Polska jest jednym z europejskich liderów rozwoju fotowoltaiki. Zarówno w nowych, jak i starszych gospodarstwach domowych rozwiązanie jest coraz chętniej stosowane. Również przedsiębiorstwa, spółdzielnie i wspólnoty, a także samorządy przekonują się, że produkcja energii z fotowoltaiki pozwala na znaczne oszczędności finansowe i możliwość lepszego zarządzania budżetem. Oznacza to jednak większe obciążenie sieci. Obecny kierunek rozwoju sektora fotowoltaiki w Polsce to nacisk na magazynowanie energii. Wskazują na to zapisy w najnowszym programie Mój Prąd oraz możliwościach finansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”. Instalacja fotowoltaiczna współpracuje z magazynem energii elektrycznej doskonale — dowiedz się jak.
Magazyn energii to w gruncie rzeczy duża bateria. Pojemność magazynu energii dostosowuje się do możliwości produkcji i zużycia energii elektrycznej w danym budynku. Zasada ich działania jest prosta. Umożliwiają gromadzenie nadwyżek energii wyprodukowanych zwłaszcza w okresie letnim w słonecznych godzinach, a następnie ich zużywanie wieczorami w nocy. Przeważnie stosuje się akumulatory litowo-jonowe. Cechuje je wysoka wydajność, długa żywotność oraz dość szybki czas ładowania.
Baterie litowo-jonowe mają następujące elementy: anodę, katodę, elektrolit i separator. Energia elektryczna w magazynie energii jest przechowywana w postaci elektrolitu. Prąd elektryczny może być wykorzystywany do zasilania urządzeń w momentach, gdy wydajność paneli słonecznych jest niska (w zależności od ich orientacji) lub są one wyłączone i w klasycznym systemie następuje pobór prądu z sieci energetycznej. Magazyn energii jest akumulatorem lub ich zestawem. Zużycie następuje do określonej wartości. Gdy akumulator zostaje rozładowany, następuje pobór z sieci — ale dopiero wtedy, co wpływa na mniejsze rachunki.
Warto wiedzieć, że w przypadku innych odnawialnych źródeł energii także stosuje się urządzenia do magazynowania energii. Na przykład w elektrowniach wodnych jest to ich typ — elektrownie szczytowo-pompowe.
Magazyn energii pozwala pokryć bieżące zapotrzebowanie energetyczne w godzinach, w których fotowoltaika nie pracuje. Przekłada się to na większą niezależność energetyczną poprzez zmniejszony pobór prądu z sieci elektroenergetycznej.
Autokonsumpcja ma kluczowe znaczenie dla opłacalności systemu fotowoltaicznego. Powinniśmy w jak największym stopniu zużywać energię elektryczną z naszej instalacji fotowoltaicznej, a jak najmniej pobierać jej z zakładu energetycznego. Nie zawsze jest to jednak takie proste.
Fotowoltaika umożliwia wyprodukowanie energii w dzień. W zależności od orientacji paneli szczyt produkcji może przypadać na godziny poranne, południe lub popołudnie. To wtedy powinniśmy włączać pralkę, zmywarkę, korzystać z płyty indukcyjnej, oglądać telewizję, ładować urządzenia. W praktyce jednak są to z reguły godziny naszej pracy. W gospodarstwach domowych jest to wyraźny problem. Bez magazynu wyprodukowana energia w znacznych ilościach trafia do zakładu, co wpływa zresztą wyraźnie na stabilność sieci.
Nie ma sensu sztucznie zwiększać zużycia energii elektrycznej — lepiej zdecydować się na magazyn. W szczycie wydajności fotowoltaiki wyprodukowana energia, której nie zużywamy, ładuje akumulator. Możemy go rozładowywać po powrocie do domu. Magazyn energii współpracuje z fotowoltaiką w taki sposób, że panele go ładują, gdy produkcja jest wyższa niż zużycie. Nadwyżka energii nie trafia do sieci — jest cały czas dla nas dostępna i może trafić do domowej sieci elektrycznej wtedy, kiedy jej potrzebujemy, a produkcja nie pokrywa zużycia.
Wiemy już, jak działa magazyn energii. Co to w praktyce oznacza dla osób korzystających z fotowoltaiki? W skrócie — odkładasz nadwyżki wtedy, gdy fotowoltaika pracuje ponad Twoje zapotrzebowanie, a odbierasz je wieczorem i w nocy. Spada Twój pobór drogiego prądu z sieci.
Wszystkie te czynniki przekładają się na wysoką opłacalność magazynów. Wreszcie, należy zaznaczyć, że w nowej edycji programu „Mój Prąd” magazyn energii jest niezbędny, jeśli chcemy uzyskać dofinansowanie na system zgłoszony do przyłączenia od 1 sierpnia 2024 roku.
Te korzyści odczuwalne są zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i firmy. Należy zwrócić uwagę na doskonałą współpracę magazynu prądu z dużą instalacją fotowoltaiczną w przedsiębiorstwach. Dostępne są nawet magazyny dla przemysłu. Odkładanie nadmiaru energii w ciągu dnia umożliwia jej wykorzystanie w godzinach wieczornych i nocnych, co ma znaczenie zwłaszcza w fabrykach działających na trzy zmiany. Dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo systemu — w razie przerwy w dostawie prądu z sieci firma nie odnotowuje przestojów, wszystkie urządzenia nadal mogą pracować.
Kluczowa jest pojemność. Jej dobór zależy od wielkości instalacji, zapotrzebowania energetycznego i preferencji użytkownika. Pojemność powinna wynosić od 0,8 do 1,3-krotności mocy instalacji. Mniejszego magazynu potrzebujemy, jeśli zużywamy na bieżąco prąd w godzinach szczytowej wydajności systemu. Jeśli jednak prowadzimy bardziej wieczorny czy nocny tryb życia i to w tych godzinach korzystamy z energochłonnych urządzeń elektrycznych, ilość energii magazynowanej musi być wyższa.
Wyróżniamy magazyny prądu stałego (DC) i magazyny na prąd przemienny (AC). Częściej stosuje się magazyny DC, które dzielą z instalacją inwerter hybrydowy. Takie rozwiązanie stosuje się jednak w nowych instalacjach. W istniejących, które chcemy powiększyć o magazyn, stosuje się magazyn AC wyposażony we własny falownik. W takich sytuacjach magazyn AC jest tańszy.
Jesteśmy liderem branży fotowoltaicznej w Polsce — tworzymy projekty szyte na miarę oparte o nowoczesne komponenty. Proponujemy zróżnicowane magazyny o dobrych parametrach, dostosowane do wielkości instalacji i zużycia — nie tylko ilości, ale także godzin, w których jest ono najwyższe. Przekłada się to na szybki zwrot inwestycji. Montujemy magazyny w nowych instalacjach oraz rozbudowujemy o nieistniejące systemy. Wspieramy w uzyskaniu dofinansowania. Zapraszamy do kontaktu właścicieli budynków, przedsiębiorców, wspólnoty i samorządy — stworzymy rozwiązanie idealne dla Ciebie.