Montaż paneli fotowoltaicznych to decyzja, którą podejmujesz na lata. Warto więc dokładnie rozważyć plusy i minusy, jakie instalacja własnej elektrowni wniesie do Twojego życia. W tym tekście spróbujemy przeanalizować, na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o montażu instalacji, o jej mocy i usytuowaniu. Napiszemy też, czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe dla zdrowia.
Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie bardzo ekologiczne. Dzięki produkcji własnego prądu dbamy o planetę – panele nie emitują szkodliwych substancji, a ich montaż oraz użytkowanie jest w pełni bezpieczne dla ludzi i dla środowiska. Korzystając z własnej energii minimalizujemy pobór elektryczności z sieci, co zmniejsza zużycie prądu wytwarzanego tradycyjnie – w procesie spalania paliw kopalnych. Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest przekształcanie światła słonecznego na prąd. Dzięki ich zamontowaniu nie musisz martwić się o stale rosnące ceny energii. Wiele osób zastanawia się, jak to rozwiązanie sprawdza się w czasie pory jesienno-zimowej. Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne zimą? Wbrew pozorom panele nie są najbardziej wydajne w czasie letnich upałów. Najwięcej mocy uzyskują w ciepłe, słoneczne dni, jednak również przez zachmurzone, zimowe niebo, dociera do instalacji sporo światła.
Z pewnością docenisz możliwość uzyskania dofinansowania na montaż instalacji oraz późniejszego odliczenia jej od podatku. Ważne są też: możliwość magazynowania energii we własnym magazynie lub przekazywania jej do sieci i odebranie w późniejszym czasie, np. podczas deszczowych dni. Panele generują bardzo niskie natężenie dźwięku i są szybkie w montażu, a jeśli moc instalacji jest mniejsza niż 50 kW – nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Dodatkowo raz wykonana instalacja jest długoletnia, a czas zwrotu zainwestowanych środków jest stosunkowo krótki w odniesieniu do lat, przez które będzie Ci służyć własna mikroelektrownia.
Jedną z większych wad fotowoltaki jest z pewnością wysoki koszt początkowy inwestycji. Wydajność bieżąca paneli zależna jest od pogody i dziennej ilości słońca. Podczas podejmowania decyzji o instalacji, niektórzy zastanawiają się, czy panele fotowoltaiczne trzeba myć. W polskich warunkach zaleca się mycie instalacji raz do roku. Nie powinien to być jednak powód do rezygnacji z montażu własnej elektrowni. W przypadku montażu na gruncie pewną wadą może być też miejsce, które fotowoltaika zajmie w przestrzeni ogrodu i ewentualna konieczność ogrodzenia tej przestrzeni (np. przed dziećmi).
Panele fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane na dachu, co jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem lub na gruncie. Jeśli zastanawiasz się, czy zamontować panele fotowoltaiczne pionowo czy poziomo, nie musisz się martwić. Obie opcje są słuszne, należy tylko uważać, by nie zamontować paneli do góry nogami. Najlepiej po prostu zostawić sprawę instalacji fachowcom i powierzyć montaż wykwalifikowanej ekipie.
Jako FlexiPower Group chętnie zrobimy to dla Ciebie. Wypełnij formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie, a my oddzwonimy i pomożemy sporządzić kalkulację inwestycji. Podpowiemy, jaka instalacja będzie najlepsza i jak przeliczyć jej opłacalność. Możemy pomóc Ci także w uzyskaniu dofinansowania lub kredytu na preferencyjnych warunkach.