Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Montaż paneli fotowoltaicznych to decyzja, która prowadzi ku radykalnemu obniżeniu rachunków za prąd. Warto jednak wiedzieć, że jakość pracy systemu oraz jego niezawodność są w dużej mierze uzależnione od typu wybranych ogniw. Jak działają panele słoneczne i czym różnią się między sobą? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Do czego służą panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są podstawowym komponentem systemu PV, a więc przydomowej elektrowni słonecznej. Wraz z falownikiem tworzą system, który służy przekształcaniu zielonej, odnawialnej energii słonecznej w energię elektryczną o takich samych parametrach jak ta płynąca z sieci.

Podstawowa zasada działania paneli fotowoltaicznych jest taka sama – bez względu na to, o jakim ich rodzaju mowa. Kiedy na panele słoneczne pada promieniowanie, a dokładniej fotony światła, dochodzi do wzbudzenia elektronów, ich wejścia na wyższy poziom energetyczny, a w konsekwencji do wytworzenia napięcia elektrycznego. Tak powstaje prąd stały, który następnie trafia do falownika i jest przetwarzany na prąd zmienny. W tej postaci może już trafić do Twoich gniazdek i bezpiecznie zasilać wszystkie instalacje.

W skrócie więc panele słoneczne odpowiadają za pobór energii ze Słońca oraz jej wstępne przetworzenie na energię elektryczną. To, ile energii powstanie, jest uzależnione zarówno od poziomu nasłonecznienia w miejscu montażu, jak i – przede wszystkim – od typu zastosowanych ogniw fotowoltaicznych. Dlatego warto wiedzieć, jakie panele są dostępne i wybrać świadomie.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne dzieli się przede wszystkim ze względu na typ materiału, z którego zostały wykonane, oraz jego dodatkowe właściwości. Oto przegląd dostępnych na rynku komponentów, które pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej.

Panele polikrystaliczne

Poznasz je po charakterystycznej, lekko niebieskawej barwie. Panele polikrystaliczne mają ogniwa złożone z wielu kryształów krzemu. Powstają one w procesie, w którym topi się ze sobą kilka krzemowych bloków w temperaturze ok. 1500 st. C – aż powstanie jedna duża bryła, którą wystarczy pociąć na cienkie plastry o odpowiednim kształcie, oczyścić, a następnie nałożyć powłokę antyrefleksyjną, przewody i gotowe.

Panele polikrystaliczne wyróżniają:

  • sprawność na poziomie ok. 14-16%,
  • wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
  • żywotność do 25-30 lat (po upływie tego czasu utrata mocy powinna być na poziomie ok 20%),
  • przystępniejsza cena niż panele monokrystaliczne.

Trzeba jednak pamiętać, że w porównaniu z panelami monokrystalicznymi ogniwa polikrystaliczne są mniej wydajne, tzn. produkują mniej prądu. A to oznacza, że zajmują na dachu więcej miejsca.

Panele monokrystaliczne

Panele typu monokrystalicznego są nowocześniejszą wersją wersją ogniw fotowoltaicznych, ale też nieco droższą. Różnica w cenie wynika z tego, że panele monokrystaliczne charakteryzują się wyższą sprawnością – na poziomie 15-19%. Co oznacza ta wyższa sprawność? To większa wydajność, z jaką pracuje moduł, a co za tym idzie – więcej wyprodukowanego prądu z mniejszej powierzchni.

Ogniwa typu monokrystalicznego wyróżniają się również doskonałą estetyką – przez co prezentują się bardzo elegancko. Ta zaleta, w połączeniu z wysoką sprawnością, sprawia że stają się one najpopularniejszymi spośród wszystkich paneli fotowoltaicznych na rynku.

Warto wiedzieć, że sprawność, jaka charakteryzuje te rodzaje ogniw fotowoltaicznych, wynika ze sposobu ich produkcji. Każde ogniwo monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych powstaje z pojedynczego kryształu krzemu. W efekcie elektrony mają więcej przestrzeni do poruszania się, co powoduje powstanie większej ilości energii.

Warto wiedzieć, że te rodzaje modułów fotowoltaicznych:

  • są nieco droższe niż moduły polikrystaliczne,
  • wykazują się długą żywotnością, szacowaną na ok. 30 lat,
  • doskonale radzą sobie z wysokim nasłonecznieniem, a co za tym idzie – wysokimi temperaturami.

Panele z krzemu amorficznego

Gdy spojrzeć na rodzaje paneli fotowoltaicznych pierwszego typu, o których mowa w tym artykule, najmniej popularnym jest ten powstający z krzemu amorficznego. To rzadko stosowane panele z uwagi na słabe parametry techniczne. Takie ogniwa mają sprawność tylko na poziomie 6-10%, a ich żywotność jest szacowana na ok. 10 lat. Są lekkie i tanie, jednak te zalety nie wystarczają, aby decydować się na montaż paneli tego typu na dachu domu.

Panele drugiego typu

To ogniwa, które nie powstają z kryształów krzemu, a z innych materiałów. Są też nazywane cienkowarstwowymi. Najczęściej są tworzone z jednego ogniwa i mogą być zamontowane na elewacji domu. Panele do takich instalacji produkuje się przede wszystkim z:

  • tellurku kadmu (CdTe),
  • silikonu amorficznego (a-SI),
  • połączenia miedzi, indu, galu i selenu – CIGS.

Ich dużymi zaletami są lekkość i elastyczność, jednak mają ogromną wadę. Zarówno panele CdTe, jak i CIGS mają znacznie niższą sprawność niż ta odnosząca się do klasycznych paneli mono- i polikrystalicznych, porównywalnej do tej osiąganej przez ogniwa amorficzne.

Dobierzemy najlepszy rodzaj paneli do Twojej instalacji – FlexiPower Group

Dziś standardem są moduły monokrystaliczne. To jakie konkretnie należy wybrać, zależy od warunków instalacji, tego, jak wysoka moc systemu jest potrzebna oraz jakim budżetem dysponuje klient. Nie wiesz, jakie moduły będą najlepsze dla Ciebie? Skontaktuj się z naszymi doradcami. Pomożemy Ci w wyborze i dopasujemy najbardziej korzystne rozwiązanie. Dzięki temu fotowoltaika spełni swoje zadanie tak, jak tego oczekujesz.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top