Panele słoneczne kojarzą się przede wszystkim z montażem na dachu. Fotowoltaika na gruncie jest zdecydowanie rzadziej spotykana, szczególnie jeśli mówimy o przydomowych mikroinstalacjach. Czy jednak oznacza to, że takie umiejscowienie jest gorsze? Niekoniecznie! Jak każde rozwiązanie, montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie ma swoje zalety i wady. Dowiedz się, czym się wyróżnia, ile kosztuje i jakie są formalności związane z taką inwestycją.
Dach to świetne miejsce do montażu modułów fotowoltaicznych, ale nie zawsze jest to możliwe. Problemem może być np. zbyt duże nachylenie dachu (powyżej 45 stopni), jego nietypowa geometria lub zbyt duża ilość okien, które utrudniają montaż instalacji fotowoltaicznej. Na gruncie nie trzeba się obawiać tego typu ograniczeń – można samodzielnie wybrać kąt nachylenia paneli oraz ich orientację względem stron świata. Montaż wymaga w tym przypadku skonstruowania wsporników, na których następnie mocuje się moduły. Również projekt fotowoltaiki na gruncie będzie wyglądać inaczej – rzędy paneli muszą być od siebie oddalone w taki sposób, by nie rzucały na siebie wzajemnie cienia. Wszystko to sprawia, że fotowoltaika na gruncie jest droższa.
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie nie zawsze będzie opłacalny czy nawet możliwy. Teren pod instalację musi spełnić kilka warunków, takich jak:
Warto również unikać miejsc, w których występuje wysokie ryzyko osiadania zanieczyszczeń na panelach (terenów w pobliżu drzew, kominów, ruchliwych dróg). Mogą one bowiem negatywnie wpływać na wydajność instalacji.
W większości przypadków (moc do 50 kW) fotowoltaika na gruncie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Od tej reguły są jednak wyjątki. Pozwolenie będzie konieczne, jeśli instalacja fotowoltaiczna ma być zbudowana na gruncie na obszarze wpisanym do rejestru zabytków lub wymagającym oceny pod kątem oddziaływania na środowisko naturalne czy też na obszar Natura 2000.
Może być jednak konieczne uzyskanie uzgodnień projektu z:
Poza tym jednak montaż fotowoltaiki o mocy do 50 kW nie wymaga zbyt wielu formalności.
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie ma pewne ważne zalety. Wśród nich najważniejsze to:
To dlatego w wielu przypadkach warto rozważyć właśnie panele fotowoltaiczne na gruncie!
Oczywiście panele fotowoltaiczne montowane na gruncie to nie rozwiązanie idealne. Wśród ich wad najczęściej wymienia się:
Łatwo więc zauważyć, że miejsce montażu fotowoltaiki powinno być przede wszystkim uzależnione od indywidualnych uwarunkowań działki oraz potrzeb inwestora.
Co wybrać? Biorąc pod uwagę zalety i wady obu rodzajów instalacji, nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy większe korzyści da montaż fotowoltaiki na gruncie, czy na dachu. Należy się kierować przede wszystkim parametrami dachu i działki. Jeśli dach budynku jest nietypowy, nieduży, ma skomplikowaną geometrię lub nie pozwala na ustawienie paneli pod optymalnym kątem wynoszącym ok. 20-30 stopni, warto rozważyć montaż paneli słonecznych na gruncie. Należy jednak również wziąć pod uwagę parametry działki. Fotowoltaika wymaga bowiem dość dużej, niezacienionej powierzchni. Kartą przetargową dla wielu osób mogą być również koszty konstrukcji.
Instalacja fotowoltaiki na gruncie jest droższa ze względu na konieczność budowy podpór, które zapewnią optymalny kąt nachylenia powierzchni paneli. Różnice w cenie mogą być różne, jednak szacunkowo można przyjąć, że będzie to kilkanaście procent. Zależą one od rodzaju instalacji oraz sposobu montażu wsporników w podłożu. Jeśli jednak gruntowa instalacja ma zapewniać wyższy uzysk energii, zdecydowanie warto ponieść dodatkowe wydatki. Wówczas bowiem będzie można uzyskać wyższe oszczędności podczas użytkowania.
Nie musisz sam się zastanawiać, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne i jak dobrać ich parametry czy umiejscowienie. Jeśli interesuje Cię korzystanie z paneli słonecznych w domu lub firmie, skontaktuj się z ekspertami, czyli FlexiPower Group. Przeanalizujemy dla Ciebie wszystkie możliwości i wybierzemy optymalne rozwiązanie, a następnie zajmiemy się kompleksową realizacją projektu. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej.