszą wymienić kotły na paliwo stałe przed 1 stycznia 2025 roku zgodnie z ustawą antysmogową. Miasto Pabianice oferuje 2 miliony złotych na dotacje, z kwotami od 3 do 7 tysięcy złotych, zależnie od wybranego ekologicznego źródła ciepła. Wnioski można składać do 3 sierpnia 2024 roku w Referacie Programów Priorytetowych. Dotacje można łączyć z programami „Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie”, obejmując do 100% kosztów kwalifikowanych.
Czytaj więcej
OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa
Dotacja „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” jest programem finansowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Jego celem jest wspieranie inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) w sektorze ciepłowniczym. Program ten ma na celu redukcję emisji CO2 poprzez zastąpienie tradycyjnych paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii, takimi jak energia słoneczna, geotermalna czy biomasa. Beneficjentami dotacji mogą być przedsiębiorstwa ciepłownicze, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty zarządzające systemami ciepłowniczymi. Dotacja obejmuje dofinansowanie zarówno na poziomie projektowym, jak i inwestycyjnym, co pozwala na szerokie zastosowanie w modernizacji infrastruktury ciepłowniczej.
Czytaj więcej
Mój Prąd 6.0 – wrzesień 2024
Program „Mój Prąd” od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W minionej, piątej edycji, można było zyskać 6 tysięcy złotych na zakup samej instalacji fotowoltaicznej lub nawet na 7 000 zł przy inwestycji w urządzenia dodatkowe. Klienci, którzy skorzystali z programu we wcześniejszych edycjach, mogli otrzymać dodatkowe 3 tysiące złotych na urządzenia dodatkowe. Warunkiem było przejście na nowy system rozliczeń – net-biling. Do tej pory z programu wypłacono 2,6 miliarda złotych dotacji. Nie są dotąd znane szczegóły tegorocznego programu. Rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział, że w programie „Mój Prąd 6.0” montaż magazynu energii będzie wymogiem formalnym. W ramach programu można było uzyskać także do 19 400 złotych na pompę ciepła (bez kryterium dochodowego). Dotacja na magazyn energii w piątej edycji wyniosła 16 tysięcy złotych.
Czyste powietrze
Celem programu jest transformacja energetyczna i poprawa jakości powietrza, dlatego dotyczy przede wszystkim wymiany źródła energii cieplnej w istniejących budynkach mieszkalnych, w których często wykorzystywane są kopciuchy i piece niskiej klasy. W ramach programu można sfinansować wymianę kopciucha, modernizację instalacji grzewczej, zakup fotowoltaiki i pompy ciepła. Jeśli efektywność energetyczna Twojego budynku jest niska, program ułatwi Ci poprawę parametrów. Na podstawowym poziomie finansowania na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej, pompę ciepła (gruntową lub powietrze-woda) i demontaż starego systemu można uzyskać 41 tysięcy złotych, z kompleksową modernizacją – 66 tysięcy złotych. Na najwyższym poziomie finansowania maksymalna kwota wynosi 135 tysięcy złotych. Obowiązują progi dochodowe.
Moje ciepło
Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne. Ten jako jedyny pozwala sfinansować inwestycje w nowych budynkach, które jeszcze nie uzyskały pozwolenia na użytkowanie. Program ułatwia zakup pompy ciepła — gruntowej, powietrze-powietrze lub powietrze-woda. W przypadku powietrznych pomp ciepła maksymalna kwota dotacji to 7 tysięcy złotych, w przypadku gruntowych – 21 tysięcy złotych.
Agroenergia
O dofinansowanie z programu „Agroenergia” możesz ubiegać się jako osoba fizyczna, właściciel lub dzierżawca nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia wynosi pomiędzy 1 ha a 300 ha. Warunkiem koniecznym jest prowadzenie gospodarstwa rolnego przez minimum rok przed złożeniem dokumentów o udzielenie wsparcia oraz inwestycja w instalację o mocy 10 kWp-50 kWp. Maksymalna kwota dotacji wynosi 25 tysięcy złotych.
Ciepłe mieszkanie
Program dofinansowań dla mieszkańców budynków wielorodzinnych oraz do wspólnot. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym. Dotacja może pokryć do 95% kosztów kwalifikowanych i do kwoty 43 900 złotych. Wspólnoty mogą otrzymać do 375 tysięcy złotych. Poziom finansowania jest uzależniony od dochodów.
Stop Smog
Program skierowany do najuboższych. Gmina musi mieć podpisaną umowę o realizacji programu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycja może obejmować m.in. fotowoltaikę, pompę ciepła, termomodernizację lub podłączenie do sieci ciepłowniczej.
Grant OZE
Osobne dotacje mogą otrzymać wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe, TBS-y, SIM-y i różne inne podmioty z wyjątkiem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Tu dużą pomocą może być Grant OZE na instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii, pompy ciepła wraz z infrastrukturą, udzielany jako pomoc de mininis, jeśli inwestor prowadzi w budynku działalność gospodarczą. Grant OZE może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych. Działania wspólnoty mogą obejmować zakup, montaż lub budowę instalacji OZE bądź modernizację systemu, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o minimum 25%.
Ulga termomodernizacyjna
Ulga termomodernizacyjna to okazja do obniżenia podatku dochodowego o wydatki poniesione w wyniku realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych w Twoim domu. Podlegają jej różnorodne działania, które wpływają na poprawę efektywności energetycznej budynku, czyli m.in. ocieplenie domu, montaż kolektorów, wymiana źródła ciepła (np. na pompę ciepła) oraz zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. To kolejna możliwość obniżenia wydatków związanych z inwestycją w OZE.
Ulga inwestycyjna
Ulga inwestycyjna przysługuje osobom korzystającym z podatku rolnego. Aby skorzystać z ulgi, konieczne jest wykorzystywanie wyprodukowanej energii wyłącznie na potrzeby prowadzonego gospodarstwa rolnego. Jako rolnik możesz odliczyć od podatku aż 25% poniesionych kosztów związanych z zakupem instalacji fotowoltaicznej.