W jaki sposób wybierać panele fotowoltaiczne?

W jaki sposób wybierać panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to nowoczesny sposób na dostarczenie energii elektrycznej do domu, firmy czy gospodarstwa rolnego. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał tego rozwiązania, trzeba bardzo precyzyjnie dobrać poszczególne komponenty systemu. Pojawia się więc pytanie: jakie panele fotowoltaiczne wybrać, aby być zadowolonym z efektu działania instalacji PV? Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować przy podejmowaniu decyzji.

Dlaczego odpowiednie panele fotowoltaiczne są tak ważne?

Instalacja fotowoltaiczna to system, którego zadaniem jest produkcja energii elektrycznej na bazie promieniowania słonecznego. Są dwa kluczowe komponenty tego systemu. Pierwszym jest falownik, który przetwarza prąd stały w zmienny, o parametrach takich, jakie ma energia z sieci energetycznej. Drugim zaś moduły fotowoltaiczne. To one wytwarzają energię, która ulega przetworzeniu.

Od tego, jak pracują poszczególne ogniwa fotowoltaiczne i całe moduły, jest uzależniona praca całej instalacji. Dlatego nie można sobie pozwolić na przypadkowy wybór – zarówno pod względem parametrów związanych z mocą, jak i samą technologią wykonania. A co wziąć pod uwagę? Oto przegląd najważniejszych wyznaczników.

Moc paneli fotowoltaicznych

To parametr, który określa, ile prądu jest w stanie wytworzyć jeden moduł. Ten parametr jest istotny podczas wymiarowania systemu, a więc dobierania liczby modułów do tego, jaka jest łączna wymagana moc systemu PV. A ta powinna być dostosowana do zapotrzebowania budynku na elektryczność – zarówno obecne, jak i przyszłe. Warto pamiętać, że w tym kontekście nie ma lepszych i gorszych rozwiązań – to, jakie panele słoneczne zostaną dobrane do instalacji fotowoltaicznej pod kątem mocy, jest uzależnione od oczekiwań co do produkcji energii.

Tolerancja mocy paneli fotowoltaicznych

Z kwestią mocy jest związany jeszcze jeden, dość istotny parametr – chodzi o jej stopień tolerancji. Tym pojęciem określa się dopuszczalne odchylenie rzeczywistej wartości mocy generowanej przez ogniwa fotowoltaiczne w stosunku do tej wskazanej przez producenta. Tolerancja może być:

  • ujemna – kiedy mowa o odchyleniach w dół, a więc o tym, że producent dopuszcza słabszą pracę paneli niż ta obiecywana,
  • dodatnia – gdy wytwórca wskazuje, że ogniwa mogą wytwarzać więcej prądu niż jest to zakładane.

Jak można się domyślić, dodatnia tolerancja mocy jest jak najbardziej pożądana, za to jeśli w parametrach jest informacja o ujemnej, w głowie inwestora powinna się zapalić lampka ostrzegawcza.

Wydajność paneli słonecznych

Wydajność nie jest tym samym co moc, mimo że laikowi te pojęcia mogą wydać się pokrewne. Wydajność oznacza jednak coś innego: chodzi o to, jak efektywnie dane ogniwa fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Im wyższa wydajność, tym lepszy jest stosunek wielkości modułu do ilości wytworzonego prądu. W praktyce moduły o najwyższej sprawności dają znacznie więcej mocy przy mniejszej powierzchni.

Jakie moduły fotowoltaiczne są najbardziej wydajne? Są to nowocześniejsze modele, czyli moduły monokrystaliczne. W nich poszczególne ogniwa powstają z jednego monokryształu krzemu.

Odporność na temperaturę

Każdy panel fotowoltaiczny pracuje wyeksponowany na działanie promieni słonecznych. Jak wiadomo, są one również źródłem energii cieplnej, co prowadzi do powstania wysokiej temperatury. Nie sprzyja ona maksymalnej wydajności ogniw fotowoltaicznych. Dlatego, wybierając moduły, warto zwrócić uwagę na to, jaka jest ich sprawność w realnych warunkach użytkowania (NOCT), które odbiegają od standardowych parametrów, w których są testowane ogniwa (STC). W kontekście NOCT podaje się wartości związane z wydajnością w temperaturze powietrza 25 stopni Celsjusza. Warto postawić na te moduły, które mają najniższy współczynnik strat temperaturowych Pmax.

W tym kontekście najlepiej sprawdzają się moduły monokrystaliczne oraz te wykorzystujące technologię PERC, która obniża temperaturę pracy ogniwa.

Względna sprawność w warunkach niskiego nasłonecznienia

Efektywność pracy paneli fotowoltaicznych jest uzależniona od tego, z jaką intensywnością świeci słońce. O ile latem często pojawiają się nadwyżki prądu, o tyle w okresie jesienno-zimowym słońce dostarcza już nie ok. 1000 W/m2, jak w lipcu czy sierpniu, ale 200-600 W/m2. Panele muszą również w tym okresie zachować wysoką sprawność. Wartości, jakich powinieneś oczekiwać, to wydajność na poziomie minimum 94% przy 200 W/m2. Dzięki temu możesz się spodziewać maksimum oszczędności.

Gwarancja produktu

Zakup paneli to inwestycja na 25-30 lat. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak wyglądają warunki gwarancji. Warto sprawdzić przede wszystkim, na ile lat jest udzielana i na które elementy systemu, a także, jak wyglądają warunki wykonania napraw gwarancyjnych oraz czy w Polsce działają autoryzowane serwisy.

Marka

Czy wybierając najlepsze moduły fotowoltaiczne, warto kierować się marką? Istnieje wielu producentów, którzy oferują wysokiej jakości moduły. Najważniejsze, aby były to urządzenia, które spełniają europejskie standardy jakości i bezpieczeństwa oraz są polecane przez ekspertów. Pamiętaj: za najlepsze technologie warto zapłacić czasami nieco więcej.

W trudnych warunkach, np. przy ryzyku zacienienia, a także przy dużych wahaniach temperatury czy dużym zasoleniu warto zwrócić uwagę na przykład na najnowsze moduły N-TYPE, produkowane przez Jinko Solar. Wykorzystane w nich zaawansowane technologie, takie jak Tiling Ribbon (czyli ułożenie ogniw na zakładkę), wieloprzewodowe połączenia komórkowe oraz folia PVF TEDLAR sprawiają, że są one absolutnie bezkonkurencyjne. Sprawdzają się w wymagającym środowisku pracy, charakteryzują się dużą wydajnością i niezawodnością. W 2020 roku FlexiPower zostało oficjalnym dystrybutorem tych urządzeń.

A zatem w jakie moduły PV wyposażyć swój dom czy firmę? Swoją decyzję najlepiej skonsultować ze specjalistami, którzy zajmą się zaprojektowaniem całego systemu oraz jego montażem. Potrzebujesz pomocy? Zapraszamy do współpracy!

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top