Co można wymieniać w ramach termomodernizacji domu?
Podczas częściowej termomodernizacji możemy zastosować wybrane rozwiązania, które wymienimy poniżej. W przypadku kompleksowego przedsięwzięcia, dzięki któremu progi dofinansowania znacznie wzrastają, naszym celem jest obniżenie zapotrzebowania na energię do podanego progu lub o 40%.
Nasze możliwości to zatem ocieplenia — przegród wewnętrznych i zewnętrznych. Można ocieplić więc ściany, podłogi i dach (przy czym dach jedynie w przypadku jego wymiany).
Następny element, który wpływa na zużycie, to okna. Stolarka okienna często powoduje utratę ciepła. Możemy przeprowadzić wymianę okien, drzwi i bramy garażowej.
Możemy także usprawnić wentylację. Cenne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Takie rozwiązanie zapewnia nam w domu czyste powietrze, co jest szczególnie korzystne dla alergików, natomiast ciepło z grzanych pomieszczeń posłuży do ogrzewania świeżego powietrza.
Dotacją objęte są m.in. transport, montaż i demontaż niezbędne do częściowej lub kompleksowej termomodernizacji. Ocieplenie budynku poprzez zastosowanie samych farb bądź tynków termoizolacyjnych lub termorefleksyjnych nie wystarczy do uzyskania finansowania. Wymiana dachu jest objęta dotacją. W przypadku źródeł ciepła na paliwo stałe zgodnego z wymogami co najmniej 5 klasy, zastosowanego do 31 grudnia 2013 roku (to znaczy: budynkach, do których został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub nastąpiło zgłoszenie budowy do tego terminu), nie ma potrzeby jego wymiany. Warto jednak skorzystać z możliwości uzyskania środków na takie przedsięwzięcie. Modernizacja systemu grzewczego — zwłaszcza zastosowanie pomp ciepła — pozwala na znacznie niższe rachunki.
W programie „Czyste Powietrze” celem jest zwykle wymiana źródeł ciepła. Najwyższe finansowanie otrzymamy w swoim progu, jeśli zdecydujemy się na innowacyjne, ekologiczne źródło, jakim jest pompa ciepła. Dotuje się pompy typu powietrze-woda oraz gruntowe (przy czym w przypadku powietrznych zalecamy sięgnięcie po urządzenia o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, które są wyżej dotowane). Te drugie zapewniają wyższy komfort termiczny, przy czym są droższe. Alternatywnie możemy sięgnąć po inne źródła będące na liście zielonych urządzeń — dotyczy to zarówno pomp, jak i kotłów zgazowujących drewno oraz kotłów na pellet o podwyższonym standardzie.
Możemy to połączyć z dotowaną wymianą i modernizacją instalacji centralnego ogrzewania lub c.w.u. Możliwe jest zastosowanie kolektorów słonecznych, pozwalających zwłaszcza w ciepłe miesiące skutecznie grzać wodę.
Kwotę dotacji podnoszą także panele fotowoltaiczne. Dotuje się mikroinstalacje. To ważne, ponieważ w przypadku pomp ciepła jedyną częścią systemu wymagającym podłączenia do prądu jest sprężarka. Jeśli zastosujemy fotowoltaikę, urządzenie pracuje praktycznie bezkosztowo.
Jakie korzyści finansowe oferuje program „Czyste Powietrze” w ramach termomodernizacji?
Sprawdźmy, jak wzrasta limit dotacji przy przeprowadzeniu kompleksowej termomodernizacji.
- W podstawowym poziomie finansowania przy zastosowaniu pompy i fotowoltaiki maksymalna kwota wzrasta o 25 tysięcy złotych względem tej samej inwestycji bez termomodernizacji.
- W podwyższonym poziomie przy analogicznym przedsięwzięciu kwota wzrasta o 40 tysięcy złotych.
- W przypadku kwalifikacji do najwyższego poziomu dotacji, ta pełna inwestycja zwiększa limit o aż 50 tysięcy złotych!
W każdym poziomie finansowania audyt jest dotowany w 100%. Otrzymujemy środki także na takie elementy jak dokumentacja projektowa. Warto dodać, że może to być dotacja, ale można również w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożyć wniosek o częściową spłatę kredytu zaciągniętego na przedsięwzięcie.
Jak spełnić wymogi termomodernizacji?
Jeśli staramy się o dofinansowanie wykonania kompleksowej termomodernizacji, trzeba spełnić łącznie poniższe warunki:
- Należy przeprowadzić audyt energetyczny budynku lub lokalu mieszkalnego. Wraz z wnioskiem o płatność składa się wówczas wyniki audytu energetycznego sporządzony na wzorze zgodnym z regulaminem programu „Czyste Powietrze”. Dokument podsumowujący audyt energetyczny wykonuje i podpisuje audytor.
- Termomodernizacja domu lub lokalu musi osiągnąć wskaźniki: zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/ (m2 rocznie). Alternatywnie może to być zmniejszenie zapotrzebowania o minimum 40%
- Zrealizowany ma być wariant, który gwarantuje osiągnięcie co najmniej jednego z tych wskaźników, nie później niż do dnia zakończenia realizacji przedsięwzięcia.
Jeśli nie chcemy przeprowadzać kompleksowej termomodernizacji, możemy skorzystać z osobnej dotacji, jednak poziom dofinansowania jest w tym wypadku niższy. Wówczas audyt energetyczny nie jest wymagany, ale można go wykonać — będzie kosztem kwalifikowanym.
Kiedy warto wziąć udział w programie?
- Szczególnie polecamy skorzy stać z programu, jeśli właściciele nie są w stanie sfinansować inwestycji z własnych środków.
- Termomodernizacja jest istotna zwłaszcza wtedy, gdy chcemy sięgnąć po pompę ciepła. Pamiętajmy, że jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, gwarantujące komfort termiczny zwłaszcza z ogrzewaniem podłogowym. Jego wydajność jest najwyższa, jeśli budynek jest też dobrze ocieplony.
- Beneficjenci programu „Czyste Powietrze” to osoby o różnych dochodach. Zauważmy, że w poziomie podstawowym limit to 11 250 złotych w gospodarstwie jednoosobowym i gospodarstwie wieloosobowym. W praktyce jednak inwestycje w nowoczesne systemy mogą być kosztowne i przekraczać oszczędności. Zwłaszcza jednak w przypadku osób zarabiających niskie kwoty lub w dużych gospodarstwach domowych kwoty te mogą być zaporowe. Jeśli choćby przypuszczasz, że przedsięwzięcie może pozbawić Cię płynności finansowej, polecamy skorzystanie z programu „Czyste Powietrze”.
Kiedy nie warto skorzystać z programu?
- Jeśli nie spełniamy limitów finansowych dla programu „Czyste Powietrze”, nie warto składać wniosku.
- Jeśli budynek przed termomodernizacją ma poziom zapotrzebowania na energię poniżej 80 kWh / (m2*rok), zwykle nie kwalifikuje się do przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji. Jeśli jednak uda się osiągnąć zmniejszenie zużycia o 40%, możemy skorzystać z dotacji.
- Nie każdy budynek kwalifikuje się do termomodernizacji. Jeśli nastąpiła zmiana kwalifikacji budynku z gospodarczego na mieszkalny, wymagania energii pierwotnej i izolacyjność cieplna muszą być zgodne z obowiązującymi warunkami technicznymi. Jeśli obiekt nie spełnia tych wymogów, nie kwalifikuje się do programu „Czyste Powietrze”. Termomodernizacja nie będzie objęta dotacją.
Czy można łączyć dofinansowanie z programu Czyste Powietrze z innymi źródłami wsparcia finansowego?
Korzystając z programu „Czyste Powietrze” możemy sięgnąć po inne dotacje, o ile nie jest to zabronione w danym przypadku. Z reguły możemy łączyć dofinansowanie z programami regionalnymi. Można także skorzystać z programu „Mój Prąd”. Warunek jest jednak taki, by suma nie przekroczyła 100% kosztów kwalifikowanych zadania.
Czy można skorzystać z Czystego Powietrza bez termomodernizacji?
Tak, w programie „Czyste Powietrze” można wziąć udział bez termomodernizacji. Warto jednak skorzystać z tej możliwości.
Czy program „Czyste Powietrze” wspiera modernizację budynków wielorodzinnych?
Jeśli w budynku są co najmniej trzy mieszkania — zatem w kamienicach i blokach — program „Czyste Powietrze” nie wspiera modernizacji.
Jakie typy instalacji grzewczych można zmodernizować w ramach programu Czyste Powietrze?
Możemy modernizować instalacje c.o. i c.w.u. Program „Czyste Powietrze” pozwala między innymi na sfinansowanie zakupu i montażu instalacji ogrzewania podłogowego, które jest wskazane przy zakupie pompy ciepła. Możliwa jest modernizacja wybranych odcinków obu instalacji. Szczegóły można znaleźć na stronie „Czystego Powietrza”, na której wyjaśnione są szczegóły modernizacji.