Czy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika to technologia pozwalająca wytwarzać energię elektryczną przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego. Wystarczy kawałek dachu (lub działki), gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne, aby zacząć produkować prąd z odnawialnych źródeł energii. Pytanie jednak: czy fotowoltaika opłaca się każdemu? Dowiedz się więcej o tym, co może przynieść korzyści dla Twoich finansów i oceń sam, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Zalety fotowoltaiki

Montaż instalacji PV niesie za sobą ogrom zalet – wbrew pozorom nie tylko dla środowiska naturalnego. Warto wiedzieć, co dokładnie można zyskać dzięki tej technologii.

Jednorazowy koszt instalacji

Inwestycja w fotowoltaikę ma jednorazowy charakter. Płacisz za komponenty systemu, ich zaprojektowanie oraz montaż. Później czerpiesz już tylko zyski, ponieważ obsługa instalacji PV jest bezkosztowa. Nie ponosisz wydatków z tytułu jej eksploatacji, nie ma potrzeby jej dodatkowego zasilania.

Długi czas pracy

Czas działania instalacji fotowoltaicznej jest szacowany na ok. 25-30 lat. Tak długo powinny pracować z dobrą wydajnością moduły PV. To oznacza, że Twoje rachunki za prąd przez długie lata będą znacznie niższe – nawet o 90%.

Bezobsługowe rozwiązanie

Instalacja fotowoltaiczna po prostu działa. Nie odczujesz tego, że jest obecna w Twoim domu. Jedynymi jej znakami będą moduły fotowoltaiczne na dachu oraz… znacznie niższe wydatki na prąd z sieci. Nie musisz też doglądać regularnie pracy inwertera ani wykonywać innych dodatkowych czynności.

Odnawialne źródło energii

Fotowoltaikę można zaliczyć do instalacji opartych o odnawialne źródła energii. A to oznacza, że korzystanie z niej pozwala cieszyć się darmową energią ze słońca – bez emisji szkodliwych związków do środowiska naturalnego. Przy pomocy prądu z systemu PV możesz też zasilić ogrzewanie w domu – np. powietrzną pompę ciepła czy folie na podczerwień. Dzięki temu zaoszczędzisz podwójnie.

Pamiętaj: inwestycja w montaż instalacji fotowoltaicznej to ekologiczne rozwiązanie, a to oznacza, że możesz także skorzystać z szeregu dopłat i ulg finansowych. A to dodatkowa zaleta, która przyspiesza czas zwrotu inwestycji. Obecnie jest on szacowany na ok. 5-6 lat.

Kto to jest prosument? Czy opłaca się nim zostać?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajesz się prosumentem. Co to oznacza? Tyle, że nie tylko pobierasz energię z sieci, ale samodzielnie ją produkujesz, a nawet wysyłasz do zakładu energetycznego. Tak dzieje się w przypadku, gdy na Twojej posesji znajdzie się najpopularniejsza w Polsce instalacja on-grid, która jest nadal podpięta do sieci energetycznej. To bardzo opłacalne rozwiązanie. Mimo że nadal uiszczasz opłaty do zakładu energetycznego, są one znikome (wynoszą ok. 10% obecnych wydatków), a w zamian zyskujesz możliwość magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii i jej odbierania na zasadach net-meteringu.

Jak to wygląda w praktyce? Dobrze zwymiarowane instalacje fotowoltaiczne w okresie wiosenno-letnim produkują nadwyżki prądu. Jest on magazynowany w sieci, a w sytuacji, gdy potrzebujesz więcej energii elektrycznej niż dostarcza fotowoltaika, odbierasz ją z zakładu. Zasady wyglądają następująco:

 • przy mikroinstalacji do 10 kWp odbierasz 0,8 kWh za każdą wysłaną 1 kWh,
 • przy instalacji o mocy od 10 do 50 kWp odbierasz 0,7 kWh za każdą wysłaną 1 kWh.

Na rozliczenie nadwyżek w ramach net-meteringu masz rok rozliczeniowy. Nadwyżki możesz więc wykorzystać np. w okresie zimowym, kiedy zużycie energii jest większe, a godzin słonecznych jest mniej.

Z net-meteringu mogą skorzystać wszyscy prosumenci, tj. posiadacze instalacji fotowoltaicznych on-grid o mocy do 50 kW – zarówno osoby prywatne, jak również firmy i gospodarstwa rolne.

Możesz się również zdecydować na instalację off-grid. Wówczas będzie Ci jednak potrzebny własny magazyn energii pozyskiwanej z paneli PV. Sam system nie ma możliwości kumulowania wyprodukowanego prądu – jest on zużywany na bieżąco.

Opłacalność fotowoltaiki – przykładowe wyliczenia

Jaki jest okres zwrotu fotowoltaiki i ile można oszczędzić? Nie da się jednoznacznie wskazać konkretnej wartości oszczędności. Załóżmy jednak, że jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, a Twoje rachunki za energię elektryczną wynoszą ok. 500 zł za 2 miesiące. Po zamontowaniu i uruchomieniu paneli fotowoltaicznych i przy założeniu, że moc instalacji odpowiada zapotrzebowaniu budynku na elektryczność, opłaty powinny spać o ok. 90%, czyli wynieść np. 50 zł za 2 miesiące. W skali roku daje to już ok. 2 700 zł oszczędności, a przypomnijmy, czas życia paneli jest szacowany na ok. 25-30 lat! Dlatego szacuje się, że koszt inwestycji w urządzenia zwraca się średnio po kilku latach.

Dofinansowania i ulgi na fotowoltaikę

Dofinansowania dodatkowo obniżają początkowe koszty inwestycji w fotowoltaikę, i to znacząco. Można skorzystać m.in. z:

 • wewnętrznego Programu FlexiPower Group „Nasz Prąd”, w ramach którego można uzyskać do 5000 zł,
 • dotacji z programu Czyste Powietrze (do 37 tys. zł zwrotu),
 • dofinansowania z programów lokalnych – np. w Warszawie to obecnie nawet do 15 tys. zł,
 • ulgi termomodernizacyjnej – wydatek możesz odliczyć od podatku PIT.

Każde dofinansowanie sprawia, że koszt zakupu fotowoltaiki zmniejsza się, i to znacząco.

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Czy na fotowoltaice zawsze można zaoszczędzić nawet 90% wydatków na elektryczność? To wartość, która jest uzyskiwana w optymalnych warunkach, jednak trzeba pamiętać, że ostateczna wysokość oszczędności jest uzależniona m.in. od:

 • zapotrzebowania budynku na elektryczność – w im większym stopniu domownicy korzystają z urządzeń elektrycznych, tym bardziej opłacalna staje się instalacja,
 • warunków technicznych do montażu – np. tego, czy dach budynku ma odpowiedni kąt nachylenia oraz od tego, jak są skierowane jego połacie (najlepszy jest kierunek południowy, jednak dobre warunki daje również zachód). Znaczenie ma również stopień zacienienia, na jakie będą narażone panele,
 • poprawności procesu montażu – nawet niewielki błąd może kosztować utratę sprawności instalacji.

Dlatego zanim podejmiesz decyzję, zapytaj o wycenę, która pozwoli Ci ocenić skalę oszczędności.

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę? Podsumowanie

Technologia fotowoltaiczna niesie za sobą ogromny potencjał i może być dobrym sposobem na obniżenie kosztów korzystania z energii elektrycznej. Jednak, jak widzisz, na jej opłacalność wpływa wiele czynników. Chcesz zyskać pewność, że Twój dom jest odpowiednim miejscem na montaż modułów PV? Jeśli tak, skontaktuj się z naszymi ekspertami i dowiedz się więcej!

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

  Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

  Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
  To top