Ogrzewanie gazem czy pompą ciepła – co wybrać?

Ogrzewanie gazem czy pompą ciepła – co wybrać?

Koszty ogrzewania budynku są jednymi z najwyższych związanych z jego eksploatacją. Dlatego wybór źródła, z którego będzie czerpana energia cieplna, jest kluczową decyzją podczas projektowania i budowy domu. Obecnie inwestorzy stają coraz częściej przed wyborem: gaz czy pompa ciepła. Jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań? Co wybrać? Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Ogrzewanie domu –jak wybrać najlepsze?

Wybór odpowiedniej technologii ogrzewania domu należy rozpatrywać w trzech kluczowych aspektach:

  • ekonomii – a więc całkowitych kosztów inwestycji. Warto na nie spojrzeć długofalowo, nie tylko w kontekście jednorazowego wydatku, ale i późniejszych opłat za eksploatację,
  • komfortu obsługi – obecnie promuje się przede wszystkim bezobsługowe systemy ogrzewania, które wymagają od użytkownika minimum wkładu pracy, a jednocześnie są mało podatne na awarie,
  • ekologii – współcześnie odchodzi się już od energii cieplnej generowanej z nieodnawialnych źródeł, które generują zanieczyszczenia pogarszające jakość powietrza.

Z tych powodów warto przyjrzeć się bliżej właśnie dwóm wskazanym rozwiązaniom w zakresie produkcji ciepła, tj. możliwości ogrzewania pompą oraz inwestycji w przyłącze gazowe.

Jak działa kocioł na gaz płynny?

Przy wyborze ogrzewania gazowego urządzeniem odpowiedzialnym za generowanie ciepła jest specjalny kocioł. Sama instalacja wymaga zaś podłączenia do sieci gazowniczej. Konieczne jest również stworzenie kotłowni, jej wentylacji, a także szachtu do odprowadzania spalin powstałych podczas przetwarzania gazu (chyba że to kocioł kondensacyjny, którego eksploatacja nie wymaga tego ostatniego elementu).

Nowoczesne kotły na gaz pracują bezobsługowo i są bardzo wydajne. Z powodzeniem poradzą sobie z podgrzaniem ciepłej wody użytkowej, jak również zasilą ogrzewanie podłogowe lub inne źródła ciepła w budynku.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, które pozwala na uzyskanie czystej, ekologicznej energii cieplnej. Jej zadaniem jest pozyskanie ciepła z otoczenia, tj. z gruntu, powietrza lub wody i przekazanie jej do instalacji grzewczej w budynku. Ta instalacja może służyć do zasilania całego systemu grzewczego budynku lub jedynie do podgrzewu CWU, choć to drugie rozwiązanie jest wybierane rzadziej.

Pompa do pracy potrzebuje energii elektrycznej – jest niezbędna do „przepompowania” ciepła do instalacji. Warto jednak wiedzieć, że to urządzenie ma znacznie wyższą wydajność niż ogrzewanie prądem – stosunek energii elektrycznej do energii wytworzonej wynosi nawet 4, co oznacza, że na każdy 1 kW energii pobranej pompa może wygenerować nawet ponad 4 kW ciepła.

Pompa powietrze-woda czy powietrze-grunt?

Istnieją różne technologie pracy pomp ciepła. Najwydajniejsze ze wszystkich są pompy gruntowe – pozwalają one na pobieranie ciepła z gruntu, a energia geotermalna jest bardzo stabilna. Dzieje się tak, ponieważ elementy instalacji trafiają nawet na ok. 100 m w głąb ziemi, przez co nie zagrażają im np. przymrozki. Problem jednak w tym, że montaż takiego urządzenia jest bardzo kosztowny, co wynika z konieczności wykonania głębokich i bardzo precyzyjnych odwiertów.

Z tego powodu znacznie większą popularnością w Polsce cieszą się pompy powietrzne. One umożliwiają pobór ciepła, jak można się domyślić, właśnie z powietrza. I choć korzystanie z tego źródła energii wiąże się z mniejszą stabilnością, pompa będzie pracowała wydajnie nawet w kilkunastostopniowym mrozie. Jednocześnie koszt inwestycji w ich montaż jest niższy.

Pompa ciepła czy ogrzewanie na gaz?

Które z opisanych powyżej rozwiązań jest korzystniejsze dla inwestora? Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie są wady i zalety obu technologii w kilku aspektach.

Wygoda obsługi

Zarówno pompa ciepła, jak również kocioł na gaz to urządzenia bezobsługowe – obie technologie pracują cicho i zapewniają użytkownikom budynku wysoki komfort. Trzeba jednak pamiętać, że pompa ciepła sprawdza się nie tylko zimą, ale również latem – gdy panują upały, można ją wykorzystać z myślą o schładzaniu budynku.

Koszt, z jakim wiąże się inwestycja

Chociaż w teorii może się wydawać, że ogrzewanie na gaz wymaga mniejszego wydatku inwestycyjnego, w praktyce różnice, przy wyborze pompy powietrze-woda, są nieznaczne. Trzeba pamiętać, że:

  • ogrzewanie na gaz wymaga przyłączenia do zasobów miejskich, przez co trzeba wykonać projekt, zdobyć pozwolenie, sporządzić dokumentację geodezyjną i wybudować kotłownię,
  • instalacja powietrznej pompy ciepła nie wymaga wykonywania odwiertów ani innych wysoce inwazyjnych prac – dodatkowe koszty generuje wentylacja oraz cena montażu.

Dlatego różnice w początkowym wydatku mogą wynieść tylko kilka tysięcy złotych, co w perspektywie dalszej eksploatacji jest niewielką kwotą.

Eksploatacja

Praca pompy ciepła to mniejszy wydatek niż koszty ogrzewania gazem – nawet przy założeniu, że system pracuje bez wsparcia fotowoltaiki. Trzeba pamiętać, że wydatki przy pompie sprowadzają się głównie do kosztów zasilania pracy urządzenia energią elektryczną. Ta zaś może być generowana przez panele słoneczne, co znacznie redukuje ostateczną sumę.

W przypadku ogrzewania na gaz użytkownik jest uzależniony od narzucanych odgórnie cen za wykorzystywane paliwo. Można się spodziewać, że w kolejnych latach będą one coraz wyższe, co oznacza, że kwota wydawana rocznie na gaz zacznie rosnąć.

Jak pokazuje powyższa analiza, oba rodzaje ogrzewania niosą za sobą określone korzyści. Jednak w długofalowej perspektywie pompa ciepła zdaje się być rozwiązaniem rozsądniejszym pod względem finansowym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła, skontaktuj się z naszym doradcą i zapytaj o wycenę.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top