Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną tylko wtedy, gdy dociera do nich promieniowanie słoneczne. Dlatego wiele osób obawia się o ich opłacalność w kapryśnym polskim klimacie. Okazuje się jednak, że nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające do zapewnienia wysokiej wydajności i opłacalności instalacji fotowoltaicznej. Dowiedz się więcej!
Fotowoltaika to technologia pozwalająca na przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. Nie może więc pracować bez słońca. Im wyższy poziom nasłonecznienia, tym większa efektywność paneli. Warto jednak wiedzieć, że obecnie panele fotowoltaiczne mają nowoczesne konstrukcje, dzięki czemu są bardzo skuteczne nawet przy zachmurzonym niebie. Niewielka ilość światła słonecznego przebijającego przez chmury wystarczy do uruchomienia produkcji energii elektrycznej.
Trzeba również pamiętać, że temperatura to odrębna kwestia. Dla optymalnego działania paneli fotowoltaicznych wcale nie są potrzebne upały. Co więcej, słoneczna, bezwietrzna pogoda w połączeniu z wysoką temperaturą jest niekorzystna, ponieważ może prowadzić do przegrzewania się ogniw.
Wydajność instalacji fotowoltaicznej może być różna w zależności od tego, gdzie i w jaki sposób jest zamontowana. Natężenie promieniowania słonecznego zależy bowiem od kilku czynników, takich jak:
Wbrew pozorom nasłonecznienie w Polsce sprzyja inwestycjom w instalacje fotowoltaiczne. Średnie roczne nasłonecznienie różni się w zależności od lokalizacji inwestycji, ale warunki pogodowe i klimatyczne w żadnym z obszarów kraju nie stanowią przeszkody do montażu fotowoltaiki.
Moc paneli fotowoltaicznych określa się w konkretnych warunkach, które są uznawane za optymalne do ich pracy. Są to nasłonecznienie na poziomie 1000 kWh/m2 oraz temperatura ogniwa wynosząca 25°C. Powyżej tej temperatury skuteczność funkcjonowania paneli fotowoltaicznych zaczyna spadać, dlatego wbrew obiegowej opinii kraje na południu Europy wcale nie są najkorzystniejsze dla montażu paneli fotowoltaicznych.
Średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi 1000 kWh/m2, czyli dokładnie tyle, ile przyjmuje się do testów paneli. Warto również zauważyć, że natężenie promieniowania słonecznego w naszym kraju jest bardzo podobne do natężenia odnotowywanego np. w Niemczech, gdzie przydomowe instalacje fotowoltaiczne są bardzo popularne, a odnawialne źródła energii wykorzystywane w znacznym stopniu i z wysoką skutecznością.
Nie ulega wątpliwości, że w Polsce największe natężenie promieniowania słonecznego odnotowuje się latem i to właśnie wtedy przydomowa instalacja fotowoltaiczna może pracować z największą wydajnością. W połączeniu z bardzo długim dniem sprawia to, że zwykle wtedy powstają znaczne nadwyżki energii, które pomagają pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku zimą.
Rozkład nasłonecznienia (w kWh/m2) w poszczególnych miesiącach przedstawia się następująco (średnie wartości dla Krakowa):
W sumie daje to ponad 1000 kWh/m2 (na powierzchnię horyzontalną).
Nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające do montażu fotowoltaiki w zasadzie bez względu na dokładną lokalizację. Istnieją jednak pewne obszary, które są korzystniejsze dla produkcji energii elektrycznej ze słońca. Według badań Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki najkorzystniejsze województwa do montażu instalacji fotowoltaicznych to:
Wśród najbardziej nasłonecznionych miast wymienia się natomiast:
Chcesz wiedzieć, ile energii elektrycznej możesz uzyskać z fotowoltaiki w konkretnym regionie? Pomoże Ci w tym mapa nasłonecznienia Polski. Możesz też poszukać dokładnych danych liczbowych dla swojej lokalizacji.
Więcej słonecznych dni to większa ilość promieniowania słonecznego, które może być przekształcone w energię elektryczną. Okazuje się, że ta wartość jest w zasadzie jednakowa dla całego obszaru Polski i wynosi ok. 1600 godzin, co daje 66 dni słonecznych w roku. Większość z tych dni przypada na lato, co pozwala wyprodukować duże ilości energii elektrycznej do wykorzystania w półroczu zimowym, kiedy słońca jest zdecydowanie mniej.
Nie ulega wątpliwości, że panujące w Polsce nasłonecznienie zupełnie wystarcza do tego, aby panele fotowoltaiczne były skuteczne i opłacalne. Dowodem może być coraz większa ilość zadowolonych inwestorów, którzy zdecydowali się na tę technologię. Chcesz się upewnić, że instalacja fotowoltaiczna przyniesie Ci maksymalne korzyści? Zapraszamy do współpracy z FlexiPower Group. Sprawdzimy dla Ciebie, ile energii wyprodukuje fotowoltaika, wyliczymy jej optymalną moc oraz właściwe usytuowanie paneli fotowoltaicznych. Skontaktuj się i skorzystaj z profesjonalnego wsparcia!