Jaki jest optymalny kierunek paneli fotowoltaicznych? Stosuje się przede wszystkim orientację na południe, jednak możliwe są także inne rozwiązania, w szczególności chętnie stosowana instalacja fotowoltaiczna wschód-zachód. Dobór lokalizacji modułów związany jest nie tylko z potencjalnymi uzyskami, ale także preferencjami domowników co do zużywania wyprodukowanej energii elektrycznej w poszczególnych godzinach.
Projektując instalację fotowoltaiczną, należy wziąć pod uwagę możliwości montażu na danym dachu oraz położenie Słońca w danym regionie, co wiąże się z optymalnym kątem nachylenia — o ile na południu Polski najlepszą produkcję energii uzyskamy przy nachyleniu 25-35 stopni, o tyle na północy będzie to 30-40 stopni. Jednocześnie, jeśli myślimy nad zastosowaniem instalacji fotowoltaicznej w domku letniskowym, ułożenie bardziej płaskie zwiększy wyniki w okresie letnim.
Następna kwestia to orientacja dachu. Z reguły nie projektujemy domu z założeniem zastosowania systemu fotowoltaicznego. Z tego powodu na połaci dachowej mogą występować zacienienia, przez które produkcja prądu będzie niższa. Preferowany kierunek dachu to południe — dzięki instalacji fotowoltaicznej skierowanej na południe wyprodukujemy najwięcej energii elektrycznej. Pozostaje jednak pytanie, czy ją zużyjemy — w gospodarstwach domowych zużycie z reguły jest najwyższe w godzinach porannych i popołudniowych, a autokonsumpcja jest rozwiązaniem zdecydowanie korzystniejszym niż oddawanie nadwyżek do sieci energetycznej.
Jeśli na dachu nie ma optymalnych warunkach, możemy rozważyć inne metody montażu. Instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana na dachu budynku innego niż mieszkalny, w przypadku dachu płaskiego na konstrukcji trójkątnej, a nawet na ścianach; możemy też wybrać instalację gruntową. Alternatywą są trackery, które podążają za ruchem słońca — ich minusem jest wyższy koszt inwestycji. Jeśli jednak preferujemy dach, warto od razu się zastanowić, jak ma być zamontowana fotowoltaika. Wschód, zachód czy południe? Wszystkie rozwiązania przedstawiamy poniżej.
Każde z tych rozwiązań ma nieco inne atuty. Poznasz je poniżej. Jako FlexiPower Group tworzymy instalacje fotowoltaiczne we wszystkich tych kierunkach, wyliczając najlepsze uzyski dla danej orientacji i poszukując optymalnej lokalizacji.
Rozważając fotowoltaikę wschód-zachód czy południe i korekty tego ustawienia należy pamiętać, że każde rozwiązanie ma swoje minusy. Przedstawiamy je poniżej.
Panele fotowoltaiczne dobiera się do konkretnego gospodarstwa domowego. Pod uwagę bierzemy warunki na danej posesji. To istotne, gdyż trwałe zacienienie ma bardzo niekorzystny wpływ na instalację. Prowadzi do nierównomiernej pracy, przez którą wszystkie moduły fotowoltaiczne pracują z mocą najsłabszego. Zaleca się usunięcie obiektów rzucających cień, co nie zawsze jest możliwe. To główny powód rezygnacji z orientacji południowej w sytuacjach, gdy dach taką ma. W przypadku instalacji skierowanej na południe z występującym zacienieniem zachodzi ryzyko powstawania hot spotów, które nieuchronnie prowadzą do uszkodzenia ogniw.
Instalacja wschód-zachód, korekty południa czy południe? Zawsze zalecane ustawienie paneli fotowoltaicznych to południe, przy czym niewielkie korekty na wschód lub zachód mogą pozwolić skutecznie zwiększyć autokonsumpcję. System wschód-zachód także może być bardzo korzystnym rozwiązaniem, jednak zwłaszcza wtedy, gdy dach jest płaski. Z tego powodu bierze się pod uwagę zarówno oś dachu, jak i kąt nachylenia połaci dachowej.
Jeśli chcesz w swoim domu zastosować panele fotowoltaiczne, nie musisz samodzielnie decydować, czy mają być ustawione na dachu wschód-zachód, na południe czy w innych orientacjach. Pomożemy Ci dobrać kierunek paneli fotowoltaicznych, korzystając z naszej eksperckiej wiedzy i doświadczenia w inwestycjach nawet na niekorzystnych warunkach montażowych. Zapraszamy do kontaktu — rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Dysponujemy sprawdzonym sprzętem i własnymi ekipami monterskimi. Przeprowadzamy fachowy montaż fotowoltaiki w oparciu o projekt zapewniający najwyższą skuteczność.