Pod jakim kątem powinny być ustawione panele fotowoltaiczne?

Pod jakim kątem powinny być ustawione panele fotowoltaiczne?

Nawet najlepsze panele fotowoltaiczne nie mogą wydajnie pracować, jeśli nie są odpowiednio zamontowane. Przede wszystkim muszą być ustawione tak, aby miały zapewnione optymalne nasłonecznienie. Niezwykle ważny jest również kąt nachylenia modułów, który powinien być dobierany zgodnie z ruchami słońca w danej szerokości geograficznej. Jak powinno wyglądać optymalne ustawienie i nachylenie paneli?

Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych – dlaczego jest tak ważny?

Miejsce i sposób montażu instalacji fotowoltaicznej mają ogromne znaczenie. Jeśli nie zastanowisz się zawczasu nad tą kwestią, możesz się poważnie rozczarować już po zakupie. Maksymalny uzysk energii z modułów jest bowiem niemożliwy, jeśli nie będą one odpowiednio nasłonecznione. Im więcej promieni słonecznych dociera do ogniw, tym wyższa jest ich wydajność. Jakiekolwiek zacienienie znacznie obniża produkcję prądu dla całego modułu, chyba że zamontuje się przy nim tzw. optymalizator mocy.

Ekspozycja na słońce powinna trwać jak najdłużej w ciągu dnia i być jak najbardziej intensywna. To dlatego znaczenie ma nie tylko kierunek, w jakim zwrócone są panele, ale również ich nachylenie.

Jaki kąt paneli fotowoltaicznych zastosować?

Optymalny kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych w danym miejscu zależy przede wszystkim od szerokości geograficznej. Słońce porusza się bowiem zupełnie inaczej w Polsce niż np. na równiku. Różnice w tym przypadku są dość duże, ale odpowiednie nachylenie paneli różni się nawet pomiędzy północną a południową Polską. Na północy za optymalne nachylenie modułów uznaje się 25-40 stopni, natomiast na południu 20-30 stopni. Im bliżej równika, tym wyżej wędruje bowiem słońce.

Oczywiście sytuacja wygląda zupełnie inaczej w zależności od pory roku. Latem, kiedy słońce znajduje się wysoko nad horyzontem, optymalnym może okazać się niemal płaskie ustawienie paneli. Zdarza się niekiedy w domkach letniskowych lub innych miejscach, w których właścicielowi zależy na produkcji prądu głównie podczas ciepłych miesięcy, stosuje się nachylenie paneli rzędu jedynie 10-15 stopni. Zimą wznosi się znacznie niżej, dlatego wówczas korzystne może być ustawienie pod kątem nawet 60 stopni. Różnice roczne są na tyle duże, że aby uzyskać maksymalną wydajność instalacji, najlepiej byłoby zamontować panele na ruchomych stelażach dostosowujących się do pory roku. Jest to jednak kosztowna inwestycja, nieopłacalna w warunkach domowych. Dlatego zwykle stosuje się ok. 30-stopniowe nachylenie, które pozwala zachować sprawność fotowoltaiki przez cały rok. To często stosowany kąt nachylenia dachu, co ułatwia montaż.

Kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych

Bardzo ważne jest również ustawienie modułów fotowoltaicznych względem stron świata. Najbardziej intuicyjne i najczęściej stosowane jest ustawienie na południe. Bardzo dobrze sprawdza się również ustawienie na południowy wschód lub południowy zachód. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych zarówno latem, jak i zimą.

Niekiedy montuje się instalacje fotowoltaiczne w kierunku wschodnio-zachodnim (pod kątem nachylenia 30 stopni). Trzeba się jednak wówczas liczyć z mniejszym uzyskiem energii (nawet o ok. 15%). Atutem tego rozwiązania jest jednak dłuższa ekspozycja na promienie słoneczne, co ułatwia bieżące wykorzystanie produkowanego prądu.

Montaż paneli fotowoltaicznych – na gruncie czy na dachu?

Najczęściej wybieranym miejscem na montaż paneli fotowoltaicznych jest dach budynku. To sposób na efektywne wykorzystanie jego powierzchni. Jednocześnie takie umiejscowienie zmniejsza ryzyko zacienienia. Jeśli kąt nachylenia dachu wynosi ok. 30 stopni, znacząco ułatwia to montaż. Nie zawsze jednak jest to łatwe. Niekiedy kierunek ustawienia połaci dachowych jest niekorzystny, innym razem to kąt nachylenia dachu może utrudniać montaż instalacji. Tak jest np. w przypadku domów, których dach ma nachylenie 45 stopni lub większe.

Alternatywą jest montaż na gruncie. Wówczas można dowolnie dobrać odpowiedni kierunek oraz nachylenie modułów, budując specjalne wsporniki. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie nie zawsze jest jednak możliwy czy korzystny. W tym przypadku problemem może być przede wszystkim zacienienie. Jeśli działka jest położona wśród gęstej zabudowy czy wysokiej roślinności, uzyskanie odpowiedniej wydajności instalacji może być niemożliwe. Ponadto lokalizacja modułów na gruncie wymaga sporych ilości miejsca.

Jak zadbać o optymalne nachylenie paneli? Zaufaj ekspertom z FlexiPower Group

Jedyny sposób na wysoką wydajność instalacji fotowoltaicznej to dobrze dobrane panele, które zostaną odpowiednio zamontowane. Dlatego właśnie w tych kwestiach warto zdać się na ekspertów. Czynników decydujących o tym, jakie umiejscowienie i nachylenie paneli będą odpowiednie, jest naprawdę dużo. Dlatego trudno ocenić sytuację samodzielnie, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Najlepiej zdecydować się na kompleksowe rozwiązanie obejmujące nie tylko sprzedaż paneli fotowoltaicznych, ale przede wszystkim doradztwo przy ich wyborze oraz profesjonalny projekt i montaż.

Z takiej usługi możesz skorzystać we FlexiPower Group. Jako firma, która montuje instalacje fotowoltaiczne od wielu lat, możemy się pochwalić ogromnym doświadczeniem i wiedzą. Chętnie pomożemy Ci w czerpaniu korzyści z fotowoltaiki.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top