Jaki falownik do magazynu energii wybrać?

Podjęcie decyzji o postawieniu magazynu energii to dopiero początek wielu mniejszych wyborów, które dotyczą instalacji fotowoltaicznej. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego falownika, który będzie współpracował zarówno z modułami PV, jak i z magazynem energii. Jeżeli magazyn energii będziesz montował razem z instalacją fotowoltaiczną, sprawa jest prosta – wystarczy wybrać falownik hybrydowy. Jeśli jednak posiadasz już fotowoltaikę, musisz zweryfikować, czy zainstalowany falownik jest przystosowany do pracy z magazynem energii.

Rodzaje falowników fotowoltaicznych pod kątem magazynu energii

Falownik to pojęcie, które bardzo często pojawia się w informacjach dotyczących instalacji fotowoltaicznych. Czym jest to urządzenie? To rodzaj inwertera, którego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego, pochodzącego z modułów PV, na prąd przemienny – taki, którego używamy w domowej sieci. Falowniki można podzielić pod kątem kilku kryteriów – specyfiki pracy, metody izolacji, mocy oraz ilości faz, które obsługują. Wszystkie te kryteria brane są pod uwagę przy wyborze falownika do mikroinstalacji fotowoltaicznej.

W Polsce instalacje elektryczne mogą być jedno- lub trójfazowe. Czym się różnią? Instalacje jednofazowe są wykorzystywane w domach jednorodzinnych, w których energię zużywa się do oświetlenia oraz zasilania podstawowych sprzętów RTV i AGD. Instalacje trójfazowe stosowane są w domach ogrzewanych przy pomocy prądu oraz w przedsiębiorstwach – wszędzie tam, gdzie do prawidłowego działania sprzętów potrzebna jest większa moc. Konsekwencją takiego podziału jest analogiczny podział falowników na jedno- i trójfazowe.

Podział falowników pod kątem rodzaju instalacji

Inwertery fotowoltaiczne można podzielić również pod kątem rodzaju instalacji: na sieciowy on-grid, wyspowy off-grid oraz hybrydowy. Falownik on-grid wykorzystywany jest w większości instalacji fotowoltaicznych. Instalacja on-grid jest podłączona do sieci energetycznej i umożliwia przesyłanie do niej nadwyżek energii oraz korzystanie z energii sieciowej, kiedy moduły PV nie pracują. Inwerter wyspowy, czyli falownik off-grid pracuje bez dostępu do sieci energetycznej i sprawdza się znakomicie m.in. w nowoczesnych domach pasywnych, które nie są podłączone do sieci. Współpracuje natomiast z magazynami energii oraz urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak agregat prądotwórczy.

Trzecim rodzajem inwertera, który znakomicie sprawdza się w instalacjach fotowoltaicznych z magazynem energii, jest falownik hybrydowy. Jego zadaniem jest zarządzanie energią produkowaną przez moduły PV. W pierwszej kolejności wysyła prąd do urządzeń działających w sieci domowej, później napełnia baterie w magazynie energii, a nadwyżki energetyczne, np. w słoneczny dzień, odsyła do lokalnej sieci. Dodatkową zaletą inwertera hybrydowego jest fakt, że w nocy (kiedy moduły PV nie produkują prądu) lub przy niewielkiej ilości słońca (w pochmurny, zimowy dzień) zasila domową sieć energią pobraną z magazynu i dopiero przy jej niedoborze korzysta z zasobów sieci energetycznej.

Zaufaj specjalistom

Wiesz już, w jaki sposób można podzielić falowniki i że najlepszym wyborem do instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii jest falownik hybrydowy. Pamiętaj, że korzystając z usług FlexiPower Group, nie musisz martwić się wyborem parametrów i modeli podzespołów – nasi specjaliści przygotują dla Ciebie dokładny projekt wraz z jego wyceną. Zadzwoń pod numer telefonu: 535 102 121 i dowiedz się więcej.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top