Fotowoltaika to dzisiaj bardzo popularne rozwiązanie. Głównym powodem, dla którego decydujemy się na jej montaż, jest chęć zaoszczędzenia i zmniejszenia rachunków za energię elektryczną. Kolejnym argumentem, który przemawia na korzyść montażu własnej minielektrowni, jest ekologia. By przekonać się o popularności fotowoltaiki, wystarczy wybrać się na krótką przejażdżkę rowerem lub samochodem. Przydomowe instalacje fotowoltaiczne wyrastają jak grzyby po deszczu. Są jednak sytuacje, w których nie można lub nie opłaca się ich instalować.
Kiedy nie można zainstalować paneli fotowoltaicznych? Nie możesz tego zrobić, gdy nie dysponujesz własną nieruchomością. Aby zainstalować panele, powinieneś być właścicielem posesji i budynków, na których mają być zamontowane. Możesz też posiadać prawo do jej długoletniego użytkowania, na przykład na podstawie umowy dzierżawy.
Panele montuje się, by obniżyć koszty energii elektrycznej. Instalacja własnej elektrowni to spory wydatek. Statystycznie inwestycja zwraca się po około pięciu latach. Jako FlexiPower Group dajemy 25 lat gwarancji na oferowane podzespoły, zatem można przyjąć, że kolejne 20 lat to już czysty zysk z produkcji energii. Być może zastanawiasz się, jak wygląda sytuacja, jeśli już teraz masz niskie rachunki za energię elektryczną, na przykład na poziomie 200-300 zł? Inwestycja w fotowoltaikę wciąż będzie opłacalna, wydłuży się tylko koszt zwrotu inwestycji.
Montaż paneli fotowoltaicznych będzie nieopłacalny, jeśli w najbliższym czasie planujesz przeprowadzkę. Wprawdzie instalacja własnej elektrowni może zwiększyć wartość nieruchomości, jednak nie każdy potencjalny kupiec będzie zainteresowany posiadaniem instalacji fotowoltaicznej. W niektórych sytuacjach własna elektrownia będzie generowała dodatkowe koszty – stanie się tak, gdy przed jej montażem będziesz musiał naprawić dach, zmienić jego pokrycie albo przeprowadzić remont instalacji elektrycznej.
Powinieneś dobrze przemyśleć wielkość swojej mikroelektrowni. Dzięki odpowiedniemu doborowi mocy, uda się stworzyć parametry, które zaspokoją potrzeby gospodarstwa domowego lub firmy. Ważnym czynnikiem jest też ustawienie paneli fotowoltaicznych. W zależności od miejsca, w którym się znajdą, mogą być bardziej lub mniej wydajne. Nie powinno się instalować fotowoltaiki w miejscach słabo nasłonecznionych lub zacienionych.
Cena pojedynczego panelu może być bardzo zróżnicowana. Wpływ na nią mają podzespoły użyte przez producenta, kraj produkcji, dystrybutor, czas gwarancji ogniw, a także technologia, w jakiej wykonany był panel. Inna jest cena paneli monokrystalicznych, inna polikrystalicznych. Szacunkowo można przyjąć, że koszt panelu o mocy 360 W wynosi ok. 750 zł. Jednak to tylko jeden z elementów składowych ceny zestawu fotowoltaicznego. Zatem to, ile kosztuje jeden panel fotowoltaiczny, nie sprawi, że uda nam się prosto wyliczyć cenę całej instalacji.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak kształtuje się cena instalacji pod kątem Twojego zapotrzebowania i ile kosztuje panel fotowoltaiczny, który najlepiej sprawdzi się u Ciebie – pozostaw swoje dane w formularzu kontaktowym. Oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24 godzin, aby umówić się na spotkanie, podczas którego odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, rozwiejemy wątpliwości i doradzimy najlepsze rozwiązanie.