Rynek fotowoltaiki w Polsce nieustannie rośnie — coraz więcej właścicieli nieruchomości decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Często już na etapie projektowania domu można rozważyć pewne elementy, by wydajność instalacji fotowoltaicznej była jak najwyższa. Również w istniejącym budynku można z powodzeniem zastosować taki system. Jeśli jednak dopiero czeka Cię budowa domu, sprawdź, jak możesz go przygotować do montażu fotowoltaiki. W tym wpisie dowiesz się, jak umiejscowić budynek na działce, jak zaprojektować dach i jak dostosować budynek do montażu falownika i innych elementów systemu. Tak zadbasz o najwyższą wydajność swojego systemu, pokrywającą średnie zużycie prądu, a także zapobiegniesz głębokim ingerencjom w już wykończony dom.
Istotny jest dobry wybór działki i lokalizacja domu na niej. Podczas poszukiwania odpowiedniej działki zwróć uwagę na to, czy w miejscu przewidzianym na budowę domu nie występuje przejściowe lub trwałe zacienienie. Pamiętaj, że panele fotowoltaiczne pracują z mocą najsłabiej działającego modułu. Zacienienie istotnie wpływa na wydajność systemu. Ten problem można zniwelować poprzez zastosowanie optymalizatorów mocy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy na dom nie będzie padać cień z okolicznych budynków lub drzew, których nie można usunąć.
Na etapie projektowania budynku rozważ jego orientację. Instalacja fotowoltaiczna pracuje najlepiej, gdy jest zorientowana na południe. Innymi słowy, na panele fotowoltaiczne najlepiej przeznaczyć połać dachu południową. Czy to wymóg? Niekoniecznie. Dobrą wydajność osiągnie także system ulokowany w stronę południowego wschodu lub południowego zachodu. Twój tryb życia bez wątpienia ma tu znaczenie. Na etapie budowy domu, w którym mają pojawić się panele fotowoltaiczne, przemyśl, w jakich godzinach najczęściej będziesz korzystać z urządzeń elektrycznych. Jeśli rano — orientacja południowo-wschodnia jest bardzo wskazana. Jeśli po południu — orientacja na południowy zachód przyniesie dobre wyniki.
Instalacja fotowoltaiczna zajmuje dużo miejsca. Jeśli moc instalacji fotowoltaicznej ma być wysoka (np. planujesz zastosowanie pompy ciepła lub masz samochód elektryczny), musisz wygospodarować odpowiednią przestrzeń pod panele słoneczne.
Dach powinien mieć w miarę prostą konstrukcję. Na etapie projektowania dachu warto wiedzieć, że najlepiej sprawdzają się dachy jedno- i dwuspadowe. W przypadku tych drugich możliwe jest zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej, która składa się z dwóch systemów po przeciwległych stronach dachu. Jeśli jedną połać dachu umieścisz w kierunku południowo-wschodnim, a drugą — w południowo-zachodnim, obie połacie dachu zapewnią Ci prąd rano, w południe i wieczorem. Instalacja fotowoltaiczna może być także zamontowana na dachu płaskim.
Istotny jest kąt nachylenia dachu, skoro już o tym mowa. Optymalny to 20-45 stopni, przy czym instalację fotowoltaiczną można zamontować na wysięgnikach — bezinwazyjnie montowane wsporniki zapewnią optymalne nachylenie paneli PV.
Zwróć uwagę na rozmieszczenie okien dachowych. Jeśli planujesz montaż paneli fotowoltaicznych na danej połaci, nie projektuj tam okien. Z kolei komin, antena czy wyloty wentylacyjne mogą rzucać cień na połać, co utrudni późniejszy montaż fotowoltaiki — zacienienie z nich może obniżyć produkcję energii elektrycznej.
Pamiętaj, że system nie składa się wyłącznie z paneli fotowoltaicznych — to także okablowanie i inwerter. Możesz zawczasu przewidzieć, jak poprowadzić przewody do rozdzielnicy elektrycznej budynku i przygotować tam miejsce na zabezpieczenia przeciwprzepięciowe AC, zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe, licznik dwukierunkowy. Nie należy montować inwertera dalej niż 10 metrów od rozdzielnicy.
Zawczasu możesz przygotować trasy kablowe na przewody elektryczne dostosowane do systemu fotowoltaicznego. Ważne są dostępy do złącza kontrolnego uziemienia czy miejsce na dodatkową rozdzielnicę elektryczną do montażu zabezpieczeń przeciwprzepięciowych DC.
Planując instalację falownika, uwzględnij możliwość sprawnego odłączenia fotowoltaiki od instalacji elektrycznej w budynku. Choć pożary i przegrzania zdarzają się niezwykle rzadko, ważny jest wygodny dostęp do wszystkich komponentów. Ma to znaczenie także podczas przeglądów.
Wszystkie te elementy warto przedyskutować z projektantem, który wykonuje projekt instalacji elektrycznej w budynku. Mogą być umieszczone w garażu, na poddaszu lub w pomieszczeniu technicznym. Miejsce montażu falownika nie może być narażone na wilgoć. Jeśli chcesz dobrze przygotować dom do produkcji energii elektrycznej ze słońca, na etapie projektu uwzględnij, gdzie pozostałe elementy systemu będą się znajdować. Trasy kablowe mogą być wyposażone w odpowiednie przewody już podczas budowy domu. Dzięki temu unikniesz ingerencji w instalację elektryczną w już wykończonych pomieszczeniach.
Podczas prac dekarskich można umieścić punktu mocujące konstrukcję wsporczą. Umożliwi to sprawniejsze dostosowanie dachu na potrzeby fotowoltaiki.
Tworzymy ofertę dla wymagających klientów, od wielu lat działając na rynku fotowoltaiki. Możemy Cię wesprzeć podczas projektowania budynku, przygotowując wskazówki dla projektanta. Przeprowadzamy inwestycje od idealnego projektu dostosowanego do średniej wielkości rachunków za prąd, przez dobór najlepszych komponentów po bezpieczny montaż paneli fotowoltaicznych i pierwsze uruchomienie systemu. Wspieramy klientów w ubieganiu się o dofinansowania z programów krajowych i regionalnych. Zapraszamy do kontaktu.