Ogrzewanie fotowoltaiczne: czy takie rozwiązanie w ogóle istnieje? Tak, chociaż nie w takim kształcie, jak można sobie wyobrazić. Pewne jest jedno: warto zainteresować się możliwościami korzystania z odnawialnych źródeł energii do zapewnienia ciepła w budynku. Jak może w tym pomóc instalacja PV i dlaczego to dobre rozwiązanie? Czytaj dalej!
Fotowoltaika nie jest technologią, która służy bezpośrednio do wytwarzania energii cieplnej. Panele PV pozwalają przede wszystkim na produkcję energii elektrycznej. W największym skrócie: kiedy promienie słoneczne padają na moduły fotowoltaiczne, zachodzi zjawisko fotoelektryczne. Tak powstaje prąd stały, który jest przetwarzany w prąd przemienny w inwerterze i w tej postaci trafia do urządzeń w Twoim budynku. Dlatego na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ogrzewanie domu fotowoltaiką jest niemożliwe. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej! Wystarczy wykorzystać zielony, darmowy prąd z fotowoltaiki do tego, by zasilić ogrzewanie elektryczne.
Pytanie jednak, z jakiej technologii ogrzewania elektrycznego najlepiej skorzystać w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną? Możliwości jest co najmniej kilka.
Kotły elektryczne to urządzenia, które mogą posłużyć do produkcji ciepła do budynku. Inwestycja w nie jest relatywnie mała, a proces montażu – stosunkowo prosty. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że na to urządzenie trzeba znaleźć dość sporo miejsca (najlepiej w oddzielnej kotłowni). Ponadto standardowy kocioł służy jedynie do zasilania systemu ogrzewania, a aby zapewnić sobie również dostęp do ciepłej wody, należy zainwestować w urządzenie dwufunkcyjne.
A co ze sprawnością kotła elektrycznego? Szacuje się, że średnio 1 kWh prądu pozwala na wytworzenie 1 kWh ciepła.
Innym rozwiązaniem, które umożliwia ogrzewanie, często wykorzystywanym w towarzystwie instalacji fotowoltaicznej, są folie grzewcze na podczerwień. Te wielowarstwowe, specjalne maty montuje się albo w podłodze, albo w suficie i podpina do sieci elektrycznej. Generowane przez nie promieniowanie podczerwone pozwala na uzyskaniu we wnętrzu optymalnej temperatury.
Zaletą folii grzewczych jest przede wszystkim relatywnie niski początkowy koszt – inwestycja w nie może wynieść nawet ok. 100-150 zł/m2. Trzeba jednak pamiętać, że do pracy potrzebują one dość sporo energii elektrycznej (co oznacza, że konieczna będzie inwestycja w panele fotowoltaiczne o wyższej mocy (a zatem nieco droższe), a ich montaż może być problematyczny w domu, który już został wykończony. Dlatego warto rozważać tę technologię na etapie budowania nowego obiektu albo generalnego remontu.
To najbardziej wydajny system ogrzewania zasilany przez energię elektryczną. Pompa ciepła produkuje nawet do 4 kWh ciepła z 1 kWh prądu. A to oznacza, że inwestycja w taką instalację nie wymaga drastycznego podnoszenia mocy instalacji fotowoltaicznej. Ponadto pompy ciepła sprawdzają się doskonale do podgrzewania c.w.u., co oznacza podwójne korzyści.
Najpopularniejsze rozwiązanie, czyli powietrzna pompa cieplna:
Można ją wykorzystać m.in. do zasilania ogrzewania podłogowego, jak i tradycyjnych grzejników.
Jak widać, istnieje wiele możliwości wykorzystania darmowej energii elektrycznej w celu wytworzenia ciepła. Pytanie jednak, czy ma to sens? Jak najbardziej tak. Przemawiają za tym zarówno względu ekologiczne, jak i – co najważniejsze – ekonomiczne.
Ogrzewanie elektryczne co do zasady jest bardziej eko niż to z wykorzystaniem paliw kopalnych, ponieważ nie generuje emisji CO2 i innych szkodliwych związków. Jednak dopiero, gdy zasila je instalacja fotowoltaiczna, można mówić o prawdziwie czystej energii. Elektryczność jest wówczas pozyskiwana z energii słonecznej, która także jest zaliczana do OZE.
Rachunki za ogrzewanie oraz energię elektryczną rosną z roku na rok. Szacuje się, że ten trend się utrzyma, a ceny energii będą wyższe o minimum 3-4% w skali roku. Instalacja fotowoltaiczna pozwoli Ci się uwolnić od coraz wyższych stawek, ponieważ prąd produkujesz samodzielnie. Unikasz również podwyżek kosztów ogrzewania, ponieważ elektryczność z paneli fotowoltaicznych zasila system grzewczy.
Nie oznacza to 100% wolności od rachunków z zakładu energetycznego, jednak ich wysokość może spaść nawet o 90%, nawet wówczas, gdy dom zasila ogrzewanie elektryczne.
Zarówno systemy PV, jak i pompy cieplne są zaliczane do rozwiązań z kategorii OZE, wspieranych przez rząd oraz Unię Europejską, z uwagi na chęć ograniczenia zużycia paliw kopalnych i emisji CO2. Z tego powodu decyzja o montażu paneli fotowoltaicznych i sprzężonej z nimi instalacji grzewczej, takiej jak pompa cieplna, może pozwolić na uzyskanie wysokich dotacji. Czekają na Ciebie m.in:
Wszystkie te zachęty finansowe znacząco redukują początkowy wydatek na instalacje fotowoltaiczne i powiązane z nimi systemy grzewcze. Dzięki temu czas zwrotu w przypadku fotowoltaiki i pompy ciepła ulega znacznemu skróceniu.
Jak zatem widać, system ogrzewania domu prądem wsparty przez instalację PV może być dobrym rozwiązaniem. Chcesz wiedzieć, ile to kosztuje i ile możesz zaoszczędzić dzięki temu zaoszczędzić? Skontaktuj się z naszymi ekspertami i dowiedz się więcej!