Ile kosztuje magazyn energii?

Magazyny energii stają się obecnie coraz bardziej popularne. Wynika to z kilku kwestii, a jednym z głównych powodów są zasady tzw. net-billingu, obowiązujące prosumentów od kwietnia 2023 roku. Właściciele nowych instalacji fotowoltaicznych oddają nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci, a w czasie, gdy panele słoneczne nie pracują, muszą pobierać z sieci prąd. Oznacza to, że na przykład w czasie śnieżnej zimy, gdy zamontowane na dachu moduły PV przykryte są śniegiem, właściciel mikroelektrowni musi płacić za prąd pomimo posiadania instalacji fotowoltaicznej. Rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie magazynu energii, który pozwoli przechować część wyprodukowanej energii oraz wykorzystać ją, gdy panele nie będą pracować W czasie rzeczywistym.

Jakiej wielkości magazyn energii warto zamontować?

Kwestię optymalnej wielkości magazynów energii poruszaliśmy w jednym z poprzednich wpisów, jednak zastanawiając się nad ceną i wyborem konkretnej pojemności magazynu energii, warto krótko przybliżyć temat. Na rynku dostępne są nawet niewielkie magazyny energii o pojemności około 5 kWh, jednak nie będą one dobrym wyborem. Dlaczego? To niewielka pojemność, która nie wystarczy na zaspokojenie potrzeb przeciętnego gospodarstwa domowego. Maksymalna dostępna na rynku pojemność magazynu energii montowanego przy mikroinstalacji wynosi 100 kWh, jednak również ona nie będzie dobrym wyborem. Koszt montażu tak dużego magazynu energii jest bardzo wysoki, a pojemność jest zdecydowanie zbyt duża jak na potrzeby nawet kilku gospodarstw domowych.

Jaka jest zatem optymalna pojemność magazynu energii? Najczęściej wybierane są magazyny energii o pojemności 10 kWh, które stanowią najrozsądniejsze wyjście – zarówno pod względem ceny, jak i pojemności. 10 kWh energii elektrycznej w zupełności wystarczy na ponad dobę zabezpieczenia energetycznego domu, w którym zaspokajane są podstawowe potrzeby energetyczne – działanie lodówki, płyty indukcyjnej, piekarnika, pralki, zmywarki, komputera oraz światło. W przypadku domu ogrzewanego pompą ciepła, magazyn energii o pojemności 10 kWh wystarczy na kilka godzin i zapobiegnie wykorzystaniu do ogrzewania płatnej energii pobranej z sieci.

Koszt budowy magazynu energii

Dokładnie ustalenie kosztu magazynu energii wymaga dodatkowych wyliczeń, uwzględniających m.in. wielkość instalacji, jednak na potrzeby tego wpisu przyjmijmy, że chodzi o cenę magazynu energii o pojemności 10 kWh. Taki magazyn powstaje z czterech baterii, z których każda ma pojemność 2,56 kWh. W sumie pojemność magazynu jest więc nieco wyższa i wynosi dokładnie 10,2 kWh. Koszt budowy magazynu, w oparciu o wysokiej jakości moduły Sofar, których FlexiPower Group używa przy instalacji magazynów energii, to ponad 40 000 zł. W przypadku rozszerzania o kolejne moduły, koszt magazynu wzrośnie (7 000 zł za każdą baterię).

Jest to dosyć spora suma, na którą składa się przede wszystkim cena modułów. Mimo to nie warto ryzykować, wybierając moduły w niższej cenie (i przy okazji o niższej jakości), ponieważ mogą okazać się bardziej awaryjne oraz szybciej stracą pojemność. Chociaż cena magazynu energii jest stosunkowo wysoka, nie musi być zaporowa – warto skorzystać z możliwości pozyskania dotacji z programu Mój Prąd 4.0, która pomoże sfinansować zarówno nową instalację fotowoltaiczną z magazynem energii, jak i magazyn energii przy już istniejącej mikroelektrowni.

Chcesz poznać więcej szczegółów? Zadzwoń pod numer telefonu: 535 102 121.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top