Sprzedaż prądu z fotowoltaiki – jak to działa?

Sprzedaż prądu z fotowoltaiki – jak to działa?

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej. Dobrze zwymiarowany system PV ma moc, która umożliwia generowanie nadwyżek prądu. Co dzieje się z nimi dalej? Czy i na jakich zasadach jest możliwa dystrybucja wyprodukowanej energii? Oto, co mówi na ten temat prawo i jak w praktyce wyglądają reguły sprzedaży.

Kto może sprzedawać prąd?

W kontekście sprzedaży energii elektrycznej, która została wyprodukowana z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej można mówić o dwóch przypadkach. Jeden dotyczy właścicieli mikroinstalacji, a więc tych o mocy do 50 kWp, a drugi zarządzających większymi farmami fotowoltaicznymi.

W pierwszej sytuacji mowa o produkcji energii na własne potrzeby, co wiąże się z odprowadzaniem jej nadwyżek do magazynu w sieci. Takie nadwyżki energii prosument może odebrać w ciągu roku rozliczeniowego na preferencyjnych warunkach – chodzi o zasady net-meteringu. Zgodnie z nimi, za każdą przesłaną do sieci elektroenergetycznej 1 kWh przysługuje prawo do odebrania 0,7 lub 0,8 kWh. Wysokość zwrotu jest uzależniona od mocy, jaką ma instalacja fotowoltaiczna. Wyższy zwrot przysługuje mikroinstalacjom do 10 kWp, niższy – tym o mocy od 10 do 50 kWp.

Co ważne, definicja prosumenta obejmuje każdego posiadacza mikroinstalacji do 50 kWp – bez względu na to, czy mowa o użytkowniku indywidualnym, czy też o firmie lub gospodarstwie rolnym. Wszystkie te podmioty, zgodnie z Ustawą o odnawialnych źródłach energii, obejmuje tzw. pakiet prosumencki, którego częścią są wspomniane wyżej zasady rozliczenia produkcji energii.

W drugim przypadku mowa o wytwarzaniu energii z odnawialnych źródeł z myślą o jej sprzedaży – a więc prowadzeniu działalności gospodarczej, która będzie się opierała na dystrybucji prądu. Tak działają farmy fotowoltaiczne. Takie podmioty, po uzyskaniu stosownej koncesji, mogą się zajmować sprzedażą energii na skalę przemysłową.

Odsprzedaż energii elektrycznej – w jaki sposób?

W przypadku prosumentów nie ma mowy o typowej odsprzedaży energii do sieci, ale o jej magazynowaniu w zasobach zakładu energetycznego – tak, by następnie wykorzystać ją na realizację własnych, bieżących potrzeb. Jest to jednak ogromna zaleta, która sprawia, że ilość energii wytworzonej samodzielnie pozwala zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne przez cały rok. Jak to działa? Zasada jest prosta.

  • W okresie wiosenno-letnim produkcja energii z paneli fotowoltaicznych jest najwyższa, przez co system wytwarza więcej prądu niż potrzeba na bieżąco.
  • Nadmiar jest odprowadzany do sieci, gdzie jest magazynowany przez okres roku rozliczeniowego.
  • Kiedy energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych nie wystarcza, prosument nie jest zmuszony do zakupu energii z sieci. Odbiera własną, która została zmagazynowana. Dzięki temu może np. efektywnie zasilić zimą ogrzewanie elektryczne.

W przypadku farm fotowoltaicznej energię elektryczną sprzedaje się najczęściej w systemie aukcyjnym, który gwarantuje określone stawki za przesył konkretnych jednostek prądu.

Rozliczenie energii z fotowoltaiki

Prosumenci rozliczają energię elektryczną wyprodukowaną przez własną instalację fotowoltaiczną z zakładem energetycznym, do którego są podłączeni. Dane dotyczące tego, ile energii z OZE czeka jeszcze w magazynie w sieci, znajduje się na rachunku za prąd. Można też na nim prześledzić, jakie nadwyżki wytworzyła fotowoltaika i jak wyglądał pobór energii z powrotem. Rachunek wskazuje również, jak wiele czasu pozostało prosumentowi na wykorzystanie nadwyżek prądu wygenerowanego przez panele fotowoltaiczne. Dzięki temu można na bieżąco kontrolować to, jak jest zużywana energia i podejmować decyzje z większą świadomością.

Sprzedaż energii elektrycznej do sieci – cena

Gdy mowa o sprzedaży energii z dużych instalacji fotowoltaicznych, z perspektywy inwestora ważne są hurtowe stawki za 1 MWh, a także wybrany sposób rozliczania dystrybucji. Do wyboru są dwie drogi. Pierwsza to system aukcyjny, a drugi – formuła PPA.

System aukcyjny, który wprowadziła ustawa o OZE w 2015 roku, zwiększa konkurencyjność rynku energetycznego. Do aukcji OZE mogą przystępować podmioty, które uzyskały koncesję dotyczącą wytwarzania energii. Kontrakty wygrywa ten, który zaoferuje najkorzystniejsze warunki, na jakich odsprzeda prąd. Stawki mogą być jednak nadal nieco bardziej konkurencyjne niż przy rozliczeniach w oparciu o model PPA. Nie jest to jednak reguła, ponieważ wszystko jest uzależnione od aktualnej sytuacji w branży (w Polsce rośnie zapotrzebowanie na prąd z ekologicznych źródeł energii, co przekłada się na wzrost stawek).

Postaw na instalację fotowoltaiczną z nami – FlexiPower Group

Jak zatem widać, fotowoltaika przynosi wysokie korzyści finansowe zarówno prosumentom, którzy wykorzystują energię na potrzeby własnego domu czy firmy, jak i inwestującym w farmy fotowoltaiczne. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji o jednym z tych rozwiązań, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Przygotujemy dla Ciebie szacunkowe wyliczenia korzyści finansowych, dzięki czemu podejmiesz świadomą decyzję o inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top