fotowoltaika 5kw

Ile modułów fotowoltaicznych potrzeba dla domu?

Cena instalacji fotowoltaicznej jest priorytetem dla potencjalnego inwestora. Dlatego często słyszymy pytanie „Jaki jest koszt montażu instalacji PV dla domu jednorodzinnego?”. Ile kosztuje fotowoltaika 5 kW, czyli instalacja fotowoltaiczna, na przykład panel o mocy 5 kW umieszczony na dachu lub gruncie? Niezależnie czy klient chce zamontować instalację fotowoltaiczną na budynku firmy czy domu, orientacyjna cena jest dla niego wyznacznikiem. Generalnie zanim zaczniemy rozmawiać o kosztach fotowoltaiki – musimy ustalić jej moc, liczbę zamontowanych modułów PV oraz ich rozmieszczenie na dachu lub ewentualnej naziemnej konstrukcji, by odpowiadała potrzebom energetycznym.

FOTOWOLTAIKA – 5 KW, CZY WIĘCEJ? JAK OBLICZYĆ MOC INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Podstawowym parametrem przy doborze mocy instalacji fotowoltaicznej jest roczne zużycie energii przez potencjalnego inwestora. Zużycie energii elektrycznej określa się na podstawie rachunków za prąd. Jako bazę przyjmuje się średnie roczne zużycie energii przez gospodarstwo domowe lub zakład produkcyjny. Na ogół sumuje się ilość zużytej energii za zeszły rok lub bierze pod uwagę faktury za energie elektryczną za ostatnie półrocze lub kwartał.

Mając roczny pobór energii elektrycznej wyrażonej w kWh przyjmuje się, że 1000 kWh równa się 1 kWp instalacji fotowoltaicznej. Zatem jeżeli zużycie roczne w domu jednorodzinnym wynosi 4235 kWh energii elektrycznej, to wymagany jest zestaw fotowoltaiczny o mocy przynajmniej 4,3 kWp. Biorąc pod uwagę, że 20% wyprodukowanej nadwyżki energii elektrycznej będzie trzeba oddać zakładowi energetycznemu, to realne zapotrzebowanie musi wynieść ok. 5,2 kWp.

Dobór ostatecznej mocy zależy od jeszcze jednego czynnika – od usytuowania i wielkości dachu. Jeżeli dach jest dobrze oświetlony, usytuowany na południe lub południowy-wschód lub południowy-zachód, to wyznaczona moc będzie idealnie odpowiadała zapotrzebowaniu naszego domu jednorodzinnego.

Jeżeli jednak mamy do czynienia z ustawieniem dachu wschód-zachód lub jego niestandardowymi wymiarami, będzie trzeba nieco zwiększyć liczbę modułów PV. Przy ustawieniu wschód-zachód uzysk jest o 10%-15% mniejszy w porównaniu do optymalnego ustawienia. Dlatego zdarza się, że instalacja musi być zwiększona o 1 kWp. W związku z tym zwiększa się liczba modułów fotowoltaicznych zamontowanych na dachu.

FOTOWOLTAIKA 5 KW NA TWOIM DACHU. OD CZEGO ZACZĄĆ? ILE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH POTRZEBNYCH JEST NA DOM?

Liczba modułów fotowoltaicznych zależy od dwóch głównych aspektów:

  • Wielkości instalacji PV
  • Wymiarów samego dachu.

Wielkość instalacji PV wyznaczana jest z jej mocy. Natomiast to ile modułów będziemy potrzebowali, aby osiągnąć tę wartość, w dużej mierze zależy od wielkości samego dachu. Zanim jednak zajmiemy się konkretnymi liczbami modułów PV, przyjrzyjmy się mocom samych ogniw PV oraz zwróćmy uwagę, ile modułów fotowoltaicznych na 1 kW może się zmieścić.

  1. Panele polikrystaliczne mają moce w zakresach 270 Wp-290 Wp – biorąc pod uwagę, że 1 kWp równa się 1 kW mocy, możemy powiedzieć, że na 1 kWp instalacji przypada 3,5 modułu polikrystalicznego.
  2. Panele monokrystaliczne mieszczące się w zakresach mocy od 300 Wp-360 Wp – tutaj mamy od 3,3 -2,7 modułów przypadających na 1 kWp instalacji PV.

Zatem ile modułów fotowoltaicznych będzie potrzebnych dla domu, gdzie zużycie prądu wymaga zamontowania instalacji o mocy 5 kWp ?

  1. Jeżeli zastosujemy panele polikrystaliczne, to potrzebujemy ok. 18 modułów pv.
  2. Gdy zdecydujemy się na monokryształy, to musimy zamontować między 14-16 modułów fotowoltaicznych.

Przy tym należy się liczyć z tym, że polikrystaliczne panele są modułami starszego typu, co przedkłada się na ich niższą wydajność i żywotność. Obecnie stosuje się ogniwa monokrystaliczne, które mają większe wydajności, a żywotność ponad 30 lat.

To jakiej mocy moduły fotowoltaiczne zamontujemy, zależy od wielkości dachu oraz potrzeb samego klienta. Tutaj na ogół wymierza się powierzchnię dachu, na której mają być zamontowane panele PV. Kiedy już znamy wartości wymiarowe dachu (długość i szerokość), projektujemy szablon ułożenia modułów. Jednak, aby dokładnie wpasować się w wymiary dachu, musimy znać parametry wymiarowe samych modułów. Tutaj jest o tyle prosto, że moduły fotowoltaiczne mniej więcej mają podobne wymiary – czasem ta wielkość może nieznacznie różnić się, w zależności od producenta oraz mocy samych modułów. Klasyczne panele 60-ogniwowe mają wartości 99,2±1 X 167±1 cm.

Znając parametry dachu i pojedynczego modułu, możemy policzyć, ile realnie zmieści się na nim modułów. Jeżeli powierzchnia jest mała, musimy dobrać moduły o większej mocy dla oszczędności miejsca. Niewielki dach często determinuje już na samym początku wybór modułów. Gdy nasz dach jest dość duży, mamy większe pole manewru i możemy przedstawić klientowi kilka możliwości. Taka sytuacja jest najlepszą z możliwych, ponieważ możemy zaprezentować inwestorowi najbardziej atrakcyjny cenowo wariant instalacji fotowoltaicznej.

INSTALACJA MNIEJSZA CZY WIĘKSZA OD ZAPOTRZEBOWANIA ENERGETYCZNEGO DOMU? CZY FOTOWOLTAIKA 5 KW WYSTARCZY?

Instalację PV projektuje się zgodnie z zapotrzebowaniem na prąd gospodarstwa domowego. Głównym parametrem jest zużycie energii przez klienta. Przewymiarowane instalacje fotowoltaiczne nie mają sensu, ponieważ niepotrzebnie generują wyższe koszty samej inwestycji. Patrząc na koszt instalacji fotowoltaicznej, za każdy dodatkowy 1 kWp, musimy zapłacić nawet od 5 tys. do 6 tys. zł więcej za system PV. To spore sumy.

Jeżeli inwestor z czasem zamierza zwiększyć pobór prądu, poprzez zamontowanie dodatkowych urządzeń energochłonnych, zaleca się zamontowanie większego falownika. Dzięki temu w przyszłości będzie mógł dokupić dodatkowe panele i podłączyć je do istniejącej instalacji. Wystarczy, że zgłosi ten fakt do właściwego serwisu fotowoltaicznego, który zajmował się u niego montażem układu PV.

FOTOWOLTAIKA 5 KW – ILE PRODUKUJE ENERGII? OD CZEGO ZALEŻY ILOŚĆ PRĄDU WYTWORZONEGO PRZEZ PANELE FOTWOLTAICZNE?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd pod wpływem światła. W związku z tym ile światła będzie docierało do powierzchni modułów, tyle energii elektrycznej wytworzą. Wydajność instalacji zależy od nasłonecznienia. Zgodnie z danymi IMGW w Polsce średnie nasłonecznienie mieści się w zakresie ok 950 W/m2- 1200 W/m2. Jest to dość dobry wynik, zważywszy na to, że nasi zachodni sąsiedzi mają uzyski niższe aż o 10%. Dlatego z jednego 1 kWp instalacji PV możemy uzyskać od 900 KWh–1200 KWh energii elektrycznej rocznie. Średnio 1 kWp odpowiada 1000 kWh rocznie.

FOTOWOLTAIKA 5 KW – KOSZT I DOFINANSOWANIE. NA CZYM MOŻNA ZAOSZCZĘDZIĆ PRZY BUDOWIE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ DLA DOMU?

Podczas rozmowy z przedstawicielem handlowym o możliwych zmniejszeniach kosztów fotowoltaiki, na ogół można usłyszeć, że czas jest tym czynnikiem, który wynagrodzi nam wszelkie wydatki inwestycyjne na nasz system PV oraz, że koszty zużycia energii rosną z roku na rok. Nie dla dla wszystkich może być to pocieszające. Tym bardziej, że długofalowa stopa zwrotu może nie każdego usatysfakcjonować. Dotacje i ulgi mogą nie być wystarczające dla każdego inwestora, a każdemu zależy na tym, aby zapłacić jak najmniej, za jak najlepszy efekt końcowy. Zatem na czym możemy oszczędzić ?

Część środków na zakup paneli fotowoltaicznych uzyskać można z dotacji krajowych lub lokalnych, wspierających rozwój systemów wykorzystujących odnawialne, ekologiczne źródłą energii. Flexi Powergroup będąc na bieżąco z możliwymi rozwiązaniami pomoże Ci znaleźć korzystne opcje zmniejszenia kosztu zakupu paneli.

  • Na wyborze tańszych urządzeń – nie musimy od razu kupować paneli i inwertera solarnego z „najwyższej półki”. Średniej klasy panele wytrzymają przynajmniej 25 lat, a obecnie falowniki w średnim segmencie cenowym mają już gwarancje na 10 lat. Nie zalecamy wyboru najtańszych i niesprawdzonych urządzeń. Tutaj możemy naprawdę stracić, ponieważ istnieje szansa na to, że zakupimy urządzenie (inwerter solarny), które zepsuje się po 2-3 latach. Wymiana inwertera to koszt ok 5000-8000 zł.
  • Uważajmy również na podejrzanie tanie panele fotowoltaiczne – mogą być to ogniwa używane. W tym wypadku zapytajmy się o ich gwarancję, nowe urządzenia na ogół mają 25 lat gwarancji na uzysk i 12 lat na produkt.
  • Poszukiwanie ekipy montażowej na własna rękę – firma fotowoltaiczna, oferująca nam instalację PV, zazwyczaj wykonuje również montaż. Jeżeli koszt montażu wydaje nam się za wysoki, możemy poszukać montażystów PV na własną rękę. Niemniej jednak ryzyko problemów po instalacji jest duże. Obecnie wiele osób, które mają opanowane zagadnienia elektryczne, uważają się za monterów i serwisantów instalacji PV. Często tacy samozwańczy eksperci nie mają pojęcia, jak obchodzić się choćby z modułami PV w trakcie instalacji systemu. Nierzadko przyczyniają się do uszkodzenie paneli już na etapie montażu, co wpływa na ich wydajność. Ponadto źle lub niedokładnie wykonane łączenia kabli po stronie AC/DC mogą mieć znacznie gorsze skutki, niż spadek wydajności modułów pod wpływem uszkodzenia. Pamiętajmy, że instalacja PV jest pod napięciem. Niedokładne podłączenie paneli w szeregach, może spowodować pojawienie się łuku elektrycznego, który często jest przyczyną pożaru instalacji PV.

Dlaczego fotowoltaika dla domu się opłaca?

Ile kosztuje fotowoltaika i czy się opłaca ? To pytanie zadaje sobie każdy, kto myśli o założeniu takiej instalacji PV. Inwestorzy indywidualni najczęściej zastanawiają się nad jej opłacalnością. Czy warto?

Z roku na rok instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej opłacalne dla domu. Wynika to z tego, że:

  1. Odbiorcy indywidualni mogą być Prosumentami. Prosument to producent energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, który wykorzystuje ją na potrzeby własne, a nadwyżki oddaje do sieci energetycznej. Nie musi mieć baterii do magazynowania prądu, ponieważ posiada magazyn energii u operatora. Taka sytuacja jest korzystna, ponieważ w miesiącach wiosenno-letnich oddaje nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci i odbiera ją w miesiącach jesienno-zimowych.
  2. Instalacje fotowoltaiczne stają się tak popularne, że ich ceny spadają. W ostatnich latach notuje się rekordowe zainteresowanie fotowoltaiką zarówno wśród potencjalnych klientów, jak i osób, które zawodowo zajmują się montażem systemów elektrycznych. To mówi samo za siebie.
  3. Ceny energii z roku na rok rosną, co skutkuje wyższymi kosztami, więcej płacą odbiorcy indywidualni, ale też zakłady produkcyjne i rolnicy. Gdyby instalacje fotwoltaiczne wykorzystywały gospodarstwa rolne i zakłady produkcyjne, dużo tańsze byłyby usługi i produkty dla gospodarstw domowych – przede wszystkim żywność.
  4. Instalacja fotwoltaiczna ma bardzo szerokie zastosowanie. Możemy dzięki niej m.in. mieć nie tylko darmowy prąd, ale też darmowe ogrzewanie, wykorzystując w tym celu urządzenia grzewcze zasilane elektrycznie.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top