„Czyste Powietrze” to program priorytetowy obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest wsparcie w wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne systemy – poprawa efektywności energetycznej pozwala łagodzić skutki efektu cieplarnianego. Co ważne, w ramach najwyższego poziomu dofinansowania można uzyskać do 135 tysięcy złotych. Środki udziela się w ramach dofinansowania, dofinansowania z prefinansowaniem oraz poprzez częściową spłatę kapitału kredytu.
Program priorytetowy „Czyste Powietrze” to wsparcie dla właścicieli i współwłaścicieli budynków jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych do dwóch lokali. Celem jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, co ma rosnące znaczenie. Poprawa efektywności energetycznej następuje poprzez wymianę źródeł ciepła z nieefektywnych, starych kotłów i pieców na nowe systemy.
Udziela się dofinansowania na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów. Dodatkowo „Czyste Powietrze” ułatwia sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej oraz termomodernizacji.
Wsparcie jest udzielane w formie dotacji – dofinansowania, dofinansowania z prefinansowaniem oraz dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu.
Środki programu priorytetowego „Czyste Powietrze” pochodzą z różnych źródeł, między innymi KPO i Funduszu Spójności. Umowę dotacji podpisuje się z właściwymi dla miejsca zamieszkania Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Poniżej wymieniamy potencjalnych beneficjentów uprawnionych do dotacji:
Mogą to być nie tylko osoby o najniższych zarobkach. Jednakże potrzeby poszczególnych grup są różne, dlatego wyodrębniono trzy poziomy finansowania.
Sprawdźmy najpierw poziomy dofinansowania, gdyż od nich zależy maksymalna kwota dotacji.
Kwoty dla poszczególnych przedsięwzięć są różne i warto je sprawdzić na stronie programu priorytetowego „Czyste Powietrze”, na której są przedstawione w tabeli.
Jeśli wnioskodawca zdecyduje się na idealne połączenie pompy ciepła, fotowoltaiki i kompleksowej termomodernizacji, na poziomie podstawowym przysługuje mu do 66 tysięcy złotych, na podwyższonym – 99 tysięcy złotych, na najwyższym – 135 tysięcy złotych.
Kwotę bazową na dane źródło ciepła podnosi instalacja fotowoltaiczna oraz kompleksowa termomodernizacja – wówczas osiągamy takie kwoty maksymalne jak powyżej.
Zarówno w ramach dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu, jak i formach dofinansowania, środki udzielane są na konkretne koszty kwalifikowane. W praktyce oznacza to zakup, transport i montaż odpowiednich urządzeń i elementów. W całości pokrywa się ewentualny audyt energetyczny – wymagany przy dotacji na inwestycję z kompleksową termomodernizacją.
Program „Czyste Powietrze” to przede wszystkim dotacje na źródło ciepła. Może to być pompa ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet. Od tego roku zaszły zmiany dotyczące pomp ciepła i innych: źródło musi być wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Do końca okresu przejściowego tj. 14.06.2024 r. można było montować urządzenia bez tego certyfikatu, czyli jeśli faktury lub równoważne dokumenty księgowe zostały wystawione do tego dnia.
Polecamy w szczególności inwestycję w pompy ciepła. Te innowacyjne urządzenia zapewniają wysoki komfort termiczny, są ekologiczne i bezobsługowe. W ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze” najwięcej środków można otrzymać na zakup gruntowej pompy ciepła.
W przypadku instalacji kotłów na paliwo stałe, muszą one spełniać wymogi prawa miejscowego. Te ulegają pewnym zmianom, dlatego w wielu województwach i gminach w ramach ustaw antysmogowych ich montaż może być bezcelowy w związku z oczekiwaną ich wymianą na nowsze systemy. To oznacza, że w niektórych miejscach nie możemy już teraz zainstalować kotłów na pellet i zgazowujących drewno.
Dofinansowanie przedsięwzięć z mikroinstalacją fotowoltaiczną jest bardziej opłacalne. Fotowoltaika umożliwia niemal bezkosztową pracę urządzeń domowych. Środki przydzielone w formie dotacji w programie „Czyste Powietrze” można łączyć z programem „Mój Prąd”. Te kwoty w znacznym stopniu pokrywają koszt inwestycji. W szczególności w połączeniu z pompą ciepła fotowoltaika jest idealnym wyborem – pompa ciepła pracuje wówczas niemal bezpłatnie. Fotowoltaika podnosi maksymalną kwotę dotacji.
W ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze” dotowana jest także termomodernizacja, która także – podobine jak fotowoltaika – podnosi maksymalną kwotę dotacji. Może to być częściowa termomodernizacja lub kompleksowa – ta ostatnia jest bardziej wymagająca, ale znacznie podnosi limit.
W ramach termomodernizacji możemy wymienić okna, drzwi i bramy garażowe, usprawnić wentylację, zastosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ocieplić ściany, wymienić nieefektywną instalację (np. przestarzałe kaloryfery) na nowoczesne rozwiązania.
Polecamy takie przedsięwzięcia. Jeśli montujemy pompę ciepła w miejscu nieefektywnych źródeł ciepła, zwłaszcza w starych budynkach mieszkalnych warto przeprowadzić taki remont, by nie wymuszać dużej pracy sprężarki i zapewnić komfort termiczny w wyjątkowo opłacalnych kwotach.
Kompleksowa termomodernizacja zachodzi wtedy, kiedy w budynku spada zapotrzebowanie na energię użytkową do 80 80 kWh/m2/rok lub zostanie zredukowane o 40%.
Program priorytetowy „Czyste Powietrze” wykorzystuje dwie ścieżki: dotację oraz bankową. W przypadku składania wniosku o dotację możemy wybrać dwa rozwiązania: dofinansowanie oraz prefinansowanie.
Dofinansowanie polega na przelaniu środków programu po rozliczeniu całego przedsięwzięcia. Realizowane musi być w ciągu 30 miesięcy od złożenia wniosku dla podstawowego i podwyższonego poziomu dofinansowania oraz 36 miesięcy dla najwyższego poziomu dofinansowania. Kiedy zostanie zrealizowany cały zakres przedsięwzięcia wynikający z wniosku, beneficjent musi je rozliczyć. To jeden wniosek o płatność. Może to zrobić pełnomocnik.
W przypadku prefinansowania warunki są nieco inne. Warunki programu priorytetowego określają, że z dofinansowania z prefinansowaniem mogą skorzystać osoby zakwalifikowane do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania. WFOŚiGW informuje wnioskodawcę o dacie dokonania wypłaty zaliczki.
Warunkiem wypłaty zaliczki jest złożenie dyspozycji wypłaty zaliczki wraz z kopią faktury zaliczkowej wystawionej przez wykonawcę. Beneficjent jest zobowiązany do złożenia dyspozycji wypłaty zaliczki na rachunek bankowy wykonawcy w terminie umożliwiającym dokonanie wypłaty zgodnie z terminami programu. Wniosek musi być z podpisem własnoręcznym złożonym przez beneficjenta – nie może zrobić tego za niego pełnomocnik.
Kwota zaliczki może wynosić maksymalnie 50% przyznanej dotacji na czas przedsięwzięcia zawarty w jednej umowie beneficjenta z wykonawcą. Jeśli wykonawców jest więcej, suma zaliczek nie może przekroczyć 50% dotacji na wszystkie przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu. Na zrealizowanie całego przedsięwzięcia w ramach umowy dotacji beneficjent ma 18 miesięcy.
W umowie o prefinansowaniem beneficjent ma czas na złożenie wniosku o płatność, rozliczającego zakres przedsięwzięcia wynikający z umowy z wykonawcą, do 120 dni od wypłaty zaliczki.
Inną możliwością, jaką daje program priorytetowy „Czyste Powietrze”, jest wsparcie dla kredytobiorców. Kwoty inwestycji mogą być wysokie, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obsługuje również częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Kredyt jest przeznaczony dla beneficjentów uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania oraz podwyższonego poziomu dofinansowania. Nie wszystkie banki uczestniczą w programie „Czyste Powietrze” – lista znajduje się na stronie programu.
Wniosek o częściową spłatę kapitału kredytu składa się w placówce bankowej. Beneficjent samodzielnie rozlicza przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu.
Czas na realizację inwestycji to 18 miesięcy od złożenia wniosku. Przy tym pierwsze koszty mogą wystąpić nie wcześniej niż po 6 miesiącach przed datą złożenia wniosku. Rozliczenie następuje po realizacji całego przedsięwzięcia i po wniosku o udzielenie dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu. Możliwe jest udzielenie gwarancji z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wówczas wypłata następuje bezpośrednio po podpisaniu umowy.
Kredytu udziela się wyłącznie na cele programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Co najmniej 95% kredytu musi być przeznaczone na koszty kwalifikowane.
Kwoty przydzielane na częściową spłatę kapitału kredytu to 66 tysięcy złotych dla podstawowego poziomu dofinansowania oraz 99 tysięcy złotych dla podwyższonego poziomu dofinansowania.
Podczas składania wniosku należy uważnie przejrzeć wszystkie pola w nim. Wymogi związane z programem priorytetowym „Czyste Powietrze” są dość skomplikowane i łatwo się w nich pogubić. Należy kilkukrotnie sprawdzić, czy we wniosku nie ma błędów formalnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uważnie sprawdza wnioski i w razie błędów daje możliwość ich poprawy. Najłatwiej jednak będzie skorzystać ze wsparcia wojewódzkiego oddziału (WFOŚiGW). W tym roku w ramach zmiany programu doprecyzowano kilka kwestii w warunkach umowy dotacji. Niektóre zmiany zaczęły obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego – po 14 czerwca 2024 r.
Jeśli małżonek beneficjenta pozostający z nim w ustawowej wspólności majątkowej prowadzi działalność gospodarczą i wykonując usługę, wystawia na niego fakturę lub równoważny dokument księgowy, dotacja na tę usługę nie zostanie udzielona. Dotyczy to więc np. prac przy termomodernizacji wykonywanych przez małżonka.
W 2024 roku zaczyna obowiązywać wprowadzenie ograniczenia możliwości wnioskowania dla beneficjentów, którzy chcą ponownie przeprowadzić inwestycję. Jeśli od 22.04.2024 r. beneficjent złożył wniosek o dotację w ramach najwyższego poziomu finansowania, a będzie chciał złożyć wniosek ponownie na inny budynek mieszkalny, po zakończeniu okresu przejściowego tj. od 14.06.2024 r. może to zrobić wyłącznie w ramach podstawowego poziomu finansowania.
Program priorytetowy „Czyste Powietrze” od bieżącego roku nie ma możliwości złożenia oświadczenia przez beneficjenta o opłaceniu faktur lub równoważnych dokumentów księgowych. Obecnie liczy się oświadczenie wystawcy faktury lub pozostałe dokumenty potwierdzające dokonanie wpłaty.
Prosimy o uważne zapoznanie się z regulaminem naboru wniosków. Wnioskodawcom zdarzają się błędy formalne, które wymagają poprawy. Czasami też dotacja po prostu nie przysługuje. Wywołuje to dużą konsternację i zamęt. Przedstawiamy poniżej najczęstsze błędy.
Umowę z wykonawcą może podpisać wyłącznie beneficjent lub pełnomocnik, jeśli taki był zakres pełnomocnictwa.
Mogą to być: błędne wpisanie adresu, korzystanie ze starego, nieaktualnego wzoru, nieaktualne informacje w księdze wieczystej, niekompletne umowy z wykonawcami.
Oznacza to takie sytuacje jak: nieoddanie obiektu do użytku, przekroczenie kryterium dochodowego, poniesienie kosztów kwalifikowanych więcej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą nie może mieć przychodu wyższego niż 20-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę za grudzień ubiegłego roku. Wnioskodawca musi być właścicielem lub współwłaścicielem obiektu. Jeśli nie przedłożono zgód pozostałych współwłaścicieli, dotacja nie może być udzielona.
W ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze” prowadzony jest nabór stały.
Wnioski o dofinansowanie z prefinansowaniem oraz dopłatę do kredytu są rozpatrywane w terminie do 14 dni od wpłynięcia wniosku. Wnioski o dofinansowanie – w ciągu 30 dni.
Wielu naszych klientów korzysta ze zróżnicowanych form wsparcia, by sfinansować wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na innowacyjne systemy grzewcze i fotowoltaikę. Przeprowadzamy także termomodernizację zgodnie z wymogami. Jesteśmy doskonale zapoznani z regulaminem naboru wniosków, orientujemy się w warunkach umowy dotacji. Zarówno podczas wcześniejszych wersji programu, jak i w nowej edycji wiemy, jak przeprowadzić inwestycję, by wnioskodawca otrzymał środki. Wspieramy w wypełnianiu wniosków, dostarczamy niezbędne faktury.
Nasze urządzenia mają certyfikat – są na liście zielonych urządzeń i materiałów. Korzystamy z systemów wydajnych, żywotnych i bezobsługowych. Przeprowadzamy bezpieczny montaż i tworzymy dokumentację niezbędną do uzyskania środków, zgodnie z warunkami w programie „Czyste Powietrze”. Zapraszamy do kontaktu.