Energia słoneczna – jak powstaje. Jak ją pobierać?

Energia słoneczna dociera do Ziemi w postaci promieniowania, które zapewnia wszystkim żyjącym na niej organizmom życiodajne światło i ciepło. Można ją jednak również wykorzystać na inne sposoby. Obecnie coraz częściej zastępuje konwencjonalne źródła energii, takie jak węgiel, ropa czy gaz. Dowiedz się więcej o energii słonecznej, jej powstawaniu i możliwości pobierania.

Co to jest energia słoneczna?

Energia słoneczna to promieniowanie elektromagnetyczne Słońca. Powstaje na skutek reakcji fuzji jądrowych zachodzących we wnętrzu tej gwiazdy. Jest dostępna na całej powierzchni Ziemi i wykorzystywana od wieków, chociażby do ogrzewania ciała czy uprawy roślin użytkowych. Dziś jest uważana za jedno z najważniejszych odnawialnych źródeł energii i coraz częściej przekształcana w energię elektryczną.

Zalety energii słonecznej

Energia promieniowania słonecznego nie bez powodu jest uważana za tak cenną. Ma ona naprawdę dużo zalet. Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • jej niewyczerpywalność – zasoby energii słonecznej są nieskończone,
  • przyjazność dla środowiska – jej pozyskiwanie nie wiąże się ze stosowaniem szkodliwych procedur, w przeciwieństwie np. do spalania węgla,
  • możliwość szerokiego wykorzystania – konwersji zarówno na energię elektryczną, jak i energię cieplną;
  • uniwersalność – możliwość zastosowania technologii wykorzystującej energię słoneczną w niemal dowolnym miejscu.

W kontekście jej praktycznego wykorzystania dla dobra człowieka energia słoneczna jest w zasadzie bezkonkurencyjna. Promieniowanie słoneczne dostępne jest całkowicie za darmo i może być wykorzystywane niemal wszędzie. Do tego wykorzystanie energii, którą dostarcza, jest całkowicie nieszkodliwe, a także stosunkowo proste i niedrogie.

Jak powstaje energia słoneczna?

Słońce to największa gwiazda w naszej galaktyce, od której bez wątpienia zależy życie na Ziemi. Bez niego nasza planeta byłaby bardzo zimna i pogrążona w całkowitej ciemności. Szacuje się jednak, że będzie ono świeciło jeszcze przez ok. 4,5 mld lat, dlatego ludzkość nie musi się obawiać braku promieniowania. Słońce produkuje energię w reakcji fuzji jądrowych zachodzących w jego wnętrzu. Procesy te zachodzą w bardzo wysokiej temperaturze wytwarzanej przez jądro słoneczne i polegają na przemianie wodoru w hel. Energia ta dociera do powierzchni Ziemi w postaci promieniowania, jednak w sposób nierównomierny, co jest związane z kształtem i sposobem poruszania się planety.

Systemy wykorzystujące energię słoneczną

Współcześnie energia słoneczna jest wykorzystywana na wiele sposobów. Dostępne są między innymi zaawansowane technologie pozwalające na pozyskanie z niej ciepła (są to systemy zaliczane do biernych) lub też energii elektrycznej (systemy aktywne).

Kolektory słoneczne – produkcja energii cieplnej ze Słońca

Kolektory słoneczne wykorzystują energię cieplną ze Słońca. Odpowiada za to konwersja fototermiczna. Absorbują promieniowanie i przekazują ciepło za pomocą określonego nośnika (najczęściej cieczy, choć czasami również powietrza). Kolektory najczęściej wykorzystuje się do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dostępne są modele różniące się budową i właściwościami. Do najpopularniejszych rodzajów należą kolektory:

  • płaskie,
  • próżniowe,
  • magazynujące,
  • elastyczne.

Zasada ich działania jest dość prosta, a zastosowanie uniwersalne. Kolektory słoneczne są najpopularniejsze w krajach południowych, gdzie występują wysokie średnie temperatury i wiele słonecznych dni w ciągu roku, ale można je spotkać również w Polsce.

Panele fotowoltaiczne – energia elektryczna ze Słońca

Inną metodą pozwalającą na wykorzystanie energii promieniowania słonecznego jest fotowoltaika. To zdecydowanie bardziej wyrafinowana, zaawansowana technologia, dzięki której Słońce staje się wspaniałym źródłem energii odnawialnej. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię niesioną przez foton, czyli jednostkę światła w energię elektryczną. Dzięki ich specjalnej konstrukcji pozyskiwanie energii elektrycznej tą metodą jest bardzo łatwe i całkowicie nieinwazyjne.

Ogniwa fotowoltaiczne, w których zachodzi zjawisko prowadzące do produkcji energii elektrycznej, są ze sobą łączone szeregowo. Montaż powstających w ten sposób modułów fotowoltaicznych na działce pozwala na uruchomienie własnej produkcji prądu wystarczającej na pokrycie zapotrzebowania całego budynku. Panele pracują bezobsługowo i bezawaryjnie, dzięki czemu są bardzo wygodne w użytkowaniu. Oprócz nich trzeba zastosować jedynie falownik, dzięki któremu możliwa jest konwersja energii stałej produkowanej w ogniwach do postaci energii zmiennej.

Energia słoneczna w Polsce

Energetyka słoneczna staje się w Polsce coraz popularniejsza. Praktycznie z dnia na dzień powstają nowe mikroinstalacje przy domach, gospodarstwach i firmach. Dzięki temu wiele osób może wykorzystać energię słoneczną, by cieszyć się darmowym prądem. Klimat do inwestowania w fotowoltaikę jest obecnie bardzo korzystny, między innymi ze względu na korzystne zasady rozliczania energii pozyskanej z promieniowania słonecznego, a także rozmaite ulgi i dopłaty.

Chcesz wykorzystać darmowe, ekologiczne źródło energii, jakim jest słońce? Koniecznie sprawdź ofertę FlexiPower Group. Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną instalację i zadbają o kompleksową realizację projektu. Zapraszamy!

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top