Planując montaż instalacji fotowoltaicznej, należy zwrócić szczególną uwagę na jej wymiary. Większa powierzchnia paneli słonecznych to więcej wyprodukowanego prądu, ale moc instalacji zawsze należy dobierać do zapotrzebowania. Wymiary oraz waga modułów fotowoltaicznych mają również wpływ na możliwość ich montażu na dachu konkretnego budynku. Co warto wiedzieć o wymiarach instalacji PV?
Wymiary paneli fotowoltaicznych mają ścisły związek z tym, z czego są zbudowane. Każdy moduł składa się z połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych, które odpowiadają za przekształcanie energii pochodzącej z promieni słonecznych w energię elektryczną.
Jedno ogniwo ma zwykle rozmiar 15 × 15 cm. Na rynku dostępne są zaś przede wszystkim moduły składające się z 48, 60 lub 72 ogniw. Niezależnie od producenta, zwykle wymiary modułów fotowoltaicznych są podobne – dla najczęściej stosowanej wersji z 60 ogniwami jest to ok. 100 cm szerokości, 165-170 cm długości i 4 cm grubości. Moc każdego z takich paneli może być jednak inna – wszystko zależy od wykonania i zastosowanej technologii. Moduły fotowoltaiczne składające się z 72 ogniw zwykle są po prostu trochę dłuższe – do ok. 200 cm.
Dzięki ustandaryzowanym wymiarom modułów fotowoltaicznych znacznie łatwiej ustalić rozmiar całej instalacji, która pokryje zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Przykładowo jeśli średnie roczne zużycie energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego wynosi ok. 2500 kWh, powinno się zamontować instalację o mocy 3 kWp, czyli najczęściej ok. 8-10 modułów o łącznej powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych. W przypadku zbyt małej powierzchni dachu możliwy jest montaż na gruncie.
Problem może stanowić nie tylko kwestia powierzchni dachu. Należy się również upewnić, że jest on wystarczająco wytrzymały, by utrzymać ciężar instalacji fotowoltaicznej. Ile ważą panele fotowoltaiczne? To zależy od sposobu ich wykonania oraz ilości ogniw. Należy jednak przyjąć, że pojedynczy moduł fotowoltaiczny waży przynajmniej ok. 18 kg. Te nieco większe mogą ważyć nawet 25 kg, co oznacza spore obciążenie dla konstrukcji dachu. Dlatego też dach, na którym będą instalowane moduły fotowoltaiczne, musi mieć nośność na poziomie minimum 250 kg/m2. Dotyczy to bezpośredniego montażu instalacji na dachu pochyłym. Jeśli dach jest płaski, niezwykle istotna będzie również waga konstrukcji wsporczych, które zapewnią ustawienie paneli fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem. Na dachach stosuje się zwykle lżejsze wsporniki aluminiowe, natomiast jeśli instalacja fotowoltaiczna jest montowana na gruncie, częściej wybierane są wsporniki stalowe.
Jeśli dach nie jest wystarczająco duży, wytrzymały lub skierowany we właściwą stronę, można zamontować instalację na gruncie. To rozwiązanie zdecydowanie rzadziej wybierane, ponieważ wymaga poświęcenia sporej części działki, a same moduły mogą psuć krajobraz. Jest to jednak warta rozważenia alternatywa dla gospodarstwa domowego, które chce produkować prąd z energii słonecznej.
Instalacja fotowoltaiczna przy domu musi być odpowiednio zaprojektowana. Panele umieszcza się na wspornikach w taki sposób, by były skierowane na południe i ustawione pod optymalnym dla naszej szerokości geograficznej kątem. Należy jednak pamiętać, że pomiędzy kolejnymi rzędami paneli musi być zachowany odstęp – na tyle duży, by moduły z przodu nie rzucały cienia na te dalsze. W związku z tym potrzebna jest dość duża powierzchnia. Przyjmuje się, że na 10 m2 można zamontować instalację o mocy ok. 0,5 kWp.
Niekiedy to nie wielkość dachu jest problemem, a jego konstrukcja. Skomplikowana geometria stanowi spore wyzwanie, ale nie musi przekreślać marzeń o instalacji fotowoltaicznej. Należy jednak zasięgnąć rady ekspertów w kwestii zarówno projektu, jak i wykonania. Pomocny może się okazać montaż optymalizatora mocy przy każdym module. Dzięki temu można uzyskać wyższą moc modułu przy jego częściowym zacienieniu.
Kwestia mocy modułów fotowoltaicznych powinna być zawsze ustalana indywidualnie. Należy ją dostosować przede wszystkim do rocznego zapotrzebowania na prąd oraz warunków pracy paneli. Następnie, biorąc pod uwagę wymiary modułów fotowoltaicznych oraz ich ciężar i porównując te dane z wymiarami i nośnością dachu, można zdecydować o miejscu ich montażu. Jeśli chcesz mieć pewność, że decydujesz się na odpowiednią ilość modułów o odpowiedniej mocy, zdaj się na wiedzę specjalistów. Wstępne wymiary instalacji możesz obliczyć samodzielnie, ale projekt powinien być zawsze wykonany przez fachowca.
Jeśli inwestujesz w fotowoltaikę, na pewno zależy Ci na tym, by instalacja była jak najwydajniejsza i po prostu jak najbardziej opłacalna. Dlatego właśnie warto zaufać ekspertom – takim jak FlexiPower Group. Zadbamy o odpowiedni dobór każdego modułu fotowoltaicznego, biorąc pod uwagę kwestie wagi i wymiarów paneli oraz ich dostosowanie do dostępnego miejsca na dachu lub na działce. Pomożemy Ci się zdecydować na optymalne rozwiązanie i zadbamy o realizację inwestycji od A do Z. Zapraszamy do kontaktu!