Magazyn energii to temat ściśle powiązany z produkowaniem własnej energii. Najczęściej magazyn połączony jest z instalacją fotowoltaiczną, a jego zadaniem jest gromadzenie nadmiaru wyprodukowanego prądu w celu wykorzystania go w późniejszym czasie. Posiadanie własnego magazynu przy mikroelektrowni sprawia, że nie musimy sprzedawać nadmiaru energii do sieci i później kupować energię od dostawcy ze stratą. Magazyn energii może stanowić również sposób na osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego na wypadek przerwy w dostawie energii.
Trudno precyzyjnie ustalić, na jak długo wystarczy zapas energii zgromadzony w magazynie o określonej pojemności. Odpowiedzią na pytanie „magazyn energii 10 kWh na ile starcza” będzie więc: „to zależy”. Dzieje się tak dlatego, że zarówno zużycie, jak i produkcja energii elektrycznej różni się w zależności od mocy instalacji oraz bieżącego zużycia prądu. Dodatkowo energia pobierana z magazynu będzie niejako zastępowana nową, wyprodukowaną w czasie bieżącym. Sytuacja, w której dojdzie do całkowitego zużycia energii z magazynu, będzie zatem występować niezwykle rzadko.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, jak długo możemy korzystać z posiadanego magazynu energii i dobrze przy zakupie przemyśleć pojemność domowej lub firmowej „baterii”, którą najczęściej stanowi akumulator litowo-jonowy. Posiadanie magazynu energii zyskało na popularności zwłaszcza po zmianie zasad rozliczania energii elektrycznej oddawanej przez prosumentów do sieci energetycznej. Obecnie obowiązujące zasady net-billingu motywują wiele osób do montażu własnego magazynu energii, który stał się po prostu opłacalny.
Jedną z najpopularniejszych pojemności magazynów energii jest 10 kWh. To wartość, która powinna w zupełności wystarczyć do przechowywania zielonego prądu, wyprodukowanego przez mikroinstalację fotowoltaiczną. Zgromadzony w magazynie o pojemności 10 kWh prąd powinien zapewnić działanie domowej sieci przez kilkanaście godzin przeciętnego użytkowania. Czas ten będzie dłuższy lub krótszy, w zależności od ilości podłączonego sprzętu i wykorzystywanej przez niego energii. Jeżeli prąd wykorzystywany jest do zasilania lamp, lodówki, pralki i płyty indukcyjnej, to zapas zgromadzony w magazynie 10 kWh wystarczy na ponad dobę. Jeśli trwa zima, a dom ogrzewany jest za pomocą pompy ciepła – będzie to zaledwie kilka godzin.
Kilkanaście godzin działania akumulatora stanowiącego magazyn energii docenią z pewnością właściciele instalacji off-grid, które nie mają połączenia z siecią energetyczną. Użytkownicy takich instalacji fotowoltaicznych nie muszą martwić się o nadmierne wykorzystanie energii w czasie, gdy moduły PV nie pracują, np. w nocy.
Podejmując decyzję o zakupie magazynu energii pod uwagę, warto brać nie tylko jego pojemność. Pozostając przy przykładzie magazynu energii 10 kWh – wielość modeli na rynku i ich ceny zależne są od wielu czynników, do których należeć będzie ilość cyklów ładowania, po których obniża się pojemność magazynu, możliwość ładowania samochodów elektrycznych (lub innych urządzeń) albo kompatybilność z systemami smart home.
Chociaż w większości przypadków magazyn energii o pojemności 10 kWh w zupełności zaspokoi potrzeby gospodarstwa domowego, to warto pamiętać, że pojemność i cena nie powinny być jedynymi kryteriami wyboru magazynu energii.