Klimatyzacja oraz rekuperacja to dwa różne systemy, które mogą służyć Tobie i Twojej rodzinie. Pierwszy z nich kojarzy się z letnimi miesiącami i ulgą, którą odczuwamy, wchodząc do klimatyzowanego biura lub sklepu. Coraz więcej osób decyduje się jednak na montaż klimatyzacji w domu. Co ciekawe, domowa klimatyzacja posłuży nam nie tylko w lecie – klimatyzacja z funkcją grzania to znakomity sposób, aby zmniejszyć koszty ogrzewania. Oszczędności uzyskamy także dzięki systemowi rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej, który dodatkowo oczyści domowe powietrze.
Niektórzy postrzegają klimatyzację jako fanaberię, bez której spokojnie można się obejść. Na szczęście takie podejście zaczyna się zmieniać, ponieważ nowoczesne klimatyzatory to ekologiczne urządzenia, które pozwalają na duże oszczędności. Klimatyzacja pomaga utrzymać we wnętrzu korzystny mikroklimat, który poprawi jakość życia domowników. Jej zadaniem jest nie tylko schłodzenie pomieszczenia, ale także oczyszczenie powietrza i usunięcie nadmiaru wilgoci. Co ciekawe, możemy zdecydować się na montaż klimatyzacji w wybranych pomieszczeniach, np. częściach wspólnych domu, w których spędzamy najwięcej czasu.
Klimatyzacja z funkcją grzania nie zastąpi nam systemu ogrzewania, jednak doskonale sprawdzi się w tzw. okresach przejściowych. Dzięki niej dogrzejemy pomieszczenia bez konieczności uruchamiania głównego źródła ciepła. Nowoczesne klimatyzatory są łatwe w konfiguracji – możemy samodzielnie nimi zarządzać, np. dopasowując tryb pracy do aktualnej pogody. Najpopularniejsze urządzenia sufitowe nie zajmują wiele miejsca i są mało widoczne, a przede wszystkim – stosunkowo cicho pracują.
Wentylacja mechaniczna, czyli system rekuperacji, działa na innych zasadach. Jego zadaniem jest wymiana powietrza na świeże oraz odzyskanie części zgromadzonego wcześniej ciepła. Najprościej mówiąc, rekuperacja usuwa z budynku nadmiar wilgoci i zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. Dzięki rekuperatorowi domownicy będą cieszyć się świeżym i czystym powietrzem niezależnie od pory roku oraz aktualnej pogody. Filtry urządzenia usuwają z powietrza zanieczyszczenia, do których powstania przyczynia się człowiek, ale także alergeny, pyłki i nieprzyjemne zapachy. Rekuperator sprawdzi się doskonale we wnętrzach, w których pojawia się problem z wilgocią.
Montaż systemu rekuperacji pozwala zatroszczyć się o zdrowie całej rodziny, a także… zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 30%! Co ciekawe, system rekuperacji możemy rozbudować o funkcję chłodzenia powietrza, dogrzewania, połączyć z czujnikami wilgotności i CO2, a nawet z pompą ciepła i gruntowym wymiennikiem ciepła. Decyzja o instalacji rekuperatora zwiększy też bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców – okna mogą pozostać szczelnie zamknięte, ponieważ budynek przewietrzy się sam.
Klimatyzacja i rekuperacja działają inaczej, jednak część ich funkcji się pokrywa. Czy w takim razie jest powód, aby łączyć oba systemy? Dopasowanie odpowiednich urządzeń pozwoli cieszyć się idealnym powietrzem każdego dnia. Połączenie klimatyzacji i rekuperacji pomaga wykluczyć wady pojedynczych systemów. Jakie? Niektórzy użytkownicy klimatyzacji narzekają na suche powietrze. Dzięki rekuperatorowi nie musimy martwić się o regulację wilgotności – system zrobi to za nas. W lecie, gdy temperatury potrafią być naprawdę wysokie, rekuperator wstępnie schłodzi dostarczane do wnętrza powietrze, dzięki czemu klimatyzator szybciej zapewni optymalną temperaturę i będzie pracować bardziej ekonomicznie.
Klimatyzacja i rekuperacja to sposób, by zadbać o zdrowie i oszczędności każdego dnia. Połączenie ich z instalacją fotowoltaiczną dodatkowo zminimalizuje koszty utrzymania domu i pomoże uniezależnić się od dostawcy energii, przerw w dostawie prądu i awarii sieci. Chcesz dowiedzieć się, ile możesz zaoszczędzić dzięki nowoczesnym urządzeniom? Skontaktuj się z naszymi specjalistami – zadzwoń pod numer: 535 102 121 lub wypełnij formularz kontaktowy.