Gdzie można montować panele fotowoltaiczne? Poznaj najlepsze miejsca

Odnawialne źródła energii stają się dziś coraz bardziej popularne. Dzieje się tak  z kilku powodów. Należą do nich ciągle rosnące koszty energii, większa świadomość ekologiczna społeczeństwa, a także liczne programy, w których można uzyskać dofinansowanie na montaż instalacji OZE. Najbardziej powszechne są dzisiaj panele fotowoltaiczne, które pozwalają na produkcję ekologicznego prądu na własny użytek lub na sprzedaż. Jeśli rozważasz zainwestowanie we własną elektrownię, zapewne zastanawiasz się, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne.

Kilka pytań przed montażem

Gdzie montować panele fotowoltaiczne? Wybierając miejsce, w którym umieścisz instalację fotowoltaiczną, musisz wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Pierwszym z nich jest moc instalacji – zależy od niej nie tylko wydajność, ale też powierzchnia, jaką będzie zajmować gotowa fotowoltaika. Ważnym czynnikiem jest też, czy instalacja będzie zasilać dom jednorodzinny, firmę lub będzie stanowić farmę fotowoltaiczną. Warto przeanalizować też, jakimi możliwościami dysponujesz w zakresie swojej nieruchomości.

Najczęściej spotykane rozwiązanie to montaż instalacji na dachu budynku. By zrealizować montaż na dachu budynku jednorodzinnego, musi mieć on odpowiedni kąt oraz ustawienie w stosunku do stron świata. Najlepiej, gdy dach skierowany jest na południe, a jego powierzchnia to minimum 30 m2. Optymalny kąt nachylenia to od 20 do 35 stopni. Montaż paneli możliwy jest na niemal każdym pokryciu dachowym, w niektórych przypadkach konieczne będzie jednak użycie konstrukcji mocujących. Ponieważ panele będą służyć nam przez długie lata i są sporym obciążeniem dla dachu, musi być on w dobrym stanie. Jeśli planujesz remont dachu, zrealizuj go przed przystąpieniem do montażu paneli.

Możliwy jest także montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. To rozwiązanie stosowane, gdy dach ma złe nachylenie lub kierunek oraz w przypadku dużych farm fotowoltaicznych. Przy takim rozwiązaniu z łatwością można odpowiednio ustawić instalację.  . Trzecie rozwiązaniem montażowe łączy dwa poprzednie. To montaż instalacji na płaskim lub minimalnie nachylonym dachu przy wykorzystaniu uchwytów do montażu na gruncie.

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Jakie jeszcze kryteria wziąć pod uwagę rozważając montaż mikroelektrowni? Zastanów się, czy chcesz produkować prąd wyłącznie na własne potrzeby, czy zarabiać na jego odsprzedaży. Paneli nie warto montować w miejscach silnie zacienionych, np. przez drzewa i inne budynki oraz na dachu o słabej wytrzymałości. Jeżeli dopiero budujesz dom, możesz rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych bezpośrednio w poszyciu dachowym. Rozwiązanie to wymaga dostosowania konstrukcji dachu, dlatego warto przemyśleć je na etapie projektowania budynku. Taka instalacja mniej rzuca się w oczy, jest estetyczna i – co najważniejsze – skuteczna. Łączy nowoczesność z energooszczędnością.

Zaufaj specjalistom

Podejmując tak ważną decyzję, jaką jest montaż instalacji fotowoltaicznej, warto zaufać osobom, które mają duże doświadczenie w tym zakresie. Jako FlexiPower Group od kilkunastu lat zajmujemy się instalacją Odnawialnych Źródeł Energii. Nasi fachowcy są doskonale przeszkoleni i mają duże doświadczenie, dzięki czemu doradzą Ci, gdzie umieścić panele fotowoltaiczne. Wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej, a przed upływem 24 godzin skontaktujemy się z Tobą. Umówimy termin spotkania, podczas którego nasz pracownik odpowie na wszystkie pytania, pomoże wyliczyć moc elektrowni oraz koszt inwestycji. Dodatkowo możemy pomóc Ci uzyskać dofinansowanie na instalację. Doradzimy, jak wypełnić wniosek i gdzie go złożyć, a także jak rozliczyć inwestycję.

Nie musisz martwić się także o awaryjność instalacji – korzystamy z podzespołów zaufanych producentów, dzięki czemu możemy udzielić 25 lat gwarancji na fotowoltaikę. Prawdopodobnie posłuży Ci ona jeszcze dłużej. Jak widzisz, odpowiedzi na pytanie: gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne? najlepiej udzielić w oparciu o indywidualne kryteria. Pomogą Ci w tym nas specjaliści.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top