Ile kosztuje 1 kwh? Podajemy ceny oraz skład rachunku za prąd

Ile kosztuje 1 kwh? Podajemy ceny oraz skład rachunku za prąd

Ciągle rosnące ceny prądu w zasadzie nikogo już nie dziwią, ale na pewno martwią wiele osób. W końcu nikt nie chce płacić wyższych rachunków. Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś, od czego zależy cena za kWh? Okazuje się, że w jej skład wchodzi wiele czynników, a cena energii elektrycznej z całą pewnością nie zależy od „widzimisię” jej dostawców. Dowiedz się więcej o składowych ceny prądu.

CZYM SĄ TARYFY ZA PRĄD?

Cena energii elektrycznej zależy nie tylko od jej składowych, ale również od taryfy. Dostępnych jest kilka taryf przeznaczonych dla różnych odbiorców. Każda z nich zakłada nieco inne zasady naliczania opłat za wykorzystaną energię. Sprawia to, że taryfa wpływa na wysokość rachunku. Wyróżniamy cztery typy taryf (A, B, C, G). Pełen symbol taryfy zawiera oprócz wybranej litery również liczbę składającą się z dwóch cyfr i ewentualnie dodatkową literę:

 • pierwsza cyfra (1 lub 2) odnosi się do mocy umownej – 1 oznacza moc nie większą, niż 40 kW, a 2 oznacza moc większą niż 40kW;
 • druga cyfra (1, 2, 3 lub 4) oznacza liczbę stref czasowych w taryfie;
 • ewentualny ostatni znak oznacza sposób rozliczania stref czasowych – „a” oznacza podział na strefę szczytową i pozaszczytową, „b” na dzienną i nocną, a „w” oznacza, że inne ceny stosowane są zarówno w dzień i w nocy, jak i w weekend.

Taryfy A (A21, A22, A23, A24) przeznaczone są dla największych odbiorców – dużych fabryk czy kopalń. Taryfy B dla dużych firm czy gospodarstw rolnych, natomiast z taryf C korzystają mniejsi producenci i firmy usługowe. W tej kategorii znajdują się też taryfy budowlane.

Natomiast dla gospodarstw domowych przeznaczone są taryfy G. Można skorzystać ze stałych cen przez całą dobę (G11), dwóch stref opłat (G12, G12n ze strefą pozaszczytową rozszerzoną o niedziele, G12w, ze strefą pozaszczytową rozszerzoną o cały weekend) lub też trzech stref opłat (G13). W przypadku wyboru taryfy dwu- lub trzystrefowej należy pamiętać, że cena prądu za kWh w godzinach szczytu będzie wyższa niż standardowa. Należy więc zaplanować najwyższe zużycie poza szczytem.

DOSTAWCY PRĄDU W POLSCE

Cena prądu kupowanego u dostawcy przez konsumenta zależy nie tylko od ceny samej kWh energii. Składają się na nią również koszty dystrybucji i rozmaite opłaty. Stawki za kWh zależą też od regionu. W Polsce działa kilku operatorów i dostawców (TAURON, ENEA, ENERGA, PGE, innogy), a każdy z nich jest przypisywany do użytkownika „z urzędu” na innym obszarze. Dostawcę można jednak zmienić. Aktualne ceny energii w poszczególnych firmach kształtują się następująco:[tabela: Ceny energii elektrycznej w Polsce dla Taryfy G11 w zależności od sprzedawcy (w wierszu) i operatora (w kolumnie)]

Cena [zł/1 kWh]TAURONENEAENERGAPGEinnogy
TAURON PE0,60-0,610,590,680,650,56
ENEA S.A.0,58-0,600,590,670,650,56
ENERGA Obrót0,58-0,610,590,670,640,56
PGE Obrót0,58-0,620,590,670,640,56
innogy0,61-0,630,620,710,680,59

Zainwestuj w fotowoltaikę i obniż cenę prądu. Dowiedz się więcej wypełniając formularz. Wypełnij formularz

Z CZEGO SKŁADA SIĘ RACHUNEK ZA PRĄD?

Jakie są składowe cen 1 kWh energii elektrycznej?

ENERGIA CZYNNA

Energia czynna to wartość faktycznie zużytego prądu zgodnie z taryfą dystrybutora i sprzedawcy.

OPŁATA DYSTRYBUCYJNA (PRZESYŁOWA) STAŁA

Pokrywa koszty konserwacji urządzeń elektrycznych, eksploatacji sieci przesyłowo-dystrybucyjnych oraz utrzymania załóg interwencyjnych. Jest zależna od rodzaju poboru energii lub zapotrzebowania na moc.

OPŁATA DYSTRYBUCYJNA ZMIENNA (SIECIOWA)

Dotyczy przesyłu wymaganej energii od dystrybutora do odbiorcy. Uwzględnia również straty w przesyle prądu.

OPŁATA ABONAMENTOWA

Jest związana z obsługą klienta – sporządzaniem i dostarczaniem rachunków, odczytami liczników itp.

OPŁATA PRZEJŚCIOWA

Naliczana jest w związku z kosztami wytwórców energii dotyczącymi przedterminowego rozwiązania umowy sprzedaży mocy i energii elektrycznej i traktowana jako wynagrodzenie za udostępnianie krajowego systemu elektroenergetycznego. To opłata stała, naliczana według progów związanych z rocznym zużyciem energii.

OPŁATA JAKOŚCIOWA

Pokrywa koszty utrzymania równowagi w systemie elektroenergetycznym. Jest naliczana w zależności od zużycia.

OPŁATA OZE 

Związana ze wsparciem wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Po raz pierwszy została zastosowana w 2016 roku. Obecnie jest wymieniana jako składowa ceny prądu na rachunku, ale wynosi 0 zł.

OPŁATA KOGENERACYJNA

Wprowadzona w celu promowania bardziej ekologicznych, skojarzonych metod wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Obecnie wynosi 0 zł.

OPŁATA MOCOWA

Nowa składowa ceny za kWh energii, wprowadzona w 2021 roku. Ma pokrywać koszty utrzymania w dyspozycji mocy wytwórczych niezbędnych do stabilizacji sieci. W zależności od tego, jak duże jest roczne zużycie prądu przez dany podmiot, wysokość opłaty mocowej rośnie. Dla gospodarstw domowych wynosi ona od 1,87 zł do 10,46 zł netto miesięcznie. W przypadku innych odbiorców jest doliczana do ceny prądu za każdą kWh i wynosi 0,0762 zł.

CZY PRĄD W POLSCE BĘDZIE DROŻSZY?

Już teraz wiele osób uważa, że 1 kWh energii elektrycznej jest bardzo droga. Użytkownicy boją się również kolejnych podwyżek. Czy słusznie? Wiele wskazuje na to, że tak. Średnia cena prądu prawdopodobnie będzie nadal rosnąć. Można się jednak przed tym obronić, zmniejszając zużycie energii lub też inwestując w nowoczesne systemy pozwalające ograniczyć ilość prądu pobieranego od dostawcy. Te rozwiązania to przede wszystkim fotowoltaika oraz nowoczesne domowe systemy grzewcze, oparte np. o pompy ciepła. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z FlexiPower Group! Pomożemy Ci obniżyć rachunki za energię elektryczną!

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

  Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

  Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
  To top