Do 1 stycznia 2025 roku mieszkańcy Pabianic muszą usunąć kotły na paliwo stałe pozaklasowe, określane powszechnie jako kopciuchy. To kluczowy punkt ustawy antysmogowej województwa łódzkiego. Urząd Miejski zdaje sobie sprawę z tego, że wielu osobom może być trudno sfinansować wymianę pieca. W tej sytuacji przeznaczono 2 miliony złotych na dotacje. Podstawą prawną jest Zarządzenie nr 274/2024/P Prezydenta Miasta Pabianic z dnia 15.07.2024 w sprawie ogłoszenia naboru wniosków o udzielanie dotacji z budżetu Miasta Pabianic na wymianę źródeł ciepła. Wysokość dotacji zależy od wybranego źródła ciepła. Program można łączyć z dotacjami „Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie”. Pabianiczanie mogą skonsultować wypełnienie wniosku i złożyć dokumenty w Urzędzie Miasta. Przyjmuje je Referat Programów Priorytetowych (ul. św. Jana 4).
Wysokość dotacji zależy od tego, na jakie ekologiczne źródło ciepła zdecyduje się wnioskodawca:
Warto przy tym zaznaczyć, że właściciele budynków jednorodzinnych nadal mogą skorzystać z innych programów — dotacje się łączą. Także właściciele mieszkań mogą składać wnioski do innych programów dotacji do wymiany ogrzewania. Mogą zatem sfinansować wymianę źródła ciepła również z programu „Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie”. Referat Programów Priorytetowych przypomina, że w tej sytuacji można uzyskać dotację do 100% kosztów kwalifikowanych. Dotacja przyznawana za pośrednictwem Urzędu Miejskiego może zostać przeznaczona na wkład własny do programów ogólnopolskich.
Na wszelkie pytania może odpowiedzieć Urząd Miejski — Referat Programów Priorytetowych, ul. św. Jana 4, pok. 20. Mieszkańcy Pabianic mogą na miejscu uzyskać informacje o szczegółowych warunkach programu, skonsultować wypełnienie wniosku i złożyć pakiet dokumentów.
Termin składania wniosków mija 3 sierpnia. Należy zatem się spieszyć. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy Twój lokal lub budynek będzie objęty dotacją, punkt konsultacyjno-informacyjny działa w Referacie Programów Priorytetowych. Należy mieć na uwadze, że to kolejny program organizowany przez Urząd Miejski. W poprzednich edycjach można było uzyskać dotację także na wymianę stolarki okiennej lub wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Można się spodziewać, że to już ostatni nabór wniosków o dofinansowanie.
Otrzymanie dotacji to jeszcze nie koniec.
Wnioski rozpatruje Urząd Miejski. Po akceptacji wniosku należy podpisać umowę. Wówczas można przystąpić do robót — może rozpocząć się wymiana źródła ciepła lub podłączenie lokalu do sieci ciepłowniczej. Dotacja jest udzielana wyłącznie na przedsięwzięcia rozpoczęte po podpisaniu umowy.
Właściciele mieszkań i właściciele budynków jednorodzinnych nadal muszą rozliczyć dofinansowanie. Inwestycję należy zakończyć i rozliczyć do 15 listopada 2024 roku. Na stronie Urzędu Miejskiego znaleźć można wniosek o rozliczenie dotacji. Wymagane załączniki to: dokument potwierdzający likwidację lub trwałe wyłączenie z użytku pieca pozaklasowego, dokument potwierdzający odbiór instalacji oraz odbiór instalacji przez instalatora z odpowiednim uprawnieniem, w tym opinię kominiarską, pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy, dokumenty lub kserokopie dokumentów zakupu wystawione na wnioskodawcę, karta produktu potwierdzająca spełnianie wymogów technicznych, etykieta energetyczna, protokół odbioru prac wykonawcy. Jeśli jest niezbędne, należy dostarczyć pełnomocnictwo. Jeśli zapłata odbyła się w formie przelewu, należy dostarczyć potwierdzenie przelewu na rzecz wykonawcy lub sprzedawcy.
Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania na wymianę kopciucha, zapewne szukasz najbardziej ekonomicznego źródła ciepła oraz instalacji do wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła jest systemem tanim w eksploatacji, jest niemal bezobsługowa i zapewnia wysoki komfort termiczny. Od początku trwania programu i jego poprzednich edycji oferujemy wsparcie — przeprowadzamy inwestycje i kompletujemy niezbędne elementy wniosku. Możemy także przygotować wniosek o dodatkowe programy – „Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie”. Zapraszamy do kontaktu.