Jak odczytać stan licznika prądu?

Wysokość rachunku za energię elektryczną jest zawsze zależna od jej zużycia. To zaś jest na bieżąco mierzone i odnotowywane przez licznik. Stan licznika energii elektrycznej jest od czasu do czasu odczytywany przez jej dostawcę. Każdy może go również sprawdzić samodzielnie – np. w celu kontroli zużycia. Sprawdź, jak to zrobić!

Czym jest licznik prądu?

Licznik prądu lub inaczej licznik energii elektrycznej to urządzenie pomiarowe, które kontroluje i zlicza zużycie prądu. Stanowi podstawę dla rozliczeń z dostawcą i pozwala w każdej chwili sprawdzić aktualne zużycie.

Warto wiedzieć, jak odczytać licznik prądu, mimo iż obecnie ich stan jest najczęściej kontrolowany przez dostawcę zdalnie. Dzięki temu można jednak na przykład lepiej kontrolować wysokość rachunków. Ta umiejętność przydaje się również w przypadku awarii.

Rodzaje liczników prądu

Obecnie w polskich domach, firmach i instytucjach stosowane są różne rodzaje liczników energii elektrycznej. Każdy z nich wygląda nieco inaczej, co wpływa na metodę odczytu. Aby więc nauczyć się, jak odczytać licznik prądu, musisz najpierw wiedzieć, jaki model jest u Ciebie zamontowany.

  • Licznik indukcyjny bywa nazywany również tradycyjnym. Tego typu urządzenia powoli są wypierane przez nowocześniejsze rozwiązania, ale w niektórych miejscach wciąż mierzą zużycie energii elektrycznej. W liczniku indukcyjnym stan zużycia energii trzeba odczytywać manualnie. Może tego dokonać użytkownik lub inkasent.
  • Liczniki elektroniczne powoli zastępują liczniki indukcyjne w całej Europie. Ich dużym atutem jest wygoda użytkowania. Zakład energetyczny może wykonać odczyt stanu licznika zdalnie, bez konieczności wysyłania inkasenta pojedynczo do każdego odbiorcy. Pomaga to ograniczyć koszty operacyjne i znacznie szybciej uzyskać wyniki. Jest to również wygodne dla abonenta.
  • Licznik dwukierunkowy staje się bardzo popularny w dobie wzmożonego zainteresowania fotowoltaiką. Jest on przeznaczony dla prosumentów, czyli podmiotów, które korzystają z sieci, a jednocześnie produkują własną energię elektryczną. Z licznika dwukierunkowego można odczytać zarówno ilość energii oddanej do sieci, jak i pobranej. Umożliwia to skuteczne bilansowanie zgodnie z zasadami ustalonymi z dostawcą.

Ponadto liczniki prądu można podzielić na jednofazowe i trójfazowe, ale nie ma to znaczenia, jeśli chodzi o odczyt stanu.

Kody na liczniku prądu

Oprócz stanu zużycia licznik energii pokazuje również inne dane związane z taryfą, z której korzysta abonent. Są to tzw. kody OBIS. W przypadku taryf jednostrefowych zastosowanie mają tylko dwa kody:

  • 1.8.0 – oznaczający całkowite zużycie, czyli ilość energii elektrycznej pobranej z sieci w kWh,
  • 2.8.0 – oznaczający ilość energii elektrycznej oddanej do sieci (w przypadku korzystania z licznika dwukierunkowego).

Przy taryfach wielostrefowych ta kwestia jest nieco bardziej skomplikowana. Wszystkie kody OBIS podaje poniższa tabela:

[tabela]

Wszystkie dane na liczniku podane są w kWh.

Kiedy wymienia się licznik na dwukierunkowy?

Licznik dwukierunkowy jest przeznaczony tylko dla tych konsumentów energii elektrycznej, którzy są jednocześnie je producentami. Taki podmiot jest nazywany prosumentem. Najczęściej dotyczy to osób prywatnych, firm i instytucji wyposażonych w instalacje korzystające z odnawialnych źródeł energii (np. panele fotowoltaiczne).

Kiedy potrzebna jest wymiana licznika na dwukierunkowy? Tylko wtedy, gdy odbiorca energii elektrycznej staje się prosumentem. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek. Wymianą licznika zajmuje się operator, ponosząc jednocześnie koszt tego przedsięwzięcia.

Jak odczytać licznik prądu dwukierunkowy?

Dwukierunkowy licznik energii elektrycznej mierzy i podaje ilość zarówno prądu pobranego z sieci, jak i do niej oddanego. Jak odczytać poszczególne dane? Wystarczy się posłużyć podanymi wyżej kodami OBIS. W obudowie licznika znajdują się przyciski, które umożliwiają przełączanie się pomiędzy poszczególnymi danymi.

Czym jest zdalny odczyt licznika?

Elektroniczne, inteligentne liczniki energii elektrycznej są połączone ze specjalnym systemem, do którego dostęp ma dostawca energii. Dzięki temu zdalnie przekazują zarówno całkowite zużycie energii, jak i wszelkie inne zarejestrowane przez urządzenie dane, a wizyty inkasentów nie są potrzebne. Inteligentny licznik prądu elektrycznego może też informować o stanie sieci i ewentualnych awariach, dlatego wspomaga jej stabilność i prawidłowe działanie.

W jaki sposób podaje się stan licznika?

Stan licznika do zakładu energetycznego trzeba podawać tylko w przypadku korzystania z urządzenia starszego typu (indukcyjnego). Czasami może się jednak zdarzyć również awaria licznika energii elektrycznej, która nałoży ten obowiązek na abonenta. Stan licznika należy podać zazwyczaj w formie wiadomości SMS lub telefonicznie, w pełnych kilowatogodzinach (z pominięciem liczb po przecinku) i bez zer znajdujących się z przodu. Należy pamiętać o podaniu stanu licznika dla wszystkich dwóch lub trzech stref przy korzystaniu z taryfy wielostrefowej.

Awaria licznika – co robić?

Jeśli zauważysz np. nienaturalnie wysokie lub niskie zużycie prądu na swoim rachunku, może to oznaczać, że nastąpiła awaria licznika. Co wówczas robić? Warto sprawdzić, czy na urządzeniu nie świeci się dioda awarii. Można też odłączyć wszystkie urządzenia elektryczne na pewien czas i sprawdzić, czy nie zmienia się stan zużycia prądu. Poza tym jednak działanie na własną rękę nie jest dobrym pomysłem. W przypadku podejrzenia awarii najlepiej zwrócić się do operatora – to on odpowiada za jego prawidłowe działanie.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top