Jak ogrzewa się dom fotowoltaiką?

Jak ogrzewa się dom fotowoltaiką?

Ogrzewanie fotowoltaiczne: czy takie rozwiązanie w ogóle istnieje? Tak, chociaż nie w takim kształcie, jak można sobie wyobrazić. Pewne jest jedno: warto zainteresować się możliwościami korzystania z odnawialnych źródeł energii do zapewnienia ciepła w budynku. Jak może w tym pomóc instalacja PV i dlaczego to dobre rozwiązanie? Czytaj dalej!

Ogrzewanie fotowoltaiką – sposoby

Fotowoltaika nie jest technologią, która służy bezpośrednio do wytwarzania energii cieplnej. Panele PV pozwalają przede wszystkim na produkcję energii elektrycznej. W największym skrócie: kiedy promienie słoneczne padają na moduły fotowoltaiczne, zachodzi zjawisko fotoelektryczne. Tak powstaje prąd stały, który jest przetwarzany w prąd przemienny w inwerterze i w tej postaci trafia do urządzeń w Twoim budynku. Dlatego na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ogrzewanie domu fotowoltaiką jest niemożliwe. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej! Wystarczy wykorzystać zielony, darmowy prąd z fotowoltaiki do tego, by zasilić ogrzewanie elektryczne.

Pytanie jednak, z jakiej technologii ogrzewania elektrycznego najlepiej skorzystać w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną? Możliwości jest co najmniej kilka.

Kocioł elektryczny

Kotły elektryczne to urządzenia, które mogą posłużyć do produkcji ciepła do budynku. Inwestycja w nie jest relatywnie mała, a proces montażu – stosunkowo prosty. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że na to urządzenie trzeba znaleźć dość sporo miejsca (najlepiej w oddzielnej kotłowni). Ponadto standardowy kocioł służy jedynie do zasilania systemu ogrzewania, a aby zapewnić sobie również dostęp do ciepłej wody, należy zainwestować w urządzenie dwufunkcyjne.

A co ze sprawnością kotła elektrycznego? Szacuje się, że średnio 1 kWh prądu pozwala na wytworzenie 1 kWh ciepła.

Folie grzewcze

Innym rozwiązaniem, które umożliwia ogrzewanie, często wykorzystywanym w towarzystwie instalacji fotowoltaicznej, są folie grzewcze na podczerwień. Te wielowarstwowe, specjalne maty montuje się albo w podłodze, albo w suficie i podpina do sieci elektrycznej. Generowane przez nie promieniowanie podczerwone pozwala na uzyskaniu we wnętrzu optymalnej temperatury.

Zaletą folii grzewczych jest przede wszystkim relatywnie niski początkowy koszt – inwestycja w nie może wynieść nawet ok. 100-150 zł/m2. Trzeba jednak pamiętać, że do pracy potrzebują one dość sporo energii elektrycznej (co oznacza, że konieczna będzie inwestycja w panele fotowoltaiczne o wyższej mocy (a zatem nieco droższe), a ich montaż może być problematyczny w domu, który już został wykończony. Dlatego warto rozważać tę technologię na etapie budowania nowego obiektu albo generalnego remontu.

Pompy ciepła

To najbardziej wydajny system ogrzewania zasilany przez energię elektryczną. Pompa ciepła produkuje nawet do 4 kWh ciepła z 1 kWh prądu. A to oznacza, że inwestycja w taką instalację nie wymaga drastycznego podnoszenia mocy instalacji fotowoltaicznej. Ponadto pompy ciepła sprawdzają się doskonale do podgrzewania c.w.u., co oznacza podwójne korzyści.

Najpopularniejsze rozwiązanie, czyli powietrzna pompa cieplna:

 • jest łatwa w montażu – jej instalacja nie przebiega „inwazyjnie”, co oznacza, że można ją wykonać także już w wykończonym domu bez narażania się na konieczność demolowania ścian,
 • nie wymaga tworzenia kotłowni – urządzenie jest niewielkie, a montaż instalacji przebiega szybko i bezproblemowo,
 • spełnia wiele funkcji jednocześnie – poza zasilaniem centralnego ogrzewania pomaga chłodzić wnętrza latem oraz odpowiada za podgrzew c.w.u.

Można ją wykorzystać m.in. do zasilania ogrzewania podłogowego, jak i tradycyjnych grzejników.

Czy fotowoltaiczne ogrzewanie domu ma sens?

Jak widać, istnieje wiele możliwości wykorzystania darmowej energii elektrycznej w celu wytworzenia ciepła. Pytanie jednak, czy ma to sens? Jak najbardziej tak. Przemawiają za tym zarówno względu ekologiczne, jak i – co najważniejsze – ekonomiczne.

Przyjazne środowisku ogrzewanie domu

Ogrzewanie elektryczne co do zasady jest bardziej eko niż to z wykorzystaniem paliw kopalnych, ponieważ nie generuje emisji CO2 i innych szkodliwych związków. Jednak dopiero, gdy zasila je instalacja fotowoltaiczna, można mówić o prawdziwie czystej energii. Elektryczność jest wówczas pozyskiwana z energii słonecznej, która także jest zaliczana do OZE.

Niezależność od podwyżek cen

Rachunki za ogrzewanie oraz energię elektryczną rosną z roku na rok. Szacuje się, że ten trend się utrzyma, a ceny energii będą wyższe o minimum 3-4% w skali roku. Instalacja fotowoltaiczna pozwoli Ci się uwolnić od coraz wyższych stawek, ponieważ prąd produkujesz samodzielnie. Unikasz również podwyżek kosztów ogrzewania, ponieważ elektryczność z paneli fotowoltaicznych zasila system grzewczy.

Nie oznacza to 100% wolności od rachunków z zakładu energetycznego, jednak ich wysokość może spaść nawet o 90%, nawet wówczas, gdy dom zasila ogrzewanie elektryczne.

Dotacje, które zmniejszają koszty początkowe

Zarówno systemy PV, jak i pompy cieplne są zaliczane do rozwiązań z kategorii OZE, wspieranych przez rząd oraz Unię Europejską, z uwagi na chęć ograniczenia zużycia paliw kopalnych i emisji CO2. Z tego powodu decyzja o montażu paneli fotowoltaicznych i sprzężonej z nimi instalacji grzewczej, takiej jak pompa cieplna, może pozwolić na uzyskanie wysokich dotacji. Czekają na Ciebie m.in:

 • zwrot za fotowoltaikę do 5 tys. zł w ramach naszego wewnętrznego Programu Nasz Prąd,
 • dotacje z programu Czyste Powietrze,
 • wsparcie z funduszy unijnych oraz samorządowych (w Warszawie to nawet 15 tys. zł),
 • ulga termomodernizacyjna od podatku PIT.

Wszystkie te zachęty finansowe znacząco redukują początkowy wydatek na instalacje fotowoltaiczne i powiązane z nimi systemy grzewcze. Dzięki temu czas zwrotu w przypadku fotowoltaiki i pompy ciepła ulega znacznemu skróceniu.

Jak zatem widać, system ogrzewania domu prądem wsparty przez instalację PV może być dobrym rozwiązaniem. Chcesz wiedzieć, ile to kosztuje i ile możesz zaoszczędzić dzięki temu zaoszczędzić? Skontaktuj się z naszymi ekspertami i dowiedz się więcej!

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

  Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

  Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
  To top