Jakie są rodzaje magazynów energii
Poniżej wymieniamy najpopularniejsze rodzaje banków energii:
- elektryczne,
- mechaniczne,
- termiczne,
- chemiczne.
Najczęściej wykorzystuje się magazyny elektryczne i termiczne.
Jak działają magazyny energii?
Magazyn energii ma za zadanie przechowywać nadwyżki energii wyprodukowanej w okresie, kiedy fotowoltaika pracuje najwydajniej, czyli latem. Możemy następnie zgromadzony prąd wykorzystać w miarę bieżących potrzeb, na przykład w okresie jesienno-zimowym.
Bank może być w formie jednego urządzenia lub modułowej, co pozwala dostosować wielkość magazynu do swoich potrzeb i mocy systemu fotowoltaicznego.
Komu polecamy inwestycję w magazyny energii?
Bank energii polecamy każdemu konsumentowi, który chce zwiększyć opłacalność fotowoltaiki. Sprawdzi się zarówno w przypadku mikroinstalacji, jak i systemów o dużej powierzchni. Zwiększa autokonsumpcję — nie musisz już oddawać nadwyżek do sieci. Rośnie także Twoje bezpieczeństwo energetyczne. Bank pozwoli Ci także zwiększyć stabilność systemu off-grid, czyli w sytuacjach, gdy przyłączenie do sieci nie jest możliwe lub chcesz zachować stuprocentową niezależność.
Jak policzyć jaki magazyn energii potrzebuję?
Do obliczenia zalecanej pojemności magazynu energii potrzebna jest nam moc instalacji fotowoltaicznej wyrażona w kWp. Jeśli system ma moc 5 kWp, magazyn energii powinien mieć pojemność 7,5 kWh lub większą. Jeśli fotowoltaika dopiero ma powstać, określamy Twoje zapotrzebowanie na energię. Potrzebne nam będą Twoje rachunki za prąd, liczba użytkowników budynku, wykorzystywane urządzenia.
Jak wygląda montaż magazynu energii?
Sprawdź, jak wygląda montaż banku energii.
- Pierwszym krokiem jest audyt energetyczny lub audyt istniejącej instalacji.
- Następnie tworzymy projekt — dobieramy komponenty i sposób montażu.
- Po akceptacji projektu podłączamy magazyn energii. Pamiętaj, że potrzebny jest nie tylko sam bank energii, ale też okablowanie (przewody DC i AC), inwerter hybrydowy (jeśli takiego nie masz, a podłączamy bank do istniejącego systemu, musimy go zamontować), regulator ładowania (zapobiegający przeładowaniu lub zjawisku wstecznego odpływu prądu) i aplikacja BMS (Battery Management System).
- Testujemy urządzenie i system zarządzania energią.
- Dokonujemy niezbędnych formalności. Bank energii trzeba zgłosić do Operatora Systemów Dystrybucyjnych przypisanego do danego regionu.
Odtąd możesz korzystać z magazynu. Sam montaż, w zależności od tego, czy masz już system fotowoltaiczny, może potrwać od kilku godzin do kilku dni. Nasza ekipa monterska to profesjonaliści — działają sprawnie i bezpiecznie.
Czy można uzyskać dofinansowanie na magazyn energii?
Tak, jest możliwość uzyskania dofinansowania zakupu magazynu energii. Odbywa się to w ramach programu Mój Prąd. Kwota dofinansowania sukcesywnie rośnie — w 2023 roku, kiedy odbywała się piąta edycja programu, wyniosła 16 tysięcy złotych. Magazyn energii można także rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Klientów indywidualnych i biznesowych mogą zainteresować także programy regionalne i unijne. Wspieramy w dopełnieniu niezbędnych formalności.
Czy magazynowanie energii jest opłacalne?
Tak, metoda magazynowania energii jest bardzo opłacalna. Zwiększając zużycie wyprodukowanej przez siebie energii, zmniejszasz korzystanie z prądu z zakładu energetycznego. Fotowoltaika staje się bardziej opłacalna.
Jakie są kluczowe parametry magazynów energii?
Kluczowym parametrem jest pojemność magazynu energii, podobnie jak w przypadku standardowej baterii. Zwracamy też uwagę na liczbę cykli ładowania — to żywotność urządzenia. Znaczenie ma moc. Jeśli jest niska, magazyn nie pozwoli na ładowanie urządzeń.
Co potrzeba do instalacji magazynu energii?
Do podłączenia magazynu energii potrzebny jest specjalny inwerter w wersji hybrydowej. Jeśli teraz nie chcesz kupować magazynu energii, możesz z wyprzedzeniem zastosować w swojej instalacji fotowoltaicznej magazyn hybrydowy, by w przyszłości rozbudować system bez dodatkowych kosztów.
Urządzenie musi być zamontowane w suchym pomieszczeniu — może to być garaż lub pomieszczenie gospodarcze. Zapewni to też odporność na wodę i zmiany temperatury. W pomieszczeniu musi być jednak odpowiednia wentylacja — magazyny energii są wyposażone w systemy chłodzenia, ale wentylacja jest wysoce wskazana.
Jakie są koszty eksploatacji magazynów energii?
Magazyn energii działa bez kosztów eksploatacyjnych. To jego duży atut. Nie tylko nie generuje opłat, ale też je obniża poprzez zwiększenie zużycia wyprodukowanego przez Ciebie prądu.
Czy mogę podłączyć instalację fotowoltaiczną do magazynu energii?
Tak, możesz podłączyć instalację fotowoltaiczną do magazynu energii. W przypadku istniejących instalacji wymaga to nieznacznych zmian — dodatkowego inwertera lub wymiany inwertera na hybrydowy.
Jaką żywotność mają magazyny energii?
Żywotność magazynu energii wynosi około 15 lat, mniej więcej 6000 pełnych cykli ładowania.