Rodzaje pomp ciepła – wybierz najlepszą dla siebie i ogrzewaj taniej dom

Przy rosnących cenach paliw kopalnych, a tym samym energii elektrycznej, koszty utrzymania domu jednorodzinnego czy firmy są coraz trudniejsze do zaakceptowania. Coraz więcej osób decyduje się więc na alternatywne rozwiązania, a wśród nich na odnawialne źródła energii, które nie tylko pozwalają na obniżenie rachunków, ale także wywierają pozytywny wpływ na środowisko. Do takich rozwiązań należą między innymi służące do ogrzewania domów pompy ciepła. Chcesz zamontować pompę ciepła w swoim domu? Nasi profesjonaliści doradzą w zakresie wyboru i instalacji najlepszego dla Ciebie rozwiązania, które pozwoli Ci taniej ogrzewać mieszkanie lub biuro.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Niewątpliwą zaletą pomp ciepła jest to, że mogą wykorzystać prawie każde zewnętrzne źródło ciepła. Typy pomp ciepła klasyfikujemy właśnie ze względu na to, skąd pobierają ciepło.

  • Gruntowa pompa ciepła – czerpie ciepło z gruntu. Dzielimy je na:
    • głębinowe, gdzie konieczne są głębokie odwierty pod instalacje sondy,
    • poziome, gdzie potrzebny jest duży teren, na którym zostanie ułożona instalacja,
  • Wodna pompa ciepła – tu wymiana temperatury zachodzi w środowisku wodnym. Jest to rzadziej stosowane rozwiązanie ze względu na konieczność bliskości cieku lub zbiornika wodnego albo głębinowych złóż wody o konkretnych parametrach,
  • Pompy ciepła powietrzne – to rozwiązanie zyskujące ostatnio na popularności. Instalacja nie wymaga dużej ingerencji w teren ani wysokich kosztów. Dzielimy je na pompy ciepła powietrze woda lub powietrze powietrze. Typ wodny przekazuje ciepło do zbiornika wody lub instalacji grzewczej, może więc służyć do zasilania ogrzewania podłogowego lub przygotowania ciepłej wody użytkowej, za to pompa powietrze-powietrze ciepła może posłużyć do ogrzewania domu za pomocą klimakonwektorów. Często jest też używana jako dodatkowe źródło ogrzewania skojarzone z istniejącym systemem grzewczym na paliwo stałe, np. z kotłem gazowym czy zasilanym energią elektryczną. 

Najważniejsze elementy pomp ciepła

W standardowych pompach ciepła wyróżniamy trzy oddzielne obiegi i ich najważniejsze składniki:

  • obieg dolnego źródła, w którym wyróżniamy pompę obiegową i czynnik roboczy, zazwyczaj glikol,
  • obieg główny, na który składają się sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny, parownik i specjalny czynnik roboczy o wysokich właściwościach wymiany cieplnej,
  • obieg górnego źródła, gdzie mamy pompę obiegową i czynnik doprowadzający ciepło do pomieszczeń lub zbiornika wody użytkowej.

Działanie pompy ciepła

Pompa składa się z trzech głównych elementów: źródła dolnego (medium), które jest źródłem ciepła; pompy ciepła, odpowiedzialnej za działanie obiegu grzewczego i wymianę ciepła między źródłami; górnego źródła ciepła czyli systemu ogrzewania w naszym domu (np. ogrzewanie podłogowe).

Glikol napędzany pompą w obiegu dolnego źródła pozyskuje ciepło z medium (woda, ziemia lub powietrze) i oddaje je w parowniku do obiegu głównego, tam też wychładza się i powtarza obieg. W obiegu głównym specjalny czynnik roboczy jest rozprężany i wychładzany (za pomocą zaworu rozprężnego), wprowadzany do parownika, gdzie przejmuje temperaturę od czynnika dolnego źródła. Następnie jest sprężany, a jego temperatura podnosi się, aby trafić do skraplacza, gdzie ogrzewa czynnik górnego źródła (oddaje mu temperaturę). Podgrzany czynnik górnego źródła z pomocą pompy obiegowej ogrzewa nasz dom. Po wychłodzeniu, cały proces jest powtarzany. Cały obieg, zachodzący na pompie ciepła, zasila energia elektryczna.

Jaka jest najlepsza pompa ciepła?

Nie ma najlepszej pompy ciepła dla wszystkich, jest najlepsza pompa ciepła dla Ciebie. Dlaczego tak jest? Zależy, czy jest to stare czy nowe budownictwo, a także jaki jest jego stan, termoizolacja i związane z nią ewentualne straty ciepła. Duże znaczenie będzie miała też wielkość pomieszczenia, które trzeba ogrzać, a także powierzchnia, na której można rozłożyć dolne źródło pompy. Istotne są dodatkowe aspekty, takie jak średnia temperatur w rejonie, źródło wody, rodzaj gleby. Nie bez znaczenia są również kwestie finansowe. Pompa ciepła gruntowa wiąże się z najwyższymi cenami i jej założenie wymaga najwięcej pracy, choć ma wysoką wydajność. Z drugiej strony mamy pompy powietrzne, które zyskują na popularności ze względu na niski koszt początkowy. Są one także chętnie wybierane ze względu na źródło, z którym zachodzi wymiana. Powietrze jest wszędzie, jest darmowe i niezależnie od składu może być użyte jako medium ogrzewające!

Zalety pompy ciepła powietrznej

Powietrzne pompy ciepła to doskonały wybór niezależnie od tego, czy dopiero planujemy budowę domu, czy posiadamy już istniejący budynek. Ich zainstalowanie nie wymaga głębokich odwiertów i rozkopywania terenu (czego wymaga np. pompa gruntowa), nie ma też znaczenia, gdzie mieszkamy ani jaką powierzchnią pod instalację dysponujemy. Warto jednak pamiętać, że z tego typu pompą ciepła najlepiej współpracuje instalacja grzewcza pozioma lub pionowa, ze względu na równomiernie rozprowadzanie ciepła. Ponadto wykorzystanie tego rodzaju pompy ciepła przy dużych wahaniach temperatur może wymagać wspomagania drugim źródłem ogrzewania domu. Nie każdy wie, że powietrzna pompa ciepła daje także możliwość chłodzenia latem. W takiej sytuacji konieczne jest odwrócenie obiegu.

Jeśli jesteś zdecydowany na pompę ciepła, ale nie wiesz, jak interpretować różne oferty i masz trudności z dobraniem odpowiedniej pompy do swoich potrzeb – skontaktuj się z nami! Mamy bogate doświadczenie w dziedzinie powietrznych pomp ciepła i chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Zapewnimy montaż i wsparcie podczas całego procesu.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top