Ile kosztuje pompa ciepła? Porównaliśmy różne rodzaje

Ile kosztuje pompa ciepła? Porównaliśmy różne rodzaje

Szukasz sposobu na ekologiczne podgrzanie ciepłej wody użytkowej i zasilenie systemu ogrzewania? W ostatnich latach popularnym rozwiązaniem staje się pompa ciepła. Jednak wiele osób podchodzi do tej technologii z dużą dozą sceptycyzmu, z uwagi na – jak się mówi – znaczące koszty instalacji. Jak jednak w rzeczywistości wyglądają koszty instalacji i eksploatacji ciepła i czy to rozwiązanie się opłaca? Wyjaśniamy.

Pompa ciepła, czyli co?

Zanim przejdziemy do kwestii kosztów, warto wyjaśnić, czym w ogóle jest pompa ciepła oraz jakie są rodzaje tego urządzenia. Otóż pracę pompy ciepła bardzo często porównuje się do „odwróconego działania lodówki”. W czym rzecz?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że pompa ciepła to urządzenie, którego zadaniem jest pobranie energii z zewnętrznego, tzw. dolnego źródła i dostarczenie go do systemu cieplnego w budynku – tak, by było możliwe skuteczne podgrzanie wody oraz uzyskanie odpowiedniego poziomu ciepła w budynku. Zewnętrznym, dolnym źródłem dla pompy ciepła jest zawsze odnawialne źródło energii. Może to być zarówno ciepło gruntu, jak również powietrze czy woda. W zależności od tego, które „medium” zasila pompę ciepła, nieco inna jest jego konstrukcja oraz parametry pracy.

Jak działa pompa ciepła?

A jak wygląda praca pompy ciepła w praktyce? Oto przebieg tego procesu w uproszczeniu.

 • W zamkniętym obiegu między dolnym źródłem (naturalnym) a górnym źródłem (czyli przyłączami systemu ogrzewania i c.w.u.) krąży czynnik chłodniczy – najczęściej woda z glikolem (wcześniej była to solanka – woda z solą). Substancja ta jest odpowiedzialna za pobór ciepła z dolnego źródła i przekazanie go dalej.
 • Ciepło jest przekazywane do pompy, gdzie następuje odparowanie czynnika, a para wodna zostaje skroplona pod wysokim ciśnieniem, aby zasilić górne źródło energii.
 • Tak przekazane ciepło może zostać wykorzystane do zasilenia systemu grzewczego budynku – bez względu na to, czy w budynku jest zamontowane ogrzewanie podłogowe.

Jak widać z tego opisu, proces opiera się w dużej mierze na naturalnych i ekologicznych źródłach energii. Poza tym wytwarzanie ciepła nie wywołuje emisji spalin i innych szkodliwych substancji, a cały proces jego pracy jest właściwie bezobsługowy. To zalety, których nie sposób przecenić. Pojawia się jednak pytanie o koszt – zarówno zakupu i montażu samego urządzenia, jak i jego późniejszej eksploatacji.

Ile wynoszą koszty pompy ciepła w praktyce?

Nie da się jednoznacznie wskazać tego, jaki będzie koszt pompy ciepła. Powód jest prosty: wszystko zależy od kilku kluczowych czynników, a mianowicie tego:

 • jakie jest zapotrzebowanie energetyczne budynku, który będzie zasilany pompą ciepła. Oczywiście im wyższe, tym więcej energii będzie potrzeba do ogrzewania, co wymaga zastosowania mocniejszych urządzeń,
 • jaki typ pompy zostanie zastosowany – inne koszty wiążą się z instalacją gruntowej pompy ciepła, a inne z instalacją powietrznej,
 • jakie będzie źródło energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pomp – jest ona niezbędna, aby wprawić w ruch proces poboru czynnika chłodzącego z dolnego źródła, jego odparowania i sprężenia.

Czy można je jednak obliczyć? Jak najbardziej!

Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła – koszty

Dwa podstawowe rodzaje pomp ciepła, które są stosowane w Polsce, to pompy typu powietrze-woda oraz grunt-woda. Koszty instalacji tych urządzeń są odmienne. Należy wiedzieć, że:

 • gruntowa pompa ciepła jest najbardziej wydajnym typem urządzenia, jednak też najkosztowniejszym. Koszt samej pompy może sięgnąć nawet ok. 25 tys. zł lub więcej, a do tego należy doliczyć koszt zbudowania całej instalacji, to jest wykonania odwiertu z kolektorem pionowym, który pozwoli dotrzeć do warstw gruntu o stałej temperaturze;
 • powietrzna pompa ciepła jest nieco mniej wydajna (choć nadal dobrze sprawdza się w polskich warunkach), ale w zamian generuje niższe koszty instalacji w domu, ponieważ nie ma konieczności wykonywania odwiertu. Samo urządzenie i akcesoria mogą kosztować ok. 15-30 tys. zł.

Ile wynoszą koszty ogrzewania domu z wykorzystaniem pomp ciepła?

Sam koszt zakupu oraz instalacji technologii czerpiącej z odnawialnych źródeł to nie wszystko. Na pompę ciepła należy spojrzeć jak na inwestycję długofalową – to technologia, która ma zapewnić oszczędności na kilkadziesiąt lat. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie wydatki i zyski generują gruntowa pompa ciepła czy pompa ciepła powietrze-woda. I tak:

 • w gruntowych pompach ciepła jest wyższy wskaźnik COP, wynosi on nawet 4,8 do 6, co oznacza, że z każdej wykorzystanej 1 kWh prądu można wytworzyć 4,8 lub więcej ciepła. Są więc one najbardziej wydajne, jednak koszt ich montażu jest nawet o kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych wyższy.
 • w pompach powietrznych COP jest nieco niższe, jednak obecnie stosowane modele są również bardzo wydajne i, co najważniejsze, zapewniają efektywne ogrzewanie domu również przy dość mroźnych zimach. Dlatego w ich przypadku można oczekiwać szybszego zwrotu z inwestycji.

Podsumowanie

Ile jednak konkretnie wynosi koszt ogrzewania przy wykorzystaniu pomp ciepła? Może to być nawet zero zł! Dlaczego? To proste: aby grzać pompą, potrzebujesz tylko jednego dodatkowego źródła zasilania: prądu. Zasila on ok. 25% pracy całego systemu. Jeśli jednak poza tym urządzeniem zainwestujesz w jeszcze jedną technologię OZE, jaką jest instalacja fotowoltaiczna, nie będziesz musiał płacić za elektryczność. Wówczas, choć początkowy wydatek będzie wyższy, czas zwrotu z inwestycji będzie znacznie krótszy.

Chcesz wiedzieć, ile dokładnie wyniosą koszty pompy dla Twojego budynku? Dowiedz się więcej od naszego doradcy i podejmij własną, świadomą decyzję!

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

  Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

  Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
  To top