magazyn-energii

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ problem doboru magazynu energii do fotowoltaiki w zasadzie nie występuje. Pojemność magazynu energii dopasowuje się bowiem pod kątem zużycia energii w domu, firmie lub gospodarstwie. Najczęściej wybieraną pojemnością magazynu energii jest 10 kWh. W przypadku domu ogrzewanego pompą ciepła, taki magazyn zaspokoi potrzeby energetyczne gospodarstwa przez kilka godzin. Jeżeli prąd wykorzystywany jest do zasilania podstawowego sprzętu oraz oświetlenia – 10 kWh wystarczy na nieco ponad dobę. Prosumenci decydujący się na montaż magazynu energii biorą pod uwagę kilka kwestii, które postaramy się przybliżyć.

Po co nam magazyn energii?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest magazyn energii i jaką pełni funkcję. Magazyn energii to rodzaj baterii, która współpracuje z mikroelektrownią fotowoltaiczną i magazynuje prąd wytworzony przez moduły PV. Zazwyczaj montowany jest przy instalacjach on-grid, które połączone są z siecią energetyczną. Popularność magazynów energii znacznie wzrosła w kwietniu 2022 roku, za sprawą wprowadzenia rozliczeń na zasadach net-billingu. Osoby, które obecnie decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej, mogą oddać nadmiar wyprodukowanej energii do sieci, jednak za pobrany z niej prąd (gdy instalacja nie pracuje, np. w nocy) muszą zapłacić. Nowa forma rozliczeń z zakładem energetycznym jest mniej korzystna, a magazyn energii może stanowić rozwiązanie problemu.

Zadaniem magazynu energii jest magazynowanie nadwyżek prądu, które nie są konsumowane w czasie rzeczywistym, aby umożliwić ich późniejsze wykorzystanie. Własny magazyn energii stanowi świetną alternatywę wobec zasad net-billingu, tym bardziej że cena energii prawdopodobnie wciąż będzie rosnąć. Chociaż zakup i montaż magazynu energii stanowi znaczny wydatek, w dłuższej perspektywie z pewnością się zwróci. Dodatkowym atutem jest możliwość uzyskania dotacji z programu Mój Prąd 4.0, który zakłada dofinansowanie magazynów energii zarówno w nowych instalacjach, jak i w już istniejących.

Optymalna pojemność magazynu energii

Wielkość magazynu energii podawana jest w oparciu o kryterium pojemności. Standardowy zestaw składa się z inwertera hybrydowego, zwanego zamiennie falownikiem hybrydowym oraz baterii. Standardowa pojemność pojedynczej baterii to 2,56 kWh i zazwyczaj w jednym magazynie energii łączy się ich kilka. Najpopularniejsza pojemność przydomowego magazynu energii elektrycznej to 10 kWh, czyli w istocie 4 połączone baterie. Magazyn energii możesz rozbudować poprzez dołączenie kolejnych modułów, a w obrębie jednej instalacji może ich być nawet 10, o łącznej pojemności ponad 25 kWh.

Za montażem magazynu energii o pojemności 10 kWh przemawia jeszcze jedna, dość istotna kwestia. Własny magazyn energii to duża inwestycja, która przy wspomnianej wielkości wynosi ponad 40 000 zł. W tej kwocie uwzględnione są już koszty podzespołów, m.in. inwertera hybrydowego i 4 modułów baterii, a zwiększenie pojemności o kolejny moduł (czyli 2,56 kWh) to koszt 7 000 zł. Na szczęście magazyn energii można swobodnie rozbudować nawet po kilku latach, dzięki czemu możliwe będzie zainstalowanie kolejnych baterii, gdy wzrośnie zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Zadzwoń pod numer telefonu: 535 102 121 i poznaj ofertę na montaż magazynu energii od FlexiPower Group.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top