Zainteresowanie fotowoltaiką w Polce nieustannie rośnie, zdarzają się nadal osoby, które obawiają się o sprawność ogniw fotowoltaicznych zimą. Nietrudno się temu dziwić – zdarzają się przecież nawet całe tygodnie, kiedy słońca jest jak na lekarstwo, a gdy już się pojawia, bardzo szybko znika za horyzontem. Jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych w okresie zimowym oraz w pochmurne dni? Czy ich montaż w Polsce faktycznie się opłaca?
Panele fotowoltaiczne działają wtedy, gdy padają na nie promienie słoneczne. Im więcej promieniowania słonecznego, tym więcej wyprodukowanej energii. Co jednak istotne, panele słoneczne mogą być efektywne nie tylko w pełnym słońcu. Pewna ilość promieniowania przebija bowiem przez chmury, dlatego zwykle w ciągu dnia są w stanie wytwarzać pewne ilości prądu, nawet przy niepogodzie. Instalacja fotowoltaiczna nie działa tylko w dwóch sytuacjach:
Ponadto na sprawność paneli fotowoltaicznych wpływa wiele czynników. Bardzo ważna jest ich konstrukcja i sposób wykonania, ale to zaledwie początek. Na ilość uzyskiwanej energii wpływają również:
W związku z tym, że panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni, wytwarzają określone ilości energii elektrycznej nawet w okresie zimowym. Otrzymują wówczas znacznie mniej promieniowania słonecznego, ale często może być ona przetwarzana na prąd z nieco większą efektywnością. To dlatego, że panelom zdecydowanie nie służą wysokie temperatury – w lecie, gdy przekraczają one 25° C, produkcja energii elektrycznej odbywa się z nieco mniejszą efektywnością. W związku z tym w słoneczne zimowe dni można liczyć na całkiem dużą sprawność instalacji fotowoltaicznej.
Należy pamiętać, że zimą można odebrać energię elektryczną z nadwyżek wyprodukowanych latem, zgodnie z umową prosumencką podpisaną z dostawcą prądu. To dlatego montaż paneli fotowoltaicznych jest tak opłacalny – również w Polsce!
Jedynym poważnym zagrożeniem dla sprawności instalacji fotowoltaicznej zimą jest zalegający na niej śnieg. Niekiedy pod wpływem promieni słonecznych topi się sam. W jego samoczynnym usuwaniu pomoże również odpowiedni kąt nachylenia paneli. Czasami jest go jednak zbyt dużo i konieczne jest odśnieżenie instalacji. Wówczas ogniwa fotowoltaiczne na pewno będą pracować, nawet jeśli niebo jest zachmurzone. Mróz nie stanowi przeszkody dla paneli słonecznych. Tak jak wspomniano wcześniej, wrogiem ich wydajnej pracy są jedynie wysokie temperatury. Nowoczesna fotowoltaika jest odporna nawet na temperatury sięgające -40 stopni Celsjusza.
Jak to wszystko przekłada się na konkretne liczby? Oceniając opłacalność montażu instalacji fotowoltaicznej, należy przede wszystkim brać pod uwagę roczny bilans energetyczny. Możliwość oddawania nadwyżek wyprodukowanego prądu do sieci, a następnie ich odbierania, gdy są potrzebne, sprawia, że sprawność paneli fotowoltaicznych zimą nie ma tak dużego znaczenia, o ile latem wyprodukuje się wystarczająco dużo energii. Dlatego też niezwykle istotny jest odpowiedni dobór instalacji, jej mocy i sprawności. Bardzo ważne jest również to, jak i gdzie zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. Właściwe decyzje pozwolą cieszyć się z darmowej energii przez cały rok i obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%.
Należy wziąć pod uwagę, że latem instalacja o mocy 1 kWp może wyprodukować do około 180 kWh energii w ciągu miesiąca. Zimą liczba ta drastycznie spada. Podczas najkrótszych dni – czyli w grudniu i w styczniu – można liczyć jedynie na 20 do 30 kWh. W lutym liczba ta wzrasta już do ok. 60 kWh. Wszystko zależy jednak oczywiście od dokładnej szerokości geograficznej, w której działa instalacja, a także od miejsca i sposobu jej montażu.
Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od stopnia nasłonecznienia paneli. Pracują one jednak przez cały rok – również w okresie zimowym, korzystając z niewielkich ilości słońca przebijającego się przez chmury. Tak naprawdę „złymi” miesiącami dla polskich instalacji fotowoltaicznych są jedynie grudzień i styczeń – wówczas zapotrzebowanie na prąd jest największe, a ogniwa fotowoltaiczne produkują go najmniej. Dzięki umowie prosumenckiej możliwe jest jednak korzystanie z nadwyżek odprowadzonych do sieci energetycznej latem. W efekcie roczny bilans związany z korzystaniem z fotowoltaiki może być bardzo opłacalny.
Kluczem do efektywnego korzystania z paneli fotowoltaicznych w zimie i w lecie jest odpowiedni dobór oraz montaż instalacji. Warto zaufać w tym zakresie ekspertom – najlepiej takim, którzy mogą się pochwalić bogatym doświadczeniem. Jeśli myślisz o budowie własnej instalacji, sprawdź ofertę FlexiPower Group lub skontaktuj się z naszymi przedstawicielami. Zadbamy o to, byś był zadowolony!