Odnawialne Źródła Energii (OZE), w postaci instalacji paneli fotowoltaicznych, coraz powszechniej wykorzystywane są w gospodarstwach domowych oraz przedsiębiorstwach jako sposób na realne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Tego typu rozwiązania nie tylko sprawdzają się na przydomowych posesjach, dachach domów wielorodzinnych, czy zakładach produkcyjnych, ale również jako generatory prądu o mocy kilku megawatów – zasilające w energię elektryczną obszar np. całej gminy, zwane farmami fotowoltaicznymi.
Farmy fotowoltaiczne (elektrownie słoneczne) pojawiają się od niedawna w naszym kraju. To dość nowy rodzaj inwestycji w Polsce. Takie elektrownie słoneczne stanowią specjalnie wydzielone obszary, na których rozlokowane są łańcuchy paneli fotowoltaicznych wraz z instalacjami inwerterów solarnych. Zamieniają one energię słoneczna w elektryczną. Produkują prąd i przesyłają do ogólnej sieci energetycznej. Zazwyczaj mają moc od 0,5 do kilku lub kilkunastu MegaWatów (MW) i zasilają w energię większe obszary np. gminy, powiatu lub regionu. Działają one tylko w dzień i wymagają magazynowania wyprodukowanej energii elektrycznej.
Farma fotowoltaiczna to panele ustawione na specjalnych konstrukcjach, podłączonych ze sobą szeregowo i równolegle. W każdym takim module znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, wykonane z materiału półprzewodnikowego. W ogniwach zachodzi zjawisko fotoelektryczne. Fotony światła słonecznego wzbudzają w ogniwach ruch elektronów, powodując tym samym powstanie napięcia elektrycznego. Moduły PV wytwarzają prąd stały, który w falowniku solarnym zamieniany jest na prąd zmienny, trafiający do sieci.
Elektrownia słoneczna ma określoną moc wytwarzania energii elektrycznej przy pełnym słońcu. Ta moc zależy od ilości zainstalowanych paneli fotowoltaicznych oraz mocy nominalnej pojedynczego modułu PV. Zatem moc farmy fotowoltaicznej stanowi sumę mocy wszystkich paneli fotowoltaicznych. Im jest ich więcej, tym większa moc jest generowana przez farmę.
W Polsce jeszcze 10 lat temu niewiele osób interesowało się farmami fotowoltaicznymi. Ówczesny koszt takiej inwestycji wynosił ok. 20 mln zł za 1 MW instalacji PV. Produkcja prądu z takiej instalacji nie była opłacalna, ponieważ była zbyt droga w porównaniu do produkcji energii z węgla. Obecnie koszty elektrowni słonecznej wynoszą ok. 3 mln zł za 1 MW. Z czasem taka inwestycja zaczęła być opłacalna, już pod koniec 2018 roku powstało ok. 600 takich farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 150 MW. Stopa zwrotu to ok. 7-9 lat – przyłączenia do energetyki elektrowni słonecznych nabierają tempa i wyprzedzają turbiny wiatrowe.
W ramach programów unijnych można otrzymać dofinansowanie nawet na poziomie 85% na budowę farmy fotowoltaicznej do produkcji energii elektrycznej, przeznaczonej na spełnianie potrzeb prywatnych firm energetycznych, czy operatorów energetycznych.
Koszty kwalifikowane projektów farm fotowoltaicznych, finansowane z funduszy unijnych i pieniędzy gminnych są następujące:
Wsparcie unijne dotyczy zarówno inwestorów prywatnych, firm, samorządów terytorialnych oraz operatorów energetycznych. Dofinansowań należy szukać w krajowych programach operacyjnych, jak i regionalnych programach operacyjnych (RPO) danego regionu. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy dane województwo przewiduje w swoim RPO dotacje na OZE.
Sprzedaż energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych jest możliwa m.in. na aukcjach OZE. To forma sprzedaży energii na rynku hurtowym. Inwestorzy posiadający farmy fotowoltaiczne mogą zgłaszać się bezpośrednio i składać swoje oferty sprzedaży. Po zatwierdzeniu oferty, podpisywana jest umowa i kontraktowana jest energia. Energię z farmy można sprzedawać bezpośrednio samorządom terytorialnym, operatorom energetycznym lub prywatnym firmom.
Obecnie funkcjonują na rynku firmy pośredniczące, które zawierają umowę z inwestorem produkującym energie elektryczną, oferując mu konkretną cenę za odsprzedaż energii lub pośrednictwo. Dzięki takiemu rozwiązaniu energia z naszej farmy może powędrować na europejskie giełdy energii lub Polską Towarową Giełdę Energii (TGE).
Korzystanie z zasobów zielonej energii coraz bardziej przekonuje Polaków do inwestowania w rozwiązania OZE. Dachy domów jednorodzinnym oraz zakładów produkcyjnych wyposażone w panele fotowoltaiczne oraz konstrukcje fotowoltaiczne, stojące obok budynków, stają się w naszym kraju już powszechnym zjawiskiem. Można śmiało powiedzieć, że fotowoltaika przeżywa obecnie dynamiczny rozwój. Dotyczy to również farm fotowoltaicznych, których budowa w naszym kraju nabiera tempa. Na rozwój elektrowni słonecznych w naszym kraju mają wpływ trzy główne czynniki:
Te zaś czynniki wpływają na mniejsze i atrakcyjniejsze koszty produkcji zielonej energii. Cena za budowę 1 MWh energii z farmy fotowoltaicznej z roku na rok jest coraz to tańsza, co zachęca do inwestowania w biznes fotowoltaiczny. Na polskim rynku powstaje coraz więcej firm zajmujących się montażem mikro, małych i dużych instalacji PV oraz farm fotowoltaicznych. Dlatego przez kolejne lata w naszym kraju możemy spodziewać się swoistego boomu na farmy fotowoltaiczne.
Zainteresowały Cię farmy fotowoltaiczne? Chcesz zacząć korzystać z energii Słońca i zależy Ci na realnych zyskach? Zainwestuj w farmę z FlexiPower Group! Oferujemy rozwiązania skrojone na miarę i zgodne z docelowym przeznaczeniem, biorąc pod uwagę wszystkie warunki i potrzeby. FlexiPower Group zapewnia kompleksowe wsparcie w doborze systemów i stworzeniu projektu, a także pomaga w ubieganiu się o dofinansowania. Firma od 12 lat montuje na terenie całej Polski systemy fotowoltaiczne z wysokiej jakości komponentów, sprawiając, że powietrze staje się coraz czystsze!
[button title=”ZAPYTAJ O OFERTĘ” link=”https://flexipowergroup.pl/formularz/” target=”” align=”” icon=”” icon_position=”” color=”” font_color=”” size=”3″ full_width=”” class=”” download=”” rel=”” onclick=””]