Rozważasz inwestycję w fotowoltaikę? To doskonały pomysł! Dzięki systemowi PV zyskasz znacznie większą niezależność energetyczną i obniżysz rachunki za prąd nawet o 90%. Pamiętaj jednak, aby nie podejmować decyzji o montażu instalacji pochopnie. Przy jej projektowaniu i wykonaniu liczy się każdy szczegół. Istotne jest choćby to, czy na dach trafią panele monokrystaliczne, czy polikrystaliczne. Czym się różnią i które wybrać? Podpowiadamy.
Aby zrozumieć istotę różnicy między panelami monokrystalicznymi a polikrystalicznymi, warto na początek wiedzieć, w jaki sposób w ogóle działają moduły słoneczne.
Oba typy modułów są wyposażone w ogniwa, których zadaniem jest przekształcanie pobranej energii słonecznej na prąd stały, który później, w inwerterze, uzyska parametry zgodne z wymaganiami sieci elektrycznej. W obu przypadkach panele fotowoltaiczne mają ogniwa wykonane z krzemu. Nie jest to przypadek. Kryształy krzemu są bardzo podatne na to, by zachodziło w nich zjawisko fotowoltaiczne. Polega ono na tym, że kiedy na kryształ padną fotony światła, doprowadzają one do wybicia elektronów na wyższy poziom energetyczny. W rezultacie powstaje prąd elektryczny, która potem może być przetworzony i wykorzystany do zasilenia domu czy firmy.
To, jaką wydajność osiągną moduły fotowoltaiczne, zależy w dużej mierze od wielkości kryształów krzemu. I tu właśnie dochodzimy do tego, czym różnią się od siebie rodzaje modułów dostępnych na rynku.
Podstawowa różnica między modułami monokrystalicznymi a polikrystalicznymi zasadza się na konstrukcji pojedynczych ogniw modułów. I tak:
Dlaczego rozmiar kryształów krzemu budujących ogniwa paneli monokrystalicznych i paneli polikrystalicznych jest tak ważny? W tych pierwszych, w których kryształy mają naprawdę dużą powierzchnię, elektrony wzbudzane przez promieniowanie słoneczne mają po prostu więcej miejsca do ruchu. To sprawia, że generują energię elektryczną w większej ilości.
Różnice w budowie modułów monokrystalicznych i polikrystalicznych pociągają za sobą również dalsze konsekwencje. Oto porównanie innych cech tych komponentów instalacji fotowoltaicznej.
Co do zasady moduły monokrystaliczne są znacznie wydajniejsze i bardziej sprawne od polikrystalicznych. Jak dokładnie wyglądają liczby? Zmieniają się one z roku na rok, ponieważ na rynku pojawiają się coraz to doskonalsze technologie. Obecnie mówi się, że panele monokrystaliczne mogą osiągać wydajność na poziomie do 20, a nawet 23%. W porównaniu moduły polikrystaliczne mają ok. 14-18% wydajności. To nadal dużo, ale jednak mniej.
Ta różnica w wydajności przekłada się na efektywność paneli w stosunku do ich powierzchni. Mówiąc najprościej: do wygenerowania takiej samej mocy i ilości energii elektrycznej potrzeba mniej ogniw fotowoltaicznych monokrystalicznych niż polikrystalicznych. A zatem te pierwsze mogą zająć na dachu znacznie mniej miejsca.
Ogniwa polikrystaliczne i monokrystaliczne inaczej wyglądają. Rozpozna je nawet niewprawione oko. Polikrystaliczne moduły mają charakterystyczną, niebieską poświatę, a ich ogniwa są idealnymi kwadratami o ostrych krawędziach. Ogniwa monokrystaliczne są intensywnie czarne, a ich brzegi są delikatnie zaokrąglone. Szczególnie elegancko prezentują się moduły fotowoltaiczne typu „all black”, które mają również czarne ramki, co daje wrażenie idealnie gładkiej, połyskującej powierzchni.
Polikrystaliczne moduły są tańsze od monokrystalicznych. Różnica w ich cenie jest dość znacząca, choć trzeba pamiętać, że te drugie konkurują przede wszystkim jakością, wydajnością oraz niezawodnością, a także mniejszą ilością zajmowanego miejsca na dachu.
Chociaż zarówno moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne są wysoce odporne na działanie środowiska, w którym funkcjonują, nieco inaczej reagują na bardzo wysokie temperatury. Zasadniczo – kiedy na zewnątrz panują bardzo duże upały, z jednej strony zazwyczaj przekłada się to na intensywne nasłonecznienie, ale z drugiej… na bardzo mocne rozgrzanie modułów. W przypadku paneli polikrystalicznych może się ono bardziej odbić na spadku wydajności instalacji niż przy tych w wersji mono.
Trudno jest jednoznacznie wskazać, czy lepszym wyborem jest panel mono, czy panel poli. Wszystko zależy od warunków technicznych na danej nieruchomości oraz od tego, ile energii ma dostarczyć instalacja PV. Decyzję o tym, czy na dachu zagoszczą monokrystaliczne panele, czy te drugiego typu, warto podjąć ze specjalistami, którzy dokładnie przeliczą zapotrzebowanie budynku na energię oraz oszacują koszty i zyski.
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na moduły mono czy poli, przyjrzyj się też innym parametrom, którym się charakteryzują. Te najważniejsze to:
Obecnie coraz częściej wybierane są moduły monokrystaliczne, uznawane za wydajniejsze, odporniejsze i bardziej niezawodne. Jednak aby wybrać panele do swojej instalacji, trzeba dobrze się przyjrzeć warunkom, jakie stawia obiekt, który ma być zasilony darmowym prądem. Dlatego najlepiej podjąć decyzję po konsultacji z ekspertami.
Potrzebujesz pomocy w wyborze typu ogniw fotowoltaicznych i zaprojektowaniu całego systemu do produkcji darmowej, zielonej energii? Zgłoś się do nas. Dobierzemy odpowiednie komponenty i wykonamy prawidłowy montaż – tak, aby moc instalacji i uzysk prądu odpowiadały realnym potrzebom Twojego domu. Zadzwoń lub napisz, aby dowiedzieć się więcej.