Odnawialne źródła energii w Polsce. Jakie są?

Odnawialne źródła energii w Polsce. Jakie są?

Kwestie związane z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla stanowią jeden z najważniejszych problemów współczesności. Nierozerwalnie jest z tym związany temat odnawialnych źródeł energii, które są szansą na bardziej ekologiczny świat. Dzięki dopracowywaniu technologii pozwalających na ich wykorzystanie, OZE stają się coraz wartościowszą alternatywą dla paliw kopalnych. Dowiedz się, jak wygląda sprawa „zielonej” energii w Polsce.

Co to są odnawialne źródła energii?

Termin „odnawialne źródła energii” często jest niejasny lub mylący. Oznacza on takie źródła, których naturalne zasoby szybko się odbudowują. Bardzo ważne jest również to, że korzystanie z nich jest względnie bezpieczne dla środowiska naturalnego i nie grozi ich deficytem.

W opozycji do OZE stoją nieodnawialne źródła energii. Określa się tak przede wszystkim paliwa kopalne (węgiel, ropę, gaz). Są to surowce, które powstawały przez bardzo długi czas, a ewentualna odbudowa ich źródeł również jest długotrwała. Ponadto z ich użytkowaniem często wiąże się negatywny wpływ na środowisko, zdrowie ludzi lub np. ekonomię.

Rodzaje energii odnawialnej w Polsce

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Polsce wzrasta. Pod koniec 2020 roku padł rekord wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym udział OZE w ogólnej produkcji energii wyniósł 40%. Mowa tu jednak o danych z jednego dnia. Średni udział energii odnawialnej w całkowitej produkcji w 2020 roku wyniósł 18%.

Wciąż jednak udział OZE w naszym kraju jest niewielki w porównaniu z większością państw europejskich czy z krajami azjatyckimi, gdzie to właśnie energii ze źródeł odnawialnych produkuje się i konsumuje najwięcej. Jakie są obecnie najpopularniejsze źródła energii w Polsce z kategorii OZE?

Wiatr – 10%

Elektrownie wiatrowe odpowiadają za produkcję 10% energii w Polsce. Powstaje ona za sprawą turbin budowanych na lądzie lub na morzu. Te drugie są wydajniejsze ze względu na stabilniejsze warunki, jednak w Polsce ich powstanie jest dopiero w planach. Póki co energię zapewniają raczej niewielkie farmy wiatrowe i pojedyncze turbiny obecne na lądzie.

Biomasa (biogaz) – 5%

Biomasa to różnego rodzaju substancje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, które podlegają procesowi biodegradacji. Po ich fermentacji uzyskuje się tzw. biogaz, który jest używany w roli biopaliwa. Biomasy najczęściej używa się do wytwarzania ciepła, jednak może również służyć do produkcji energii elektrycznej. Największy w kraju kocioł biomasowy znajduje się w Elektrowni Połaniec. Warto przy tym pamiętać, że mimo zaliczenia biomasy do źródeł odnawialnych nie jest to całkowicie ekologiczny sposób na pozyskiwanie energii. Jej spalanie generuje bowiem pyły zawieszone, które zanieczyszczają powietrze.

Woda – 2%

Elektrownie wodne wykorzystują przede wszystkim energię grawitacyjną wody (np. prąd rzeki). Możliwe jest również wykorzystanie siły prądów i pływów w morzach czy oceanach. W Polsce źródłem energii wodnej są przede wszystkim elektrownie zbiornikowe, które dzięki spiętrzeniu wód i gromadzeniu ich w zbiornikach osiągają wysokie moce oraz przepływowe lokalizowane na jazach i tamach. Wszystkie razem odpowiadają za ok. 2% rynku energii w Polsce.

Słońce – 1%

Energia słoneczna w 2020 roku odpowiadała jedynie za 1% krajowej produkcji. Warto za to wspomnieć, że to właśnie instalacji solarnych jest w naszym kraju najwięcej. To oczywiście zasługa rozwoju rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych montowanych przy domach lub firmach. Jeśli trend związany z fotowoltaiką się utrzyma, produkowany za sprawą słońca prąd na pewno będzie szybko wzrastać.

Dlaczego odnawialne źródła energii są szansą dla Polski?

Korzyści z modyfikacji polityki energetycznej Polski i nastawienia się w większej części na zużycie energii z OZE, a nie z węgla to szansa na duże korzyści w warstwie ekologicznej, ekonomiczno-społecznej i zdrowotnej. Energetyka oparta o OZE w Polsce powinna przynieść przede wszystkim:

  • zmniejszenie emisji zanieczyszczeń (poprawę jakości powietrza),
  • zmniejszenie uzależnienia od obcych źródeł energii (takich jak gaz ziemny),
  • zmniejszenie kosztów korzystania z energii,
  • zwiększenie konkurencyjności wśród dostawców energii,
  • powstanie nowych miejsc pracy, rozwój przedsiębiorstw związanych z pozyskiwaniem „zielonej” energii,
  • wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki.

Skutki wzrostu udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto są więc szeroko zakrojone.

Zalety odnawialnych źródeł energii

Zalety produkcji energii elektrycznej bazującej na OZE dotyczą nie tylko ekologii. Wśród największych plusów odnawialnych źródeł wymienia się:

  • przyjazność dla środowiska (ograniczenie emisji dwutlenku węgla),
  • ochronę zdrowia (zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery),
  • obniżkę kosztów uzyskania energii (energia z paliw kopalnych jest coraz droższa),
  • dostępność (energia słoneczna czy wiatrowa są dostępne w zasadzie wszędzie i każdy może z nich korzystać),
  • niezależność (od dostaw surowców itp.),
  • bezpieczeństwo (nie trzeba się obawiać ryzyka wyczerpania źródeł OZE).

Obecnie technologie OZE są coraz skuteczniejsze i coraz tańsze. To sprawia, że ich wykorzystanie przynosi coraz więcej korzyści.

Instalacje OZE w Twoim domu lub firmie

Chcesz mieć swój udział w rozwoju OZE w Polsce, a jednocześnie czerpać korzyści z taniej, ekologicznej energii? Sprawdź ofertę FlexiPower Group. Oferujemy oszczędne, funkcjonalne i bardzo skuteczne rozwiązania oparte o odnawialne źródła energii, m.in. panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Zapewniamy kompleksową obsługą i dobór parametrów idealnie dopasowanych do Twoich potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top