Magazyn energii i fotowoltaika – szykuje się udany mariaż

Nadchodzące zmiany zasad rozliczeń prosumenckich często są postrzegane jako niekorzystne. Można jednak widzieć je również jako szansę na rozwój technologii magazynowania energii, która wraz z fotowoltaiką tworzy bardzo udany duet. Według ekspertów to właśnie on stanowi szansę na prawdziwą zeroemisyjność. Wiele wskazuje na to, że już wkrótce magazyny energii staną się znacznie popularniejsze!

Ze względu na obowiązujący od 2016 roku korzystny system rozliczeń prosumenckich na zasadach net-meteringu, przydomowe magazyny energii nie były do tej pory szczególnie popularne w Polsce. Brakuje dokładnych danych co do ich ilości, ale z całą pewnością można powiedzieć, że na instalacje off-grid i hybrydowe decydowało się niewiele osób. Poza korzystnymi warunkami rozliczenia prosumenckiego inwestorów do zakupu zniechęcały ceny baterii wynoszące od kilku do nawet ponad 20 tysięcy złotych. Jest jednak szansa, że wkrótce się to zmieni, a Polacy, podobnie jak Niemcy czy Brytyjczycy, rozpoczną magazynowanie energii elektrycznej na szeroką skalę.

Nadchodzące zmiany w przepisach oznaczają, że osoby montujące instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022 nie będą mogły skorzystać ze stosowanego do tej pory net-meteringu. W zamian zaproponowano net-billing, który w praktyce oznacza mniejsze oszczędności wynikające z bycia prosumentem i dłuższy czas zwrotu nakładów na inwestycję. W tej sytuacji niezwykle korzystnym rozwiązaniem, umożliwiającym odzyskanie nadwyżek wyprodukowanego prądu nawet w ponad 90 proc., jest magazyn energii. Fotowoltaika może stać się dzięki temu również znacznie bardziej funkcjonalna. Jak to możliwe? Na czym dokładnie polega współpraca instalacji PV i magazynów energii? Czytaj dalej!

MAGAZYNOWANIE ENERGII – CO TO JEST MAGAZYN ENERGII ELEKTRYCZNEJ?

Energii elektrycznej nie da się zamknąć w pudełku w celu odłożenia na później. Jedyny sposób na jej magazynowanie to naładowanie akumulatora, który następnie może być wykorzystany do zasilania dowolnych urządzeń lub systemów. Właśnie dlatego magazyny energii do fotowoltaiki mają formę baterii.

MAGAZYN ENERGII DO FOTOWOLTAIKI – DEFINICJA MAGAZYNU ENERGII

Proces magazynowania energii polega na jej przekształceniu z dostępnego źródła i przechowywaniu w taki sposób, by było możliwe jej wykorzystanie w późniejszym terminie. Według ustawy Prawo energetyczne magazyn energii to „instalacja służąca do przechowywania energii przyłączona do sieci i mająca zdolność do dostawy energii elektrycznej do sieci”, natomiast ustawa o OZE określa go jako „wyodrębnione urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci, niepowodujących emisji będących obciążeniem dla środowiska, w sposób pozwalający co najmniej na jej częściowe odzyskanie”.

HYBRYDOWA INSTALACJA: FOTOWOLTAIKA, MAGAZYN ENERGII – SPOSÓB DZIAŁANIA KROK PO KROKU

Każda instalacja fotowoltaiczna może działać w systemie off-grid (czyli tzw. wyspowym, niepodłączonym do sieci elektroenergetycznej) lub on-grid (przyłączonym do sieci). Możliwe jest również połączenie ich zalet w instalacji hybrydowej. Składa się ona z trzech głównych elementów:

  • paneli fotowoltaicznych,
  • specjalnego inwertera hybrydowego,
  • magazynu energii (akumulatora).

Jednocześnie instalacja jest podłączona do sieci energetycznej i umożliwia oddawanie do niej powstałych nadwyżek energii.

Jak działa instalacja hybrydowa? Panele fotowoltaiczne produkują prąd, który w miarę możliwości jest wykorzystywany na bieżąco. Nadwyżki zasilają natomiast akumulator, czyli magazyn energii. Gdy ten jest maksymalnie zapełniony, prąd może być przekazany do sieci. Natomiast gdy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje, w pierwszej kolejności zużywana jest energia zmagazynowana przez akumulator, a dopiero po jej wyczerpaniu dochodzi do poboru mocy z sieci. Prosument może się więc cieszyć bardzo efektywnym wykorzystaniem wyprodukowanego przez siebie prądu, a jednocześnie bezobsługowym działaniem systemu.

Warto również zaznaczyć, że większość inwerterów hybrydowych daje możliwość wyboru trybu działania (on-grid lub off-grid). Odłączenie się od sieci energetycznej może być niezwykle pomocne w przypadku jej awarii. Dzięki temu można bowiem swobodnie korzystać z mocy zgromadzonej w magazynie energii (zasilanie awaryjne).

MAGAZYNY ENERGII – CENA MOŻE BYĆ NIŻSZA DZIĘKI DOFINANSOWANIU

Mój Prąd to niezwykle popularny program dofinansowania nowoczesnych instalacji wytwarzających energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Dotychczas zrealizowano już trzy edycje, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – do tego stopnia, że przyjmowanie wniosków trzeba było zakończyć przed czasem z powodu wyczerpania dostępnych środków. Wkrótce zadebiutować ma Mój Prąd 4.0., który poza dotacjami na instalację fotowoltaiczną ma zaoferować również dopłaty do magazynów energii! Oznacza to możliwość uzyskania większej kwoty wsparcia przy zakupie instalacji fotowoltaicznej z magazynem oraz przede wszystkim zbudowania znacznie bardziej funkcjonalnego i opłacalnego systemu pozwalającego również na zasilanie awaryjne.

Magazyny energii to najlepszy sposób na uniezależnienie się od dostaw prądu z sieci energetycznej, a więc między innymi podwyżek cen czy awarii. Dlatego możliwość ich zakupu z dotacją jest bardzo atrakcyjna – szczególnie w kontekście omówionych już zmian w przepisach, jakie czekają osoby montujące instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022 roku. Warto też wspomnieć, że dofinansowanie z programu Mój Prąd 4.0. będzie dostępne nie tylko dla właścicieli owych instalacji fotowoltaicznych, ale również dla osób, które chcą je rozbudować lub uzupełnić właśnie o magazyn energii.

MAGAZYN ENERGII DO FOTOWOLTAIKI – RODZAJE

Wybierając magazyn energii do fotowoltaiki, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego pojemność, ale również na technologię, w jakiej został wykonany. Obecnie stosuje się kilka popularnych rozwiązań, które różnią się właściwościami.

  • Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe wykorzystują nowoczesne technologie i są cenione za przyjazność środowisku. Nie zawierają bowiem np. kobaltu i nie emitują szkodliwych gazów podczas pracy. Zachowują stabilność nawet w wysokich temperaturach, są odporne na samorozładowanie i bardzo trwałe. Można je też rozładowywać niemal „do zera” bez wpływu na żywotność. Ponadto wyróżniają się wysoką sprawnością (ponad 90 proc.)
  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe wykorzystują technologię starszego typu. Są na pewno mniej sprawne i mniej trwałe, ale za to tańsze. Można je rozładowywać jedynie w ok. 50 proc. – w przeciwnym razie skraca się ich żywotność. Ich sprawność wynosi ok. 70 proc. Wymagają okresowej konserwacji (m.in. uzupełniania elektrolitu) i przechowywania w wentylowanym pomieszczeniu. Dlatego powoli ustępują miejsca nowocześniejszym magazynom energii.
  • Akumulatory litowo-jonowe należą obecnie do najpopularniejszych, ponieważ są stosunkowo trwałe i funkcjonalne. Charakteryzuje je wysoka gęstość mocy, dzięki czemu nawet magazyn energii o niewielkiej pojemności daje możliwość zasilania jednocześnie kilku odbiorników. Jednocześnie są tańsze od akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych, choć droższe od kwasowo-ołowiowych. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu magazyn energii jest wrażliwy na przeładowanie i wymaga dokładnej kontroli parametrów.

JAKI MAGAZYN ENERGII DO DOMU?

Domowy magazyn energii należy dobierać również pod kątem pojemności. Od tego zależy, ile energii elektrycznej będzie mógł jednorazowo przechować taki akumulator. Pojemność znacząco wpływa jednak również na to, ile kosztuje magazyn energii. Najlepszym wyborem jest rozwiązanie o konstrukcji modułowej, które pozwala na łatwe zwiększanie pojemności baterii zgodnie z potrzebami.

Jaka wielkość magazynu będzie odpowiednia do użytku domowego? To zależy oczywiście od średniego zapotrzebowania, a także m.in. czasu, w którym akumulator powinien zapewniać zasilanie domu. Wielu prywatnych inwestorów wybiera niewielkie pojemności – np. 5 kWh, co pozwala na zasilanie awaryjne domu przez kilka lub kilkanaście godzin, choć często nie jest to wystarczające rozwiązanie. Przy doborze parametrów należy przede wszystkim dokładnie określić własne potrzeby w zakresie zapotrzebowania na prąd.

PO CO MAGAZYNOWAĆ ENERGIĘ Z FOTOWOLTAIKI?

Czy łączenie fotowoltaiki z magazynami energii ma sens? Jak najbardziej! Po pierwsze jest to sposób na zasilanie awaryjne i utrzymanie pracy fotowoltaiki w przypadku awarii sieci. W obliczu nadchodzących zmian w przepisach będzie to również najefektywniejszy sposób na wykorzystanie wyprodukowanego przez fotowoltaikę prądu. Wykorzystanie magazynów energii, obok np. pomp ciepła czy ładowarek do samochodu elektrycznego, pozwala zwiększyć tzw. autokonsumpcję, a więc zmniejszyć ilość prądu oddawanego do zakładu energetycznego.

Cała energia przechowywana w magazynach energii może być wykorzystana przez prosumenta, bez konieczności ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Ponadto jest dostępna o dowolnej porze w potrzebnych ilościach, niezależnie od aktualnej wydajności instalacji fotowoltaicznej. Odpowiednio dobrane typ i pojemność magazynu energii zapewniają więc znacznie swobodniejsze i efektywniejsze korzystanie z prądu produkowanego przez instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu gwarantują większe oszczędności i szybszy zwrot nakładów na inwestycję.

Co trzeba uwzględnić, planując zakup magazynu energii do fotowoltaiki?

Bardzo prawdopodobne, że magazyn energii już wkrótce stanie się standardowym dodatkiem do fotowoltaiki. Zanim jednak zainwestujesz, warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które pozwolą Ci się cieszyć jego długim i wygodnym użytkowaniem. Przy zakupie na pewno trzeba uwzględnić:

  • własne zapotrzebowanie na energię elektryczną i moc instalacji fotowoltaicznej – w celu doboru odpowiedniej pojemności magazynu energii;
  • możliwość rozbudowy – łatwy w rozbudowie magazyn modułowy może być bardzo dobrym pomysłem w razie zwiększonego zapotrzebowania w przyszłości;
  • tzw. głębokość rozładowania – w przypadku niektórych akumulatorów ich rozładowanie poniżej określonego pułapu prowadzi do zmniejszania ich żywotności;
  • liczba cykli ładowania – im więcej, tym dłużej posłuży Ci dany magazyn energii;
  • możliwości zastosowania – czy jest możliwość pracy ciągłej, czy akumulator może pracować na zewnątrz (zakres temperatur), czy może współpracować z pompą ciepła lub ładowarką do samochodu elektrycznego;
  • zarządzanie – możliwość zarządzania zdalnego często okazuje się bardzo przydatna;
  • gwarancja – ile trwa i jakie warunki obejmuje;
  • cena – ile kosztuje magazyn energii.

Wszystko to sprawia, że wybór magazynu energii często nie jest łatwy. Warto poradzić się w tej materii fachowców, którzy pomogą dopasować odpowiednie rozwiązanie do Twoich potrzeb.

Magazyn energii do fotowoltaiki – co zrobić, żeby go mieć i dlaczego warto?

Myślisz o tym, aby uzupełnić swoją instalację fotowoltaiczną o magazyn energii? Wkrótce dzięki dotacjom z programu Mój Prąd będzie to jeszcze łatwiejsze i jeszcze bardziej opłacalne. Trzeba jednak wiedzieć, że nie w każdym przypadku taka rozbudowa jest łatwa. Konieczne może być przebudowanie i zoptymalizowanie całego systemu.

Dlatego też wsparcie fachowców jest nieocenione. Zapraszamy do kontaktu z FlexiPower Group, jeśli zależy Ci na kompleksowym wsparciu podczas całego procesu inwestycyjnego w instalację fotowoltaiczną lub też w magazyny energii. Zaproponujemy rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb i zadbamy o każdy aspekt inwestycji!

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top