Pompy ciepła i fotowoltaika | FlexiPower | Pompa ciepla fotowoltaika

Integracja fotowoltaiki i pompy ciepła – działanie, zalety, cena

Fotowoltaika i pompa ciepła to obecnie dwa najlepiej ze sobą współpracujące systemy wytwarzające darmową energię. Dzięki pompie mamy darmowe ciepło, a panele fotowoltaiczne zapewnią nam redukcję rachunków za prąd. Połączenie tych dwóch systemów daje nam całkowitą niezależność od podwyżek cen energii elektrycznej oraz cieplnej, tym samym stwarzając nam możliwość bycia samowystarczalnymi energetycznie.

Fotowoltaika czy pompa ciepła?

Panele fotowoltaiczne pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzają energię elektryczną, która może zasilać w prąd wszystkie urządzenia elektryczne, również pompę ciepła.

Pompa ciepła to urządzenie chłodnicze, które wykorzystując takie zasoby jak: powietrze, woda czy grunt – wytwarza energię cieplną, która jest wykorzystana na ogrzewanie domu i podgrzanie wody użytkowej.

Panele fotowoltaiczne produkują najwięcej energii elektrycznej w okresie wiosenno-letnim, kiedy to mamy najwięcej dni słonecznych. Energia ta mogłaby być wtedy efektywnie spożytkowana przez pompę ciepła. Niestety tak nie jest. Zapotrzebowanie cieplne w naszym kraju jest największe w okresie jesienno-zimowym – działanie ze sobą tych dwóch systemów może wydawać się wzajemnie wykluczające, ale na szczęście jest program „Prosument”.

Nowelizacja ustawy o OZE z dnia 22.06.2016 roku spowodowała, że instalacje PV stały się istotnym elementem dla systemów CO i C.W.U. W rozporządzeniu z 2016 roku pojawia się pojęcie bilansowania energii i możliwości jej magazynowania u operatora energetycznego. Artykuł 4 w ustawie o OZE mówi, że nadmiar energii wyprodukowanej w systemie fotowoltaicznym można „oddać” do sieci energetycznej, a w momentach niedoboru produkcji z systemu PV, np. w nocy, można wskazaną przez zapis ustawy część energii „odebrać”. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstał właśnie program „Prosument”.

Program „Prosument” pozwala również na odebranie zimą energii elektrycznej wyprodukowanej w sezonie wiosenno-letnim:

 • w stosunku 1 : 0,8 (moc instalacji < 10 kW)
 • 1 : 0,7 (moc instalacji > 10 kW)

Wyprodukowany i oddany do sieci nadmiar energii możemy odebrać z sieci energetycznej w przeciągu 1 roku. To rozwiązanie sprawia, że inwestycja w pompę ciepła i instalacje fotowoltaiczne jest idealnym sposobem na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i energii elektrycznej w nowo powstających i już istniejących budynkach.

Fotowoltaika oraz pompa ciepła oddzielnie i razem

Wielu inwestorów inwestuje najczęściej w jedno energooszczędne źródło ciepła, aby zmniejszyć koszty eksploatacji domu czy budynku – na przykład tylko pompę ciepła lub tylko fotowoltaikę. Niemniej jednak inwestycja jednocześnie w pompę ciepła i instalacje fotowoltaiczne pozwoli nam zredukować koszty utrzymania gospodarstwa domowego lub budynku niemalże do zera.

przykład dla standardowej nieruchomości około 140 m2 i rodziny 2+2
Koszt inwestycji Koszt energii elektrycznej Koszt Energii cieplnej
30 tys. zł (tylko fotowoltaika) bliski 0 zł ok. 4000 zł rocznie
30 tys. zł (tylko pompa ciepła) ok. 3000 zł rocznie ok 2000 zł rocznie
60 tys. zł (fotowoltaika i pompa ciepła) bliski 0 zł bliski 0 zł

Zalety integracji pompy ciepła z fotowoltaiką

Integracja pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną to rozwiązanie pozwalające na produkcję kWh energii z własnego, przydomowego źródła ciepła i elektryczności. Pozwala na zredukować zarówno koszty ogrzewania, jak i energii elektrycznej praktycznie do zera. Połączenie tych dwóch rozwiązań niesie ze sobą wiele zalet:

 • Pompa ciepła i PV należą do odnawialnych źródeł energii
 • Własna energia elektryczna i cieplna
 • Mniejsze rachunki za prąd i ciepło
 • Mniejsze koszty eksploatacji budynku
 • Szybszy zwrot inwestycji – inwestycja szybciej się zwróci przy jednoczesnym montażu instalacji PV i pompy

Ogrzewanie budynku pompą ciepła zasilana fotowoltaiką – koszt

Instalując pompę ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną należy liczyć się z większymi nakładami inwestycyjnymi na samym początku. Na przykładzie domku jednorodzinnego może być to koszt rzędu ok. 60 tys. zł. Niemniej jednak możesz liczyć na dofinansowanie, dopłatę oraz ulgę termomodernizacyjną:

 • Program „Czyste Powietrze” – dofinansowanie do pompy ciepła od 20% do 90%.
 • Program „Mój Prąd” – dopłata 5000 zł do każdej instalacji PV dla inwestorów indywidualnych
 • Ulga termomodernizacyjna – możliwość odpisania sobie kosztów instalacji pompy ciepła i PV od podatku rocznego PIT w wymiarze 18% lub 32%. Dzięki uldze termomodernizacyjnej możemy odpisać sobie od podatku od 10 tyś. zł to 20 tyś. zł montaż paneli PV wraz z pompą ciepła.

Integracja fotowoltaiki i pompy ciepła z FlexiPower Group

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła skorzystaj z naszej oferty. Na podstawie kWh zużywanej energii cieplnej i elektrycznej, zaprojektujemy dla Ciebie cały system tak, abyś ponosił jak najmniejsze koszta energetyczne w Twoim domu.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

  Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

  Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
  To top