Czyste Powietrze 2.0

Zmiany w programie Czyste Powietrze 2.0

„Czyste Powietrze 2.0”, czyli co można zrobić, żeby z pożytkiem dla zdrowia i środowiska zabezpieczyć nasz budynek przed nadmierną utratą ciepła i obniżyć rachunki za prąd?

W maju weszły w życie zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Stał się prostszy, czas oczekiwania na decyzję znacząco się skrócił, obowiązują również nowe stawki dofinansowania. Pojawiła się także możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych przed złożeniem wniosku.

Wszyscy chcemy swobodnie oddychać, korzystać z czystego powietrza – bez zanieczyszczeń, bez smogu. Mamy na to większy wpływ niż nam się wydaje. Z pomocą przychodzi nam „Czyste Powietrze”, który jest ogólnopolskim programem udzielającym wsparcia finansowego.

Celem programu, który dysponuje 103 mld zł na lata 2018-2029, jest polepszenie jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła, takich jak piece i ocieplenie budynków, a także montaż modułów fotowoltaicznych.

Jaki jest zakres wsparcia?

Bardzo istotną zmianą w programie „Czyste Powietrze” jest połączenie z programem „Mój Prąd” i możliwość uzyskania dofinansowania na montaż instalacji fotowoltaicznej do 5 tysięcy złotych bez konieczności składania dwóch oddzielnych wniosków.

Kolejna ważna zmiana to możliwość otrzymania dotacji na przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, jednak nie wcześniej niż 15 maja 2020 roku.

Nowa wersja programu dopuszcza również wsparcie inwestycji już zakończonych.

Beneficjenci zostali podzieleni na dwie grupy uprawnione do dofinansowań o różnej wysokości. Podstawowe dofinansowanie otrzymają osoby mające roczny dochód nieprzekraczający 100 000 zł. Podwyższony poziom dofinansowania dotyczy osób, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka ich gospodarstwa domowego wskazany w zaświadczeniu wydawanym przez organ samorządu nie przekracza kwoty: 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym, 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym, 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (osoby prowadzące działalność gospodarczą).
Wysokość dotacji i zakres inwestycji jest różny dla każdej z grup.

Kto może skorzystać z programu?

Wniosek o dofinansowanie może złożyć każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego. Ubiegający się o dotację zostali podzieleni na dwie grupy, a każda uprawniona jest do otrzymania innej wysokości wsparcia.

Podstawowe dofinansowanie otrzymają osoby mające roczny dochód nieprzekraczający

100.000 zł. Podwyższona kwota dofinansowania dotyczy osób, których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty 1.400 zł netto w gospodarstwie wieloosobowym lub 1.960 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym.

Co istotne, osoby które mają już wymienione źródło ciepła, mogą ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację.

Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o dofinansowanie przyjmują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, można je również złożyć za pośrednictwem strony gov.pl. A co najważniejsze, uproszczone wnioski i zmniejszona liczba dokumentów skróciła czas ich rozpatrywania z 90 do 30 dni.

Warto pamiętać, że zgodnie z ustawą, która weszła w życie w zeszłym roku, właścicielom domów jednorodzinnych przysługuje ulga podatkowa na wydatki poniesione na termomodernizację.

Zadbajmy o środowisko, o czyste powietrze i nasze portfele.

[button title=”Wypełnij formularz” link=”https://flexipowergroup.pl/formularz/” target=”” align=”” icon=”” icon_position=”” color=”” font_color=”” size=”3″ full_width=”” class=”” download=”” rel=”” onclick=””]

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top