Farma fotowoltaiczna to bardzo przyszłościowy pomysł na inwestycję. Rola odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym rośnie, podobnie jak stawki za sprzedawanie prądu pozyskiwanego z OZE. Zastanawiasz się nad budową farmy fotowoltaicznej i sprzedażą energii? Jeśli tak, dowiedz się najpierw, z czym wiąże się rozpoczęcie takiego przedsięwzięcia od strony formalnej i technicznej.
Fotowoltaiczna farma działa na podobnej zasadzie jak przydomowa mikroinstalacja PV. Powstaje przy wykorzystaniu paneli słonecznych oraz inwerterów, a jej zadaniem jest produkcja energii elektrycznej. Są jednak znaczące różnice między instalacją dla domu a farmą.
Farmy fotowoltaiczne:
Właśnie z tych powodów budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się ze znacznie większą ilością formalności, których musi dopełnić inwestor.
W Twoich planach jest farma fotowoltaiczna ? Jak zacząć, żeby przejść od etapu koncepcji do uruchomienia instalacji w możliwie najkrótszym czasie? Przed Tobą wiele obowiązków do dopełnienia – głównie od strony formalnej. Zobacz, jak taka inwestycja wygląda od podstaw.
Panele fotowoltaiczne nie mogą stanąć w przypadkowym miejscu. Wybierając grunt, na którym powstanie elektrownia, musisz zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Są to:
Gdy znajdzie się już optymalny teren na zbudowanie farmy fotowoltaicznej, trzeba wystąpić o przyznanie pozwolenia na budowę tej instalacji. Wniosek należy złożyć w starostwie powiatowym. Przygotowanie wniosku wymaga skompletowanie takich dokumentów jak:
W sytuacji, gdy starostwo powiatowe nie wyrazi sprzeciwu wobec powstania farmy PV na terenie nieruchomości, można zwrócić się o koncesję na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Wydaje ją Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE). To ona stanowi tytuł prawny do tego, aby później sprzedawać energię elektryczną.
Z uwagi na to, że w Polsce nadal nie spełniono minimalnego progu co do poziomu energii wytwarzanej z OZE, uzyskanie koncesji nie jest wyjątkowo trudne. Uwaga! O jej przyznanie należy wystąpić przed fizycznym rozpoczęciem inwestycji. Prace budowlane można rozpocząć dopiero po otrzymaniu promesy jej wydania – a zatem obietnicy, że kiedy farma powstanie i przejdzie odbiór techniczny, będzie ją można uruchomić.
Po otrzymaniu pozwolenia na budowę oraz promesy na koncesję z URE można rozpocząć stawianie samej instalacji do wytwarzania prądu. Kolejne kroki, jakie wykonują instalatorzy to:
Kiedy system PV będzie już gotowy do pobierania energii ze Słońca, nastąpi odbiór techniczny obiektu, a URE wyda koncesję. Do obowiązków inwestora na tym etapie należy również rejestracja na Towarowej Giełdzie Energii i może on już sprzedawać prąd w wybranym przez siebie systemie.
Inwestycja w farmę fotowoltaiczną to rozwiązanie, które może przynieść zwrot na poziomie 9% w skali roku lub więcej – zwłaszcza, jeśli na jej uruchomienie dodatkowo uzyska się dofinansowanie. Chcesz wejść na tę niszę rynkową? Podejmij współpracę z ekspertami, których pomoc pozwoli Ci na szybkie uruchomienie produkcji prądu.
Potrzebujesz kompleksowego wsparcia od projektu, przez uzyskanie warunków przyłączenia, pozwoleń i decyzji, aż po zbudowanie i uruchomienie elektrowni? Zgłoś się do nas i dowiedz więcej!