Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki? Koszt i opłacalność

Polacy muszą obecnie mierzyć się nie tylko z rosnącymi cenami prądu, ale również z coraz droższym gazem i opałem. W tej sytuacji ogrzewanie elektryczne prądem wyprodukowanym przez instalację fotowoltaiczną wydaje się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Czy to dobry pomysł? Sprawdź, czy instalacja fotowoltaiczna może ogrzać Twój dom i czy to się opłaca!

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki – jak to działa?

Ogrzewanie fotowoltaiczne to rozwiązanie, którym interesuje się coraz więcej osób. Jak to działa? To proste. Instalacja fotowoltaiczna produkuje za sprawą energii słonecznej darmową energię elektryczną dla domu. Wystarczy więc zaopatrzyć się w odpowiednie, zasilane prądem urządzenia do ogrzewania domu. Przy prawidłowym doborze parametrów zapewnia to praktycznie darmowe, ekologiczne ogrzewanie!

Czy fotowoltaika może ogrzać dom zimą?

Niektórzy wciąż sądzą, że warunki nasłonecznienia w Polsce nie pozwalają na wydajne korzystanie z fotowoltaiki zimą. To jednak nieprawda i przy odpowiednim dopasowaniu mocy paneli prąd z odnawialnych źródeł energii może pokryć całoroczne zapotrzebowanie. Trzeba jedynie starannie obliczyć parametry instalacji fotowoltaicznej w odniesieniu do zapotrzebowania na prąd.

Dlaczego warto ogrzewać dom fotowoltaiką?

Ogrzewanie prądem z instalacji fotowoltaicznej może przynieść Ci wiele korzyści. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należą:

 • obniżenie rachunków – montaż instalacji fotowoltaicznej to dość wysoki koszt początkowy, ale odpowiedni dobór jej parametrów i połączenie z systemem grzewczym mogą zredukować opłaty za energię elektryczną i koszty ogrzewania domu niemal do zera, a inwestycja zwraca się dość szybko;
 • zwiększenie autokonsumpcji prądu produkowanego przez panele fotowoltaiczne – wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzania domu zapewnia bardziej opłacalne wykorzystanie paneli fotowoltaicznych bez powstawania nadmiernych nadwyżek;
 • ekologia – ogrzewanie prądem samo w sobie nie generuje szkodliwych substancji, a jego pozyskanie ze źródeł odnawialnych dodatkowo redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery;
 • komfort użytkowania – dużą zaletą ogrzewania elektrycznego jest po prostu wygoda; sezon grzewczy jest znacznie przyjemniejszy, gdy nie trzeba dbać o opał, a temperaturę swobodnie dostosowywać do aktualnych potrzeb.

Jak więc widać, atutów jest sporo! To właśnie dlatego coraz więcej osób chce wykorzystywać energię słoneczną do ogrzewania.

Jaka fotowoltaika do ogrzewania domu?

Aby ogrzewanie domu jednorodzinnego poprzez fotowoltaikę było możliwe i opłacalne, konieczny jest prawidłowy dobór instalacji. Należy więc możliwie najdokładniej obliczyć zapotrzebowanie energetyczne budynku, uwzględniając zużycie prądu przez urządzenie grzewcze, a także sposób gospodarowania nadwyżkami. Najlepiej skorzystać z pomocy fachowców!

Jakie wybrać ogrzewanie domu przy fotowoltaice?

Ogrzewać dom przy pomocy paneli fotowoltaicznych można na kilka sposobów. Dowiedz się więcej!

Fotowoltaika i pompa ciepła

Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia grzewcze korzystające ze źródeł odnawialnych. Pobierają naturalną energię cieplną z gruntu, wody lub powietrza, a do pracy potrzebują energii elektrycznej. Montaż instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła to przede wszystkim bardzo wygodne rozwiązanie – instalacja pracuje całkowicie bezobsługowo. Jest również oszczędne, ponieważ pompa ciepła zużywa mniej prądu niż np. piec elektryczny. Odpowiedni projekt instalacji fotowoltaicznej i dobór urządzeń zapewniają wysoką wydajność systemu.

Fotowoltaika i piec elektryczny

Piec elektryczny również może współpracować z fotowoltaiką. Jeśli masz już takie urządzenie grzewcze, montaż paneli PV może zapewnić Ci spore korzyści w postaci niższych rachunków. Piec zużywa jednak dość dużą ilość energii, dlatego na dłuższą metę ogrzewanie nim jest mniej opłacalne. Wymaga też montażu dużej (a więc droższej) instalacji PV. Jeśli masz taką możliwość, zdecydowanie lepiej wybrać pompę ciepła.

Fotowoltaika i maty grzewcze

Maty grzewcze (promienniki) to kolejne źródło ciepła, które może być zasilane przez prąd z fotowoltaiki. Emitują one ciepło w postaci promieniowania podczerwonego. Maty można zamontować w postaci ogrzewania podłogowego lub np. w ścianach. Mają na pewno swoje zalety, ale do ogrzania takiej samej powierzchni zużywają ok. dwukrotnie więcej prądu niż pompa ciepła. Wymagają więc montażu dwa razy większej instalacji fotowoltaicznej.

Ogrzewanie domu fotowoltaiką – koszt

Koszt ogrzewania domu fotowoltaiką to przede wszystkim koszt instalacji paneli słonecznych oraz odpowiedniego urządzenia grzewczego (np. pompy ciepła). Przy prawidłowym doborze metod i parametrów comiesięczne rachunki sprowadzają się w zasadzie wyłącznie do kosztów stałych, oscylując dla średniej wielkości domu w okolicach 200-250 zł rocznie.

Czy ogrzewanie domu fotowoltaiką się opłaca?

Ogrzewanie energią elektryczną z fotowoltaiki może być wyjątkowo opłacalną opcją. Dzięki temu roczne rachunki można zredukować zaledwie do symbolicznej kwoty. Początkowy koszt instalacji jest dość wysoki, ale zwraca się zwykle dość szybko. Warto przy tym zaznaczyć, że zarówno panele fotowoltaiczne, jak i pompa ciepła są długowieczne – ich okres użytkowania liczy się w dekadach. Ponadto inwestorom przysługują rozmaite formy finansowania, które pomagają zwiększyć opłacalność przedsięwzięcia.

Fotowoltaika – ogrzewanie domu taniej

Chcesz produkować darmowy prąd ze słońca i wykorzystać go do ogrzania domu? Chcesz obniżyć koszty eksploatacji budynku o ponad 90%? Zapraszamy do kontaktu z FlexiPower Group! Pomożemy Ci spełnić marzenia o tanim w utrzymaniu domu i żyć w zgodzie z duchem ekologii!

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

  Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

  Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
  To top