Panele fotowoltaiczne na gruncie. Zalety, koszta, formalności

Panele fotowoltaiczne na gruncie. Zalety, koszta, formalności

Panele słoneczne kojarzą się przede wszystkim z montażem na dachu. Fotowoltaika na gruncie jest zdecydowanie rzadziej spotykana, szczególnie jeśli mówimy o przydomowych mikroinstalacjach. Czy jednak oznacza to, że takie umiejscowienie jest gorsze? Niekoniecznie! Jak każde rozwiązanie, montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie ma swoje zalety i wady. Dowiedz się, czym się wyróżnia, ile kosztuje i jakie są formalności związane z taką inwestycją.

Czym różni się fotowoltaika na gruncie od instalacji na dachu?

Dach to świetne miejsce do montażu modułów fotowoltaicznych, ale nie zawsze jest to możliwe. Problemem może być np. zbyt duże nachylenie dachu (powyżej 45 stopni), jego nietypowa geometria lub zbyt duża ilość okien, które utrudniają montaż instalacji fotowoltaicznej. Na gruncie nie trzeba się obawiać tego typu ograniczeń – można samodzielnie wybrać kąt nachylenia paneli oraz ich orientację względem stron świata. Montaż wymaga w tym przypadku skonstruowania wsporników, na których następnie mocuje się moduły. Również projekt fotowoltaiki na gruncie będzie wyglądać inaczej – rzędy paneli muszą być od siebie oddalone w taki sposób, by nie rzucały na siebie wzajemnie cienia. Wszystko to sprawia, że fotowoltaika na gruncie jest droższa.

Jakich warunków wymaga instalacja fotowoltaiczna na gruncie?

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie nie zawsze będzie opłacalny czy nawet możliwy. Teren pod instalację musi spełnić kilka warunków, takich jak:

 • odpowiednia ekspozycja – najlepiej na stronę południową, południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią;
 • brak zacienienia – brak budynków czy wysokich drzew, które mogłyby rzucać cień na instalację;
 • stabilny grunt – podpory pod panele fotowoltaiczne muszą być stabilne, a więc wymagany jest odpowiedni rodzaj gleby;
 • bliskość do sieci średniego napięcia – a także brak konfliktów technicznych z przeprowadzeniem podłączenia do falownika w nieruchomości.

Warto również unikać miejsc, w których występuje wysokie ryzyko osiadania zanieczyszczeń na panelach (terenów w pobliżu drzew, kominów, ruchliwych dróg). Mogą one bowiem negatywnie wpływać na wydajność instalacji.

Jakie pozwolenia są potrzebne do paneli fotowoltaicznych na gruncie?

W większości przypadków (moc do 50 kW) fotowoltaika na gruncie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Od tej reguły są jednak wyjątki. Pozwolenie będzie konieczne, jeśli instalacja fotowoltaiczna ma być zbudowana na gruncie na obszarze wpisanym do rejestru zabytków lub wymagającym oceny pod kątem oddziaływania na środowisko naturalne czy też na obszar Natura 2000.

Może być jednak konieczne uzyskanie uzgodnień projektu z:

 • wymaganiami planu miejscowego lub warunkami zabudowy, jeśli jakie obowiązują w danym miejscu,
 • wymaganiami ochrony przeciwpożarowej (dla instalacji większych niż 6,5 kW).

Poza tym jednak montaż fotowoltaiki o mocy do 50 kW nie wymaga zbyt wielu formalności.

Zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie ma pewne ważne zalety. Wśród nich najważniejsze to:

 • możliwość optymalnego ustawienia paneli – o ile teren spełnia wymienione powyżej warunki, można na nim zamontować panele fotowoltaiczne w taki sposób, by produkowały energię z maksymalną wydajnością;
 • lepsze chłodzenie – wysokie temperatury obniżają wydajność fotowoltaiki, a panele słoneczne zamontowane na gruncie mają w naturalny sposób zapewnioną lepszą wentylację;
 • brak ingerencji w konstrukcję i wygląd dachu – to szczególnie ważne, jeśli np. zainwestowałeś niedawno w drogą i elegancką dachówkę;
 • łatwiejszy dostęp – panele fotowoltaiczne trzeba czasami wyczyścić z kurzu czy liści lub usunąć z nich zalegający śnieg; w przypadku montażu na ziemi jest to znacznie łatwiejsze;
 • możliwość wykorzystania gruntów niskiej jakości – jeśli dysponujesz nieużytkami lub innym terenem, który stoi odłogiem, panele fotowoltaiczne na ziemi pomogą go wykorzystać i sprawić, aby pracował na Twoją korzyść.

To dlatego w wielu przypadkach warto rozważyć właśnie panele fotowoltaiczne na gruncie!

Wady instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Oczywiście panele fotowoltaiczne montowane na gruncie to nie rozwiązanie idealne. Wśród ich wad najczęściej wymienia się:

 • wyższe koszty – materiały i montaż podpór pod instalację fotowoltaiczną znacząco zwiększają koszt budowy;
 • zajęcie przestrzeni – instalacje fotowoltaiczne na gruncie zajmują sporo miejsca ze względu na konieczność określonego rozmieszczenia paneli; a zatem mogą „zabrać” np. znaczną część przydomowego ogrodu;
 • ryzyko uszkodzenia lub kradzieży – jest ono niewielkie, ale na pewno wyższe w przypadku instalacji fotowoltaicznych na gruncie;
 • trudność uzyskania optymalnego nasłonecznienia – przy większości działek znajdują się drzewa lub budynki, które mogą rzucać cień na panele; na dachu znacznie łatwiej uniknąć zacienienia.

Łatwo więc zauważyć, że miejsce montażu fotowoltaiki powinno być przede wszystkim uzależnione od indywidualnych uwarunkowań działki oraz potrzeb inwestora.

Fotowoltaika na dachu czy na ziemi? Czym się kierować?

Co wybrać? Biorąc pod uwagę zalety i wady obu rodzajów instalacji, nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy większe korzyści da montaż fotowoltaiki na gruncie, czy na dachu. Należy się kierować przede wszystkim parametrami dachu i działki. Jeśli dach budynku jest nietypowy, nieduży, ma skomplikowaną geometrię lub nie pozwala na ustawienie paneli pod optymalnym kątem wynoszącym ok. 20-30 stopni, warto rozważyć montaż paneli słonecznych na gruncie. Należy jednak również wziąć pod uwagę parametry działki. Fotowoltaika wymaga bowiem dość dużej, niezacienionej powierzchni. Kartą przetargową dla wielu osób mogą być również koszty konstrukcji.

Fotowoltaika na dachu i na gruncie – różnice w kosztach

Instalacja fotowoltaiki na gruncie jest droższa ze względu na konieczność budowy podpór, które zapewnią optymalny kąt nachylenia powierzchni paneli. Różnice w cenie mogą być różne, jednak szacunkowo można przyjąć, że będzie to kilkanaście procent. Zależą one od rodzaju instalacji oraz sposobu montażu wsporników w podłożu. Jeśli jednak gruntowa instalacja ma zapewniać wyższy uzysk energii, zdecydowanie warto ponieść dodatkowe wydatki. Wówczas bowiem będzie można uzyskać wyższe oszczędności podczas użytkowania.

Instalacje fotowoltaiczne na dachu i na gruncie – FlexiPower Group

Nie musisz sam się zastanawiać, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne i jak dobrać ich parametry czy umiejscowienie. Jeśli interesuje Cię korzystanie z paneli słonecznych w domu lub firmie, skontaktuj się z ekspertami, czyli FlexiPower Group. Przeanalizujemy dla Ciebie wszystkie możliwości i wybierzemy optymalne rozwiązanie, a następnie zajmiemy się kompleksową realizacją projektu. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

  Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

  Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
  To top