Program Mój Prąd 6.0 to propozycja dla osób fizycznych, które zamontowały instalację fotowoltaiczną lub inne systemy, pozwalające na zwiększenie autokonsumpcji (magazyn energii, pompę ciepła etc.). Nabory odbywają się co roku. Inwestycja w odnawialne źródła energii jest ważna dla Ministra Klimatu i Środowiska, dlatego program „Mój Prąd 6.0” ruszy już 2 września 2024 roku. Program obsługuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dofinansowanie w ramach szóstej edycji programu „Mój Prąd” jest przeznaczone dla:
W poprzednich edycjach inwestorzy mogli skorzystać z grantu, jeśli zadeklarowali zmianę systemu rozliczeń z net-metering na net-billing.
Jeśli zamontowałeś lub zamontujesz mikroinstalację fotowoltaiczną do 31 lipca 2024 roku, kwota dotacji na system fotowoltaiczny wynosi 6 tysięcy złotych. Jeśli w swojej instalacji OZE masz także element dodatkowy — kwota dotacji do mikroinstalacji fotowoltaicznych wynosi 7 tysięcy, natomiast na magazyn energii elektrycznej – 16 tysięcy złotych, natomiast na magazyn ciepła 5 tysięcy złotych.
Jeśli system zostanie zgłoszony do przyłączenia od 1 sierpnia 2024 roku, sprawa nieco się komplikuje. Musisz dysponować magazynem energii lub ciepła. Kwota dotacji do mikroinstalacji fotowoltaicznej wynosi wówczas 7 tysięcy złotych, na magazyn energii elektrycznej otrzymasz do 16 tysięcy złotych, a na magazyn ciepła – 5 tysięcy złotych.
Nabór wniosków do programu Mój Prąd 6.0 wystartował 2 września i potrwa do 20 grudnia 2024 roku lub do wyczerpania środków.
Skontaktuj się z nami, udzielimy wszelkich niezbędnych informacji, pomożemy wypełnić wniosek i uzyskać dofinansowanie, oraz przeprowadzimy cały proces instalacji od zakupu do montażu. Zadzwoń, napisz wiadomość lub wypełnij krótki formularz a my skontaktujemy się w Tobą.
Sprawdźmy, co można sfinansować w ramach programu „Mój Prąd 6.0”. Dofinansowaniem mogą zostać objęte:
W ramach programu „Mój Prąd 6.0” nie można sfinansować pompy ciepła, kolektorów słonecznych, dofinansowaniem nie są objęte także systemy zarządzania energią. Nowa edycja programu nie pokryje także zwiększenia mocy instalacji fotowoltaicznej.
Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach „Programu Mój Prąd 6.0” trwa do 20 grudnia 2024 roku lub do wyczerpania środków przewidzianych dla najbliższej edycji. Rząd przewidział pulę 400 000 000 złotych. Budżet programu „Mój Prąd 6.0” pochodzi ze środków FENiKS. Należy przy tym zaznaczyć, że środki te mogą szybko się skończyć.
Jeśli zdecydowałeś się na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej przed 31 lipca 2024 roku, nie musisz montować urządzeń dodatkowych. Moc systemu powinna wynosić od 2 do 10 kW. Jeśli jednak Twoja instalacja fotowoltaiczna zostanie uruchomiona po tym terminie, montaż urządzenia dodatkowego jest obligatoryjny. W tym wypadku moc fotowoltaiki może wynieść od 2 do 20 kW. Liczy się data zgłoszenia do przyłączenia do sieci. Minister Klimatu i Środowiska Hennig-Kloska zaleca, by montowane magazyny energii elektrycznej miały pojemność 1,5 mocy instalacji fotowoltaicznej. Jest to jednak zalecenie, a nie obowiązek. Podtrzymujemy to wskazanie. Tak dobrane magazyny energii skutecznie zwiększają autokonsumpcję. Łączna moc wszystkich instalacji OZE powinna wynosić do 50 kW.
Wymagane jest rozliczanie w systemie net-billing. Inwestor może zdecydować, czy chce się rozliczać godzinowo, czy miesięcznie.
Wszystkie instalacje fotowoltaiczne muszą być przyłączone do sieci. To oznacza, że wsparcie mogą otrzymać tylko osoby, które mają zawartą umowę z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Umowa ma dotyczyć wprowadzania do sieci energii elektrycznej wytworzonej z mikroinstalacji.
Minimalna pojemność magazynu energii wynosi 2 kWh. Minimalna pojemność magazynu ciepła wynosi 20 dm3.
Najpierw musisz mieć profil zaufany lub e-dowód. Następnie założyć konto w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie. Potrzebujesz także:
To informacje z poprzedniej edycji programu „Mój Prąd” i prawdopodobnie nadal będą aktualne. Należy się przy tym spodziewać, że może zostać wprowadzony wymóg przedstawienia faktur za urządzenia dodatkowe (magazyny energii, magazyny ciepła).
Do składania wniosków o dofinansowanie przeznaczony jest Generator Wniosków o Dofinansowanie. Znajduje się pod adresem https://gwd.nfosigw.gov.pl/, czyli na podstronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wyłącznie tam można składać dokumenty. Nie ma możliwości zrobienia tego w formie papierowej.
Nabór wniosków o dofinansowanie ruszy 2 września 2024 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaznacza przy tym, że nadal trwa rozpatrywanie wniosków z poprzedniej edycji.
Według Eweliny Steczkowskiej, byłej rzeczniczki prasowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realny czas oceny wniosków o dofinansowanie wynosi 140 dni.
Poniższe informacje pochodzą z minionej edycji programu „Mój Prąd”. Być może będą w tym zakresie korekty, dlatego zalecamy ich sprawdzenie, gdy pojawią się szczegóły programu.
Ponadto należy liczyć się z tym, że osoby sprawdzające wnioski bardzo uważnie weryfikują zgodność wniosku z wymogami. Dotyczy to więc mocy i urządzeń dodatkowych. Pamiętaj, że od sierpnia 2024 roku system musi być uzupełniony magazynem energii lub ciepła.
Należy składać wnioski przez odpowiedni system. Tam też można składać korekty. Do tej pory możliwe to było dwukrotnie — raz podczas oceny kryteriów dostępny i raz podczas oceny kryteriów jakościowych. Wnioskodawca otrzymuje wezwanie na adres mailowy. Wówczas ma 10 dni na złożenie korekty lub uzupełnień.
W programie „Mój Prąd 6.0” mogą wziąć udział wyłącznie właściciele instalacji fotowoltaicznych. Nie jest możliwe finansowanie pompy ciepła. Także kolektory słoneczne nie są objęte dotacją, podobnie systemy zarządzania energią domową. Musisz rozliczać się w net-billing (w poprzedniej edycji można było zgłaszać instalacje rozliczane w ramach net-metering pod warunkiem zmiany zasady). Nie jest możliwe finansowanie powiększenia systemu. Kluczową różnicą jest fakt, że jeśli zgłosisz instalację fotowoltaiczną do przyłączenia po 31 lipca 2024, musisz korzystać z magazynów energii — elektrycznej lub cieplnej.