mikroinstalacja fotowoltaiczna

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – co to jest? Korzyści, dotacje

Nowoczesne technologie sprawiają, że produkcja energii elektrycznej nie jest już dzisiaj zarezerwowana wyłącznie dla „dużych graczy” na rynku. Z odnawialnych źródeł energii można teraz korzystać również na potrzeby samodzielnego wytwarzania prądu dla domu czy firmy. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Zobacz, czym dokładniej są mikroinstalacje fotowoltaiczne i jakie korzyści przynosi użytkowanie ich.

Co to jest mikroinstalacja fotowoltaiczna – definicja

Definicję mikroinstalacji fotowoltaicznej można znaleźć w zapisach ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Zgodnie z przepisami, po nowelizacji sprzed kilku lat, za taki system jest uznawana instalacja fotowoltaiczna:

  • o mocy do 50 kW przy napięciu znamionowym niższym niż 110 kV,
  • lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW.

Warto podkreślić, że za mikroinstalację fotowoltaiczną uznaje się każdy system spełniający powyższe wymogi – bez względu na to, czy jest ona zamontowana na dachu budynku będącego częścią gospodarstwa domowego, czy też firmy lub gospodarstwa rolnego. To istotna sprawa, ponieważ takie regulacje prawne oznaczają, iż każdy, kto zdecyduje się na montaż instalacji o mocy do 50 kW, może czerpać z tego korzyści, np. wynikające z ulg podatkowych.

Jakie są korzyści z mikroinstalacji fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne na dachu domu czy firmy przynoszą ogromne korzyści, i to nie tylko dla środowiska naturalnego, ale przede wszystkim dla kieszeni. Oto te najważniejsze.

Produkcja własnej, darmowej energii elektrycznej

Montaż dobrze zwymiarowanej instalacji fotowoltaicznej może pozwolić nawet na zaspokojenie 100% zapotrzebowania domu lub firmy na prąd. W efekcie rachunki za energię elektryczną mogą spaść o 90% lub więcej, co oznacza długofalowe korzyści, zwłaszcza że żywotność obecnie montowanych modułów PV jest szacowana na ok. 30 lat lub więcej.

Większa niezależność energetyczna

Chociaż w Polsce warunki nie sprzyjają temu, aby inwestować w zupełnie niezależne od sieci instalacje off-grid, korzystanie z mikroinstalacji fotowoltaicznej oznacza znaczne ograniczenie poboru prądu z sieci elektroenergetycznej. Poza tym nadwyżki energii można magazynować w sieci energetycznej i odbierać, gdy będzie ponownie potrzebna.

Atrakcyjny system opustów gwarantujący szybki zwrot z inwestycji

W fotowoltaikę, zasadniczo, należy zainwestować środki wyłącznie na początku. Później pracuje ona właściwie bezobsługowo i bezawaryjnie, i to przez kilkadziesiąt lat. Dodatkowo, gdy inwestor zdecyduje się na wybór mocy instalacji poniżej 50 kWp, może liczyć na szeroką gamę dopłat oraz innych korzyści finansowych. To wszystko sprawia, że koszty budowy mikroinstalacji zwracają się na przestrzeni ok. 5-6 lat.

Jakie udogodnienia daje ustawa o OZE mikroinstalacjom fotowoltaicznym?

Ustawa o OZE definiuje każdego użytkownika instalacji PV o mocy zainstalowanej poniżej 50 kWp jako prosumenta. A to wiąże się z licznymi udogodnieniami. Te najważniejsze to:

  • możliwość magazynowania nadwyżek energii w sieci elektroenergetycznej i jej odbioru na preferencyjnych warunkach – obecnie obowiązujące zasady net-meteringu pozwalają na uzyskanie zwrotu 0,8 kWh z każdej przesłanej 1 kWh, jeśli moc instalacji mieści się w granicach do 10 kW, a w przedziale od 10 do 50 kWp uzyskuje się z powrotem 0,7 z każdej 1 kWh, która została przesłana,
  • brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej – brak tego obowiązku obejmuje zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorców;
  • brak konieczności uzyskiwania koncesji na produkcję energii,
  • brak dodatkowych kosztów montażu licznika dwukierunkowego – zakład energetyczny instaluje go bezpłatnie;
  • brak opłaty przyłączeniowej do sieci.

Warto też wiedzieć, że montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych jest objęty ujednoliconym, 8-procentowym podatkiem VAT, a inwestycję w nią można odliczyć od podstawy opodatkowania PIT w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych

Decydując się na skorzystanie z odnawialnego źródła energii, które pozwala na produkcję energii elektrycznej ze słońca, możesz skorzystać z szeregu dopłat i dofinansowań obniżających koszty inwestycji. W tym kontekście warto wymienić np. dotację do 3 000 zł z programu rządowego Mój Prąd czy dotacje z programu Czyste Powietrze.

Bardzo często na panele słoneczne można też uzyskać dofinansowanie w ramach lokalnych programów samorządowych. Warto więc przyjrzeć się im bliżej.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej? Cena jest uzależniona w dużej mierze od łącznej zainstalowanej mocy systemu PV. Inny będzie koszt instalacji 5 kWp, a inny – 10 kWp. Wiele zależy też od jakości zastosowanych komponentów. Dlatego trudno jest jednoznacznie wskazać wysokość wydatku na fotowoltaikę. Trzeba się jednak liczyć z wydatkiem w skali kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy zł.

Zamów wycenę mikroinstalacji fotowoltaicznej w FlexiPower Group!

Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztowała Twoja instalacja PV i jakie oszczędności uzyskasz dzięki produkcji własnej energii elektrycznej? Zgłoś się do naszych specjalistów, aby otrzymać precyzyjną wycenę, która pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top