Audyt fotowoltaiczny – co to jest? Z czego się składa?

Odpowiednio dobrana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna to klucz do jej wysokiej skuteczności i opłacalności. Nie sposób jednak dobrać odpowiednich parametrów sprzętu czy też miejsca i sposobu montażu bez wcześniejszych oględzin miejsca inwestycji i analizy jego uwarunkowań, a także odniesienia ich do potrzeb klienta. Tym właśnie zajmuje się audyt fotowoltaiczny. Dowiedz się więcej!

Co to jest audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny to rodzaj badania mającego na celu wykonanie analizy dotyczącej możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej na konkretnym terenie lub obiekcie. To zbiór czynności, pomiarów i analiz prowadzących również do oceny opłacalności inwestycji, a także doboru jej optymalnych parametrów.

Po co wykonuje się audyt fotowoltaiczny?

Przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego pozwala między innymi sprawdzić, jak duża moc instalacji fotowoltaicznej pokryje zapotrzebowanie budynku. Ponadto istotna jest ocena możliwości montażowych, która polega na weryfikacji, czy montaż instalacji jest wykonalny. Jej częścią może być też analiza warunków w celu stwierdzenia, gdzie i w jaki sposób należy umocować panele, aby produkować energię elektryczną z maksymalną wydajnością. W ramach audytu przeprowadzana jest też analiza ekonomiczna.

Audyt fotowoltaiczny pozwala sprawdzić, czy panele PV to w konkretnym przypadku opłacalna inwestycja. Na opłacalność wpływa wiele czynników, począwszy od zapotrzebowania na energię, a skończywszy na sposobie finansowania. Dlatego warto je poddać profesjonalnej analizie.

Podsumowując, rzetelne przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego to dobrze dobrana instalacja, która pomoże w obniżeniu rachunków za prąd w maksymalnym możliwym stopniu i posłuży inwestorowi przez długi czas. Właśnie dlatego specjaliści zalecają jego wykonanie przed montażem instalacji!

Z czego składa się audyt fotowoltaiczny?

Na czym polega audyt fotowoltaiczny? Można wyróżnić kilka elementów, z których się składa.

  • Wywiad z inwestorem dostarcza niezbędnych informacji o obiekcie, a jednocześnie pozwala poznać jego oczekiwania.
  • Wybór miejsca i sposobu montażu sprowadza się do oceny możliwości montażowych, czyli np. sprawdzenia, czy dany dach nadaje się do montażu paneli PV, czy też lepszy będzie montaż gruntowy. Na tym etapie analizuje się takie czynniki, jak kąt nachylenia dachu, jego geometrię i orientację względem stron świata, a także schematy związane z poborem energii. Bardzo ważna jest również analiza zacienienia, ponieważ cień jest jednym z głównych wrogów sprawnego działania instalacji fotowoltaicznej. Dlatego ocena warunków pod tym kątem jest kluczowa. Na podstawie tych czynników dokonuje się również obliczenia optymalnej mocy instalacji i ilości generowanej z niej energii.
  • Analiza ekonomiczna bierze pod uwagę koszt montażu paneli fotowoltaicznych, sposób ich finansowania, dotychczasowe rachunki oraz prognozowany wzrost cen prądu w celu wskazania, jak będą się kształtować oszczędności inwestora w przyszłości i kiedy zwrócą się wydatki na instalację.

Audyt fotowoltaiczny dostarcza więc wielu ważnych informacji, dzięki którym instalacja może być dopasowana do panujących warunków i efektywnie wytwarzać energię elektryczną.

Etapy audytu fotowoltaicznego

Audyt fotowoltaiczny składa się z kilku etapów, wśród których można wyróżnić:

  • wywiad z inwestorem – pomagający poznać zapotrzebowanie na energię elektryczną i uwarunkowania miejsca montażu,
  • wybór miejsca montażu i konstrukcji wsporczej – poprzez ocenę możliwości montażowych,
  • analizę zacienienia – z uwzględnieniem warunków nasłonecznienia przez cały rok,
  • obliczenie ilości wyprodukowanej energii – na podstawie indywidualnych czynników wpływających na wydajność instalacji fotowoltaicznych,
  • analizę ekonomiczną – pozwalającą określić oszczędności i zysk z paneli fotowoltaicznych oraz czas zwrotu nakładów na inwestycję.

Jego przeprowadzenie pozwala się upewnić, że montaż paneli fotowoltaicznych będzie opłacalną, maksymalnie korzystną inwestycją.

Kiedy wykonuje się audyt fotowoltaiczny?

Kiedy należy przeprowadzić audyt fotowoltaiczny? Ujmując rzecz najprościej – zawsze. Istnieją dwie główne sytuacje, w których się go realizuje.

Przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego przed budową domu

Jeśli inwestor dopiero planuje postawić dom zasilany przez instalację fotowoltaiczną, audyt pomoże odpowiednio ją zaplanować. Jego realizacja na odpowiednio wczesnym etapie prac pomoże też dobrać takie parametry jak konstrukcja czy pokrycie dachu oraz ustawienie połaci pod odpowiednim kątem dla fotowoltaiki.

Audyt fotowoltaiczny przy termomodernizacji

Audyt jest też niezwykle przydatny zawsze wtedy, gdy inwestor chce zamontować instalację fotowoltaiczną w istniejącym budynku. W tym przypadku ocena opłacalności i możliwości montażowych są kluczowe. Audyt pozwala też na precyzyjny dobór mocy instalacji.

Profesjonalne audyty fotowoltaiczne z FlexiPower Group

Instalacje fotowoltaiczne mogą być bardzo opłacalne. Dobór parametrów urządzeń i sposobu montażu jest jednak kluczowy. We wszystkich tych kwestiach pomaga bezpłatny audyt fotowoltaiczny przeprowadzany przez FlexiPower Group. Skontaktuj się z nami, jeśli interesuje Cię wydajna instalacja PV. Pomożemy Ci obniżyć rachunki za prąd i zabezpieczyć się przed podwyżkami cen. Zapraszamy!

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top