Ulga termomodernizacyjna fotowoltaika | FlexiPower | Panele fotowoltaiczne odliczenie od podatku

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Montaż paneli fotowoltaicznych przynosi wiele korzyści Prosumentom. Możliwość korzystania z własnej energii nocą, czy w porze zimowej, to jeden z atutów takiego rozwiązania. Ponadto ciągle rosnące ceny energii elektrycznej przestają mieć znaczenie, dzięki niezależności energetycznej. Nie każdy wie, że oprócz powyższych zalet, można jeszcze odliczyć inwestycję w fotowoltaikę od podatku.

Czy fotowoltaikę można odliczyć od podatku?

Tak, instalację fotowoltaiczną można odliczyć od podatku, dzięki tzw. uldze termomodernizacyjnej. Odpis fotowoltaiki od podatku jest możliwy w najbliższym podatku PIT za rok, w którym zainwestowaliśmy w instalację PV. Inwestorzy indywidualni mogą skorzystać z dofinansowania w programie „Mój Prąd” oraz z ulgi termomodernizacyjnej – kwota odliczenia musi być pomniejszona o dotację z programu mój prąd.

Jakie są rodzaje ulg i odliczeń na fotowoltaikę?

Ulga podatkowa na fotowoltaikę występuje w formie ulgi termomodernizacyjnej. Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona 1 stycznia 2019 roku. Dotyczy ona wszystkich wydatków poniesionych na termomodernizację domu, w tym montaż instalacji PV. Przedsięwzięcie musi zostać zakończone w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej określa Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 grudnia 2018 roku poz. 2489.

Co można odliczyć od podatku

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia termomodernizacyjne domu. W tym przypadku do odpisu podlegają wydatki związane z zakupem urządzeń i usług, materiały budowlane, wraz z osprzętem.

Ulga dotyczy następujących termomodernizacji:

 • instalacja paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych
 • ocieplanie i modernizacja dachu
 • ocieplanie budynku
 • wymiana okien
 • montaż pompy ciepła
 • przyłącze do sieci gazowej i ciepłowniczej
 • dokumentacja projektowa
 • instalacja ogrzewania elektrycznego, gazowego czy olejowego
 • przebudowana, montaż wentylacji wraz z rekuperacja budynku
 • audyt energetyczny budynku

Jeśli zastanawia Cię fotowoltaika lub pompy ciepła, sprawdź możliwości, które daje FlexiPower Group. Firma oferuje kompleksowe wsparcie podczas doboru urządzeń, zarówno pomp ciepła, jak i fotowoltaiki, proponując systemy najbardziej odpowiednie do zapotrzebowania energetycznego budynku. FlexiPower Group udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji także na temat dostępnych dofinansowań i ulg, tak by Twoje zyski z odnawialnych źródeł energii były jak największe!

Zgodnie z ustawą, kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Jeżeli podatnik ma kilka budynków i w każdym z nich przeprowadza m.in. instalacje paneli fotowoltaicznych, to i tak wartość odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł za całość wykonywanych prac. Ulga dotyczy zarówno właścicieli i współwłaścicieli np. budynku mieszkalnego. Na każdego z nich przepada po 53 tys. zł odpisu od podatku dochodowego. Wartość inwestycji możemy odpisać w wymiarze płaconej skali podatkowej np. 18% lub 32 % podatku dochodowego. Jeżeli nie dokonano się całości odpisu od podatku w danym roku, to można to zrobić w sześciu kolejnych latach, począwszy od pierwszego roku po zrealizowaniu całości inwestycji.

Kto może odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby rozliczające się według dochodów skali podatkowej (18%, 32%), stosują jednolitą stawkę podatkową (19%) oraz opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z ustawą ulga przysługuje zarówno właścicielom budynku mieszkalnego, jak i współwłaścicielom (każdy może sobie odliczyć po 50% kosztów inwestycji). Odliczenie od podatku dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców, którzy są właścicielami domów jednorodzinnych, wykorzystywanych do celów mieszkaniowych.

Z ulgi termomodernizacyjnej nie mogą skorzystać:

 • najemcy
 • osoby, które dopiero budują dom
 • właściciele budynków wielorodzinnych

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku dochodowego PIT – przebieg i przykłady

W przypadku fotowoltaiki, odliczeniu od podatku podlegają wszystkie prace związane z jej montażem, czyli urządzenia fotowoltaiczne wraz z osprzętem i usługą montażu. Po zrealizowaniu przedsięwzięcia otrzymamy fakturę VAT, na której do odpisu w podatku dochodowym kwalifikuje się kwota brutto( tyle, ile zapłaciliśmy za całość) – o ile nie przekracza ona 53 tys zł.

Należy przy tym pamiętać, że wydatki na fotowoltaikę należy pomniejszyć o dotację „Mój Prąd”, która przysługuje prywatnym inwestorom, montującym mikroinstalacje o mocy od 2 kWp-10kWp.

Na dwóch przykładach pokażemy jak odliczyć ulgę na fotowoltaikę oraz ile można odliczyć za fotowoltaikę.

Przykład nr 1

Klient A założył w swoim domu instalację paneli fotowoltaicznych o mocy 9.8 kWp. Koszt inwestycji wyniósł 38 tys. zł. Zgodnie z ustawą programu „Mój Prąd” może swój wydatek na panele fotowoltaiczne pomniejszyć o 5000 zł. Zatem klient A ostatecznie wydał na instalację 33 tys. zł, po odliczeniu dotacji programu „Mój Prąd”. Klienta A obowiązuje podatek dochodowy od osób fizycznych 32%. Zatem ostateczna kwota odliczenia wynosi 33 tys. zł x 32% = 10.560,00 zł. Po odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej wynosi 22.440,00 zł.

Przykład nr 2

Klientka B zainwestowała w instalacje PV o mocy 15 kWp – koszt inwestycji wyniósł 60 tys. zł. Instalacja przekracza moc 10 kWp, w związku z tym Klientka B nie może odliczyć sobie dofinansowania „Mój Prąd”. Ale może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej do kwoty 53 tys. zł poniesionych wydatków. Klientka B również znajduje się w 32% podatku dochodowym i w tym przypadku może odpisać 53 tys. x 32% = 16.960,00 zł. W sumie koszt inwestycji wyniesie 36.040,00 zł.

Jeżeli kwota podatku jest niższa od kwoty ulgi, to możemy dokonać na fotowoltaikę zwrotu z podatku również w kolejnych latach, aż odpiszemy całość. Zgodnie z rozporządzeniem wydatki na fotowoltaikę możemy odliczyć do 6 lat począwszy od pierwszego roku po zrealizowaniu inwestycji montażu instalacji fotowoltaicznej.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

  Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

  Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
  To top