Moc instalacji fotowoltaicznej – jak ją prawidłowo dobrać?

Moc instalacji fotowoltaicznej – jak ją prawidłowo dobrać?

Rozważasz montaż paneli fotowoltaicznych? To może być bardzo dobra decyzja. Korzystanie z instalacji solarnej pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%. Aby jednak zaspokoiła ona w pełni zapotrzebowanie Twojego domu czy gospodarstwa rolnego na prąd, musi zostać właściwie zwymiarowana. Oznacza to, że moc instalacji fotowoltaicznej powinna być adekwatna do Twoich potrzeb. Zobacz, w jaki sposób dobrać moc instalacji PV, aby osiągnąć maksimum korzyści.

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Moc paneli fotowoltaicznych to kluczowy parametr, który trzeba obliczyć jeszcze na etapie projektowania systemu PV. Dlaczego? Musi ona odpowiadać temu, ile kWh energii rocznie potrzebuje Twój dom, firma czy gospodarstwo rolne. Jak zatem dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Najłatwiej jest to zrobić w przypadku już istniejącego budynku. Wówczas podstawą do określenia mocy instalacji jest rachunek z tytułu zużycia energii elektrycznej z sieci. Wystarczy sprawdzić, jakie jest roczne zużycie prądu – to podstawa dokonania wyliczenia.

Ale uwaga! Rocznego zużycia prądu nie można przełożyć na liczbę kWp mocy instalacji fotowoltaicznej w stosunku 1:1. Trzeba też wziąć pod uwagę inne czynniki.

Instalacja fotowoltaiczna a nadwyżki prądu

Praca paneli słonecznych jest uzależniona od liczby godzin słonecznych w ciągu dnia. Jak więc możesz się domyślić, zimą wytwarza ona mniej prądu niż latem. Za to w miesiącach wakacyjnych pojawiają się nadwyżki pracy, co wynika z tego, że zużycie energii jest mniejsze, a produkcja – wyższa. Nie jest to jednak problem, ponieważ prosumenci (korzystający z instalacji o mocy do 50 kWp) mają szansę magazynować „nadprogramową” energię elektryczną w sieci i rozliczać ją na zasadzie net-meteringu.

Obecnie obowiązujące zasady oznaczają, że za każdą 1 kWh energii wysłaną do sieci można odebrać 0,8 kWh (gdy moc instalacji nie przekracza 10 kWp) lub 0,7 kWh (przy instalacjach 10-50 kWp). Fakt tej „straty” poniesionej w związku z magazynowaniem nadwyżek prądu w sieci należy uwzględnić w momencie obliczania mocy instalacji.

Standardowo szacuje się 1,25 kWp mocy instalacji na każde 1000 kWh energii, jaka jest potrzebna w ciągu roku budynkowi przygotowywanemu do montażu instalacji fotowoltaicznej. To najpopularniejszy wzór stosowany przy wyliczaniu mocy systemów fotowoltaicznych na potrzeby konsumpcji własnej. Taki „zapas” pozwala również zapobiec niedoborom prądu z fotowoltaiki, gdy w przyszłości nieznacznie wzrośnie zapotrzebowanie na energię.

Jaka jest maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej?

Moc instalacji fotowoltaicznej jest uzależniona od liczby paneli fotowoltaicznych oraz parametrów, w jakim one pracują. Dlatego, w teorii, możliwe jest stworzenie elektrowni fotowoltaicznej o dowolnej mocy. Na rynku powstają zatem zarówno mikroinstalacje na potrzeby konsumpcji własnej, jak również ogromne farmy fotowoltaiczne, których moc przekracza 1000 kWp i więcej.

Można jednak więcej powiedzieć o tym, jaka moc paneli fotowoltaicznych na dachu przekłada się na jaką produkcję energii przez system PV. Jest to uzależnione od średniego rocznego nasłonecznienia na określonej szerokości geograficznej. W polskich warunkach z 1 kWp instalacji fotowoltaicznej można uzyskać rocznie od ok. 950 do 1100 kWh. Wyższych wartości należy się spodziewać na południu, np. w okolicach Krakowa czy Lublina, a niższych na północy, np. w okolicy Szczecina.

Czy da się zwiększyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznej, np. w przypadku gdy zużycie energii elektrycznej w domu wzrośnie, jest możliwe w perspektywie czasu. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od sposobu podłączenia ogniw i modułów PV, a także zastosowanego typu inwerterów. Jednak jeśli będą potrzebne dodatkowe panele fotowoltaiczne, eksperci na pewno poradzą sobie z modyfikacją istniejącego już systemu.

Średnie zużycie prądu w Polsce w domach jednorodzinnych

Zastanawiasz się, jaka ilość energii elektrycznej jest potrzebna, aby zasilić Twój dom jednorodzinny? W pierwszej kolejności spójrz na swoje obecne rozliczenie z zakładem energetycznym – to najprostszy sposób na to, aby uzyskać konkretną odpowiedź. Roczne zużycie prądu jasno wskazuje, ile energii potrzebujesz. Warto jednak spojrzeć także na to, jaka jest średnia moc w przypadku instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Na koniec 2020 roku w przypadku mikroinstalacji było to ok. 5-7 kWp. Dlatego możesz się spodziewać, że właśnie taką instalację fotowoltaiczną zamontujesz na dachu swojego domu. Jednak proces wymiarowania warto pozostawić ekspertom, którzy wezmą pod uwagę bieżące oraz przyszłe zużycie energii.

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Inwestycja w instalację PV może być bardzo opłacalna, pod warunkiem, że system będzie miał odpowiednią moc. W takiej sytuacji możesz się spodziewać spadków rachunków z tytułu zużycia energii nawet o 90%. Poza tym inwestycja w OZE jest objęta szeregiem zachęt finansowych, m.in. w ramach rządowego programu Mój Prąd czy ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki temu wydatek na system PV szybko się zwróci. Może to nastąpić nawet w ciągu 5-6 lat, przy czym sama instalacja produkująca darmową energię elektryczną będzie pracowała przez co najmniej 25-30 lat!

Dobierzemy instalację fotowoltaiczną o mocy, której potrzebujesz

Potrzebujesz pomocy przy obliczeniu parametrów instalacji PV? Dopasujemy taką, która pozwoli Ci na maksymalne obniżenie rachunku za prąd. Skontaktuj się z naszymi ekspertami i zobacz, ile możesz zyskać!

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top