Aktualne dotacje dla domu. Gdzie starać się o dofinansowanie do fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów energii?

Instalacja fotowoltaiczna, magazyn energii i pompa ciepła to dobry sposób, aby jednocześnie oszczędzać i cieszyć się ekologicznymi rozwiązaniami. Decyzja o instalacji odnawialnych źródeł energii pociąga za sobą spore koszty początkowe. Na szczęście możemy skorzystać z programów, które oferują dofinansowanie do OZE. Ich zasady i wytyczne ulegają co jakiś czas zmianom, dlatego dziś przygotowaliśmy przewodnik po aktualnych dotacjach dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Mój Prąd 5.0 – dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii

Piąta edycja najpopularniejszego programu dotacyjnego wspiera budowę nowych instalacji oraz rozbudowę już istniejących. Dzięki niemu możesz otrzymać nawet 6 000 zł dofinansowania na instalację PV, a jeśli zdecydujesz się na urządzenia dodatkowe – 7 000 zł. To jednak nie wszystko. W ramach dotacji możesz starać się o dopłatę do pompy ciepła i zyskać nawet 19 400 zł. Bardzo korzystna jest również możliwość dołączenia do instalacji fotowoltaicznej magazynu energii. Dzięki niemu Twoje oszczędności wzrosną i nie będziesz już martwić się przerwami w dostawie energii elektrycznej.

Warto zauważyć, że program Mój Prąd 5.0 wspiera nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych, którzy decydują się na montaż nowej instalacji fotowoltaicznej. Najnowsza edycja umożliwia skorzystanie z dotacji obecnym prosumentom, którzy mogą rozbudować instalację np. o magazyn energii. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest zmiana systemu rozliczeń z zakładem energetycznym, czyli „przejście na net-billing”.

Termomodernizacja domu z programem Czyste Powietrze

Głównym celem programu Czyste Powietrze jest termomodernizacja domów i połączona z nią wymiana źródeł ciepła na mniej emisyjne. W praktyce oznacza to dopłaty do kompleksowej termomodernizacji, której częścią może być montaż pompy ciepła i zasilającej ją instalacji fotowoltaicznej. Dotacja na pompę ciepła może wynieść nawet 19 400 zł, zaś w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych wsparcie wzrośnie o kolejne 6 000 zł. W programie można starać się także o dofinansowanie na inne urządzenia, np. system rekuperacji.

Czyste Powietrze to program, z którego mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych. Będzie świetnym wyborem w przypadku starszych domów, które wymagają kompleksowej termomodernizacji, a ich właściciele chcą obniżyć koszty eksploatacji.

Moje Ciepło: dla nowych domów jednorodzinnych

Budowa domu to zawsze spore wyzwanie i duże obciążenie finansowe. Na szczęście możesz zwiększyć budżet przeznaczony na zakup źródła ciepła. Program Moje Ciepło jest skierowany do inwestorów indywidualnych, którzy mogą wnioskować o wsparcie finansowe do zakupu i montażu pompy ciepła w nowym budynku jednorodzinnym. O dotację możesz starać się w przypadku pompy ciepła, która będzie ogrzewać dom oraz ciepłą wodę użytkową lub będzie wykorzystywana wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń.

Co ciekawe, Moje Ciepło to pierwszy program, w którym wsparcie można uzyskać jeszcze przed otrzymaniem pozwolenia na użytkowanie domu.

Ulgi od podatku dochodowego

Programy oferujące dofinansowanie do fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii czy rekuperacji to nie wszystko. Jako osoba fizyczna, która jest płatnikiem podatku dochodowego, możesz ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną. Dzięki niej możesz zmniejszyć należny podatek o wydatki związane z termomodernizacją budynku jednorodzinnego. Do otrzymania ulgi uprawniają Cię działania, dzięki którym poprawiłeś efektywność energetyczną budynku. Są to np. montaż pompy ciepła, kolektorów C.W.U., instalacji fotowoltaicznej, a nawet ocieplenie domu.

Zastanawiasz się, które dofinansowanie będzie najbardziej korzystne? Nie wiesz, jak wypełnić wniosek o dotację? Skontaktuj się z naszymi specjalistami – wypełnij formularz kontaktowy, wyślij e-mail na adres: kontakt@flexipowergroup.pl lub zadzwoń pod numer: 535 102 121. Chętnie pomożemy Ci postawić pierwszy krok do oszczędnej i ekologicznej przyszłości.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top